MarkaWorld.com

YEŞİL ETİKETİ OLMAYAN ASANSÖRLERE BİNMEYİN

YEŞİL ETİKETİ OLMAYAN ASANSÖRLERE BİNMEYİN
22 Ekim 2015 - 16:31 'de eklendi ve 1872 kez görüntülendi.

Bina ile aynı yaşta olan asansörler ciddi bir tehlike…

 Her gün çoluk çocuk bindiğimiz asansörlerde, yeşil etiket olup olmadığına hiç dikkat ettiniz mi? “Yeşil etiketi olmayan asansörlere binmeyin” uyarısı yapan Isgcevre.com Mevzuat Portalı Kurucu Ortağı Ayşegül Nuhoğlu, “Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ne göre her asansörün bir kimliği ve asansörün görünür bir yerine asılı yeşil etiketi olmalı. Ülkemizde birçok asansör bina ile aynı yaşta ve bu asansörler ciddi bir tehlike. Apartman sorumlularını bir kez daha uyarmak istiyoruz, çünkü yaşanacak herhangi bir kazadan onlar sorumlu” uyarısında bulundu.

asansor_2

 “Mevzuat okumayı kolaylaştırmayı ve cezaları azaltmayı hedefliyoruz”

Değişen mevzuatların yer aldığı, mevzuat karşılaştırmalarının yapılabildiği, yükümlülüklerin yer aldığı ve sistem üzerinden yıllık faaliyet planlarının yapılabildiği isgcevre.com Mevzuat Portalı, bugün Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarının, denetim firmalarının referans noktası haline geldi. Isgcevre.com Mevzuat Portalı Kurucu Ortağı Ayşegül Nuhoğlu, “Mevzuat okumaya zaman ayırmıyor ve mevzuat okumamaktan kaynaklanan kurumsal cezalara maruz kalıyoruz. Sadece 2015 yılı Haziran ayına  kadar 77 adet mevzuat değişikliği oldu. Hayata geçirdiğimiz mevzuat portalı ile mevzuat okumayı kolaylaştırmayı ve cezaları azaltmayı hedefliyoruz” dedi.

asansor_3

Aynı zamanda Çevre Mühendisi ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olan Ayşegül Nuhoğlu apartman sorumlularını uyararak “Bina ile aynı yaşta olan asansörler, kaçak akım rölesi olmayan elektrik tesisatları, kontrol edilmeyen yangın söndürme cihazları konutlarda yaşanabilecek sıkıntılarda ciddi risk oluşturuyor” dedi.

Nuhoğlu; yakın geçmişte resmi gazetede yayımlanan Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği’ni referans göstererek konutları, siteleri ve apartman sakinlerini iş sağlığı güvenliği konusunda uyardı.

Asansör Güvenliği İçin Bilmemiz Gerekenler:

  • Her asansörün bir kimlik numarası olmalıdır.
  • Periyodik kontroller Bakanlık tarafından yetkilendirilen ve ilgili idare ile protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşu tarafından yapılmalıdır.
  • Bina sorumlusu, asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda bir kez bakımını ve yılda bir kez periyodik kontrolünü yaptırmaktan, bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumludur.
  • Periyodik kontrol sonuçları kusursuz, hafif kusurlu, kusurlu ve güvensiz olmak üzere dört grupta değerlendirilir.

Yeşil etiket: Kusursuz olarak tanımlanan asansörler

Mavi etiket: Hafif kusurlu olarak tanımlanan asansörler

Sarı Etiket: Kusurlu olarak tanımlanan asansörler

Kırmızı Etiket: Güvensiz olarak tanımlanan asansörler

  • Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez. Bu asansörün en fazla otuz gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusu tarafından sağlanır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından mühürlenerek hizmetten men edilir.
  • Güvensiz olarak tanımlanan asansörün 30 gün içerisinde güvenli hale getirilmeden çalıştırılmasından doğabilecek can ve mal kaybından bina sorumlusu mesuldür.
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER