MarkaWorld.com

YERLİ 3D YAZICILAR UÇUŞA GEÇTİ

YERLİ 3D YAZICILAR UÇUŞA GEÇTİ
30 Ekim 2015 - 10:38 'de eklendi ve 1812 kez görüntülendi.

Yerli 3D yazıcılarla uçak parçası üretimi başladı.

yazici_2

Sanayi ve askeri alanlar başta olmak üzere pek çok sahada parça üretmek amacıyla kullanılan 3 boyutlu yazıcılar (3D) havacılık alanına da girmeye başladı. Airbus A350 XWB binden fazla 3d yazıcıda üretilmiş parça kullanmaktadır.

Ankara’da 3D yazıcı üreten bir firma, model gösteri uçakları ile havadan görüntü çekimi yapabilen küçük multikopterlere parça üreterek kullanıma sundu.

yazici_3

ODTÜ Havacılık Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra 3D yazıcılar üzerine çalışmalar yürüten Hakan Ertan, akrobasi uçuşları yapan model uçaklar ile havadan görüntü çekebilen multikopterler için parça üretmeyi başardı. Havacılık alanına öteden beri özel ilgi duyduğunu belirten teknoloji firması Emesys’nin Genel Müdürü Hakan Ertan, kendi 3D yazıcıları tarafından üretilen parçaların havacılık alanında kullanılmasından büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Sağlamlık ve güvenin maksimum düzeyde ön plana çıktığı havacılık alanına girerek neler yapabileceklerini ortaya koymak istediklerini aktaran Hakan Ertan “Sağlam plastikten ürettiğimiz parçalar son derece dayanıklı ve hafif. 3D yazıcılar sayesinde zamandan ve enerjiden büyük bir kazanç sağlıyoruz” dedi.

yazici_4

“En Büyük Hayalim; 3D Yazıcılar İle Ürettiğim Uçakla Gökyüzünde Süzülmek”

Havacılık sektöründe maliyetlerin bir hayli yüksek olduğunu hatırlatan Hakan Ertan, “Söz konusu imalat sistemi sayesinde, havacılıkta ekonomik üretim dönemi başladı. Tamamen yerli olarak ürettiğimiz 3D yazıcılar sayesinde; uçakların tüm parçalarını yapabiliriz. Ben bir uçak mühendisiyim ve en büyük hayalim, parçalarını kendimin ürettiği bir uçakla gökyüzünde süzülmek. 3D teknolojisi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün gelişiyor. Ülke olarak son 100 yıldır hemen her teknolojik yeniliği atladık. 3D yazıcılarla teknoloji yarışında artık biz de varız diyebiliriz. Yaklaşık 2 yıl süren AR-GE çalışmaları sonucunda 3D4E markasıyla ürettiğimiz yazıcılarımız 3gen’le evlerin, 4gen’le ise kurumsal firmaların vazgeçilmezi olmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER