MarkaWorld.com

YENİ YIL KARARLARINIZI DÜŞÜNMEYE BAŞLADINIZ MI?

YENİ YIL KARARLARINIZI DÜŞÜNMEYE BAŞLADINIZ MI?
16 Kasım 2015 - 10:28 'de eklendi ve 1862 kez görüntülendi.

Her yeni yıl arifesinde olduğu gibi bu yıl da “yeni yıl kararları” hazırlanmaya başlandı. Kendine daha çok zaman ayır, daha çok seyahat et, daha fazla kitap okuPeki bu kararlarınızı hazırlarken doktorunuzu dolayısıyla sizi en çok mutlu edecek yeni yıl kararları ne olabilir hiç düşündünüz mü? Herkesin yeni yıl için kendisine “yeni”  hedefler belirlediği bu günlerde Medicopin.com’un uzman Amerikalı doktorları 2016’da kendiniz için alabileceğiniz en pratik ve sağlıklı 10 karar listesini sizin için hazırladı. Şimdi karar alma, uygulama ve sevdiklerinizi de bu kararları uygulamaya davet etmenin tam zamanı.

Medicopin_5

1. Hareket edin

Eğer bu sene kendinize sadece bir hedef belirleyecekseniz o da daha fazla hareket etmek olsun. Bunun için bir spor salonuna üye olmanıza da gerek yok. Mümkün olan her yere yürüyerek giderek, sabahları yürüyüşlere çıkarak ya da evinizde egzersiz yaparak da bu hedefinize ulaşabilirsiniz. Unutmayın, düzenli yapılan kısa süreli bir egzersizin bile beden ve zihin sağlığınızda mucizevi sonuçları olacaktır.

2. Üç öğün  yemek yiyin ve sağlıklı alternatifleri seçin

Bu sene hedefiniz kilo vermek değil, sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak olsun. Gerisi zaten gelecektir. Güne doğru başlamak gün içinde de sağlıklı beslenmenizi kolaylaştıracaktır. Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu bilimsel bir gerçek. Yoğun tempo içinde bile kahvaltınızı mutlaka mümkün olan en sağlıklı seçenekle yapın ve gün içinde sağlıklı porsiyonlar halinde sağlıklı alternatiflerle beslenmenizi sürdürün.

Medicopin_2

3. Sigarayı bırakın ve alkolü azaltın

Herkesin zararlarını ve bırakması gerektiğini bildiği bu kötü alışkanlıklardan kurtulmak kolay değil. Fakat 2016’da öncelikli hedefiniz sigarayı bırakmak , alkol kullanımını ise en aza indirmek olsun. Bunun sosyal hayatınızda ve sağlığınızda yaratacağı olumlu değişikliklere inanamayacaksınız. Sadece kendiniz ve sevdikleriniz için irade gücünüzü kullanmaya karar verin. Ve gerekirse uzman doktorlardan yardım almaktan çekinmeyin.

4. Stresinizi yönetmeyi öğrenin

Stressiz bir hayatın mümkün olmadığı gerçekliğini kabul edin. İnsan vücudundaki bilinen olumsuz etkilerine rağmen aslında hayatta kalabilmek ve başarılı olabilmek için belirli dozda strese ihtiyacımız var.   Yapmamız gereken hayatımızda stres seviyesini sağlıklı oranda tutmak ve stres kaynaklarımızı iyi analiz ederek mümkün olduğunca onlardan uzak durmak. Unutmayın pek çok durumda stresin kaynağı yaşadığınız olaydan çok sizin olaya bakış açınızdır.

5. Yeterli ve kaliteli uyuyun

İnsanın en temel ihtiyaçlarından biri olan uykunun  toksinlerin vücuttan atılmasına ve kilo kontrolüne yardımcı olunduğunu unutmayın. Az ve düzensiz uyumak başta kilo almak olmak üzere hayatınızın kalitesini kötü etkileyecek birçok sonuca neden olabilir. Bölünmüş, kalitesiz, eksik ya da fazla uyku bağışıklık sistemini ciddi derecede bozar, hafızayı önemli ölçüde zayıflatır ve dikkat dağınıklığı yaratır Yeni bir yıla başlarken kim bunları yanın almak ister ki?

Medicopin_4

6. İhmal ettiğiniz bütün doktor ziyaretlerinizi hemen gerçekleştirin

Artık o randevuyu alın. Sadece hoşlanmadığınız veya yoğun temponuzda zaman ayıramadığınız için yapmadığınız bütün doktor ziyaretlerini tamamlamayı öncelikli hedefiniz olarak belirleyin. Ertelediğiniz tüm sağlık taramalarınızı yaptırın ve yeni yıla içiniz rahat başlayın. En son ne zaman dişçinizi ziyaret etmiştiniz? En son ne zaman kolonoskopi çektirmiştiniz? Kadın doğumcunuz mamogram istemiş miydi? Bugün atlanan bu küçük şeylerin yarın daha büyük problemler olarak dönüş yapabileceğini unutmayın.

7. Yemek pişirmeyi öğrenin

Mutfağa girin. Hazır yemek yemenin çok daha pratik olduğunu kimse inkâr edemez. Elbette sağlıksız olduğunu da. Sağlıksız olduğunu bildiğimiz halde vakit darlığından ya da üşendiğimizden gün içinde ve belki akşamları da hazır yiyecekleri tercih ederiz. Dondurulmuş ya da pişirilmiş hazır gıdalardan biraz uzaklaşıp taze sebzelerden hem lezzetli hem sağlıklı yemekler yapmayı öğrenmek için yeni yılı fırsat bilin. Pratik ve sağlıklı yemekler pişirmeyi ve ailece sofraya oturmayı aile kültürünüzün bir parçası haline getirin. Bu önemli değişikliğin ruhsal ve fiziksel sağlığınız üzerinde olumlu etkilerini hemen fark edeceksiniz.

Medicopin_3

8. Güneş ışınlarına karşı koruyucu krem kullanın

Zararlı güneş ışınlarından korunarak cilt kanseri riskini azaltabileceğinizi unutmayın. Alabileceğiniz basit bir tedbirle deri kanseri riskini ciddi oranda düşürebilirsiniz. Özellikle hassas bir cildiniz varsa kış aylarında bir şey olmaz diye düşünmeyin ve güneş ışınlarından korunma yöntemlerinizi güneşli kış günlerinde de devam ettirin.

9. Genetik mirasınızı öğrenin ve kaydedin

Ailenizden kalan mirasın avukatınızın size ilettiğinden daha fazla olduğunu unutmayın. Ailenizde şeker hastalığına yakalanmış bireyler kimler?  Dedeniz hangi tip kanserin tedavisini görmüştü? Daha önce bunun üzerine hiç düşünmemiş olabilirsiniz ama ailenizden gelen genetik mirasın pesine düşün. Amerika’da ve Avrupa’da genetik hastalıkların takibi yapılarak birçok hastalık riski azaltılabiliyor. Pek çok hastalığın genetik özellikler taşıdığını ve bunun bilinmesinin koruyucu hekimlik ve erken teşhis açısından büyük önem taşıdığını unutmayın. Bunları mutlaka öğrenin, her an ulaşabileceğiniz şekilde kaydedin, kendinizinkileri kaydederek çocuklarınıza bırakın.

10. Kişisel sağlık arşivinizi oluşturun

Midenizi rahatsız eden o ilacın adı neydi? Ne zamandı, hani bir tomografi çektirmiştiniz, şimdi nerede o? Alerjileriniz neler? Evet, doktorlar olarak bunları bilmek istiyoruz. Medikal dokümanlarınızı ve sağlık geçmişinizi mutlaka organize ve ulaşabilir kılın. Acil durumlarda bu bilgilerin hayat kurtarabileceğini unutmayın. Zaman içinde yaptırmış olduğunuz medikal testler karşılaştırmalı olarak değerlendirildiğinde modern tıbbın size erken teşhis ve koruyucu hekimlik olanakları sunacağını ve birçok hastalıkta erken teşhisin hayat kurtardığını unutmayın. Kişisel arşivinizi nazil oluşturacağınızı ve nerede saklayarak 7/24 ulaşılabilir kılacağınızı bilmiyorsanız, Medicopin.com’un özel fonksiyonlarla donatılmış arşiv sistemi Medihis hizmetinden yararlanabilirsiniz.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER