MarkaWorld.com

Toplu taşımada hızlı, basit ve güvenli ödeme Mastercard ile şimdi Gaziantep’te!

Mastercard, Londra, Şikago, Kiev gibi dünyanın büyük şehirlerinde toplu taşımada uygulanan altyapıyı, Türkiye’de Mersin, Kocaeli ve Muğla’dan sonra şimdi de Gaziantep’te kullanıma sundu. Mastercard’ın güvenli altyapısıyla artık Gaziantepliler de temassız özelliği taşıyan banka kartı, kredi kartı ve cep telefonlarını toplu taşımada ödeme işlemi için kullanabilecek. Böylece ödemeler, daha basit, hızlı ve güvenli şekilde yapılabilecek.

Toplu taşımada hızlı, basit ve güvenli ödeme Mastercard ile şimdi Gaziantep’te!
22 Aralık 2017 - 12:58 'de eklendi ve 1433 kez görüntülendi.

Mastercard, ‘Paha biçilemez her şey için anahtarınız’ sloganıyla Londra, Şikago, St. Peterburg, Kiev, Bükreş gibi dünyanın önde gelen metropollerinde sunduğu; basit, hızlı ve güvenli ödeme sağlayan Temassız Mastercard Toplu Taşıma uygulamasını Türkiye’de de yaygınlaştırıyor.

Geçtiğimiz sene bu sistemin kullanılmaya başlandığı Mersin, Kocaeli ve Muğla şehirlerinden sonra şimdi Gaziantep’te de Mastercard’ın güvenli altyapısıyla artık temasız özelliği taşıyan banka kartı, kredi kartı ve cep telefonları, toplu taşımada ödeme işlemi için kullanabilecek. Toplu taşıma araçlarını kullananlar, artık bozuk para ya da biletle uğraşmadan, ‘Temassız Mastercard’ kredi / banka kartlarını veya cep telefonlarını bilet okuyucusuna yaklaştırarak ödemelerini yapabilecekler.

Bu uygulama sayesinde kullanıcılar yoğun şehir yaşantısı içinde ulaşım kartlarına dolum yapmak için vakit harcamayacak, kayıp ya da çalıntı durumunda para kaybetme riski de yaşamayacaklar. Bu sistemin tüm Türkiye’de yaygınlaşmasıyla birlikte başka şehirlere seyahat edecek olan Gaziantepli kart sahipleri, gittikleri şehirlerdeki sisteme yabancılık çekmeden, ceplerindeki kartı ulaşımda kullanabilecekler.

Kurşun: “Amacımız, nakitsiz toplum…”

Mastercard Hızlı Büyüyen Avrupa Pazarlarından Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Onur Kurşun, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Mastercard olarak bu ve benzeri yenilikçi, güvenli ödeme teknolojilerinin Türkiye’de yaygınlaşması, vatandaşlarımızın dünyadaki büyük şehirlerle eşzamanlı olarak inovatif ürünleri deneyimlemesi için çalışıyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin dünya şehirleri ile anılmasından memnuniyet duyuyoruz. Her şey gibi ödeme sistemleri de dijitalleşiyor. Adım adım nakitsiz bir topluma yaklaşıyoruz. Bu bağlamda, en öncelikli konumuz dijital ödemeler. Bugün Türkiye’de alışverişin sadece yüzde 40’ı kartlarla yapılıyor. Halen nakitle işlem yapan yüzde 60’ın finansal sisteme dahil olması ise ancak dijital yolla mümkün olacak.” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Şehrimizde toplu taşımayı vatandaşlarımız için en basit ve güvenilir hale getirmeyi amaçlıyoruz. Mastercard ve Kentkart iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz bu proje, Gaziantepli vatandaşlarımızın günlük hayatını büyük ölçüde kolaylaştıracak. Bir insanın beden sağlığı için dolaşım sistemi ne kadar hayati önem taşıyorsa, bir şehir için ulaşım altyapısı o kadar önem taşımaktadır. Biz de bugün Gaziantep’in akıllı şehir olması yolunda büyük bir adım attık. Dünyanın sayılı şehirlerinden biri olarak Türkiye’ye örnek olacağız” diye konuştu.

Kentkart kurucularından Ahmet Basmacı ise, “Kurulduğu 1998 yılından beri Kentkart firması olarak üstlendiğimiz misyon Toplu Taşımada Ödeme Teknolojilerinin geleceğine yön vermek olmuştur. Uluslararası platformda 14 ülkede ve dünya genelinde 40 projede bu misyonu gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Bugün itibarı ile Gaziantep’te Gaziantepkart’ın yanında temassız özellikli banka kartlarını 873 araçta ve raylı sistem ağında kullandırmaya başlıyoruz.  Gaziantepliler kredi kartlarıyla ya da NFC uyumlu akıllı cep telefonlarıyla toplu taşıma hizmetlerinden yararlanırlarken, bizler yenilikçi çalışmalarımıza devam ediyor olacağız.

Dünyanın önde gelen birçok şehrinde tren, otobüs, vapur, bisiklet gibi toplu ulaşım araçlarının ödemelerinin yanı sıra otopark, müze girişi gibi diğer kamu alanlarında da kullanımı yaygınlaşan bu akıllı sistem, devletlerin de tek bir sisteme yatırım yaparak daha verimli çalışmasına ve tasarruf etmesine olanak sağlıyor.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER