MarkaWorld.com

Yaz sezonu öncesi otellerde online pazarlama yarışı başladı

Ramazan Becer: “Turizm sektörünün ivme kazanması otellerin kendi pazarlamasını yapmasına bağlı.”

Yaz sezonu öncesi otellerde online pazarlama yarışı başladı
01 Mart 2017 - 7:55 'de eklendi ve 1857 kez görüntülendi.

Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve diplomatik gücü olan turizm sektörü, geçtiğimiz yılın aksine bu yaza daha dinamik girmeye hazırlanıyor. Hem yabancı hem de yerli turiste yönelik tanıtım çalışmalarında ise dijital pazarlamanın gücü yadsınamayacak derecede önem kazanıyor.
Otelcilerin turizm acentalarından ve fırsat sitelerinden bağımsız olarak bireysel tanıtım atağına başlaması ve kendi başlarına reklam vermeleri sosyal ağlarda daha çok görünmelerini sağlıyor.

Ancak Türkiye’de otelcilik sektörünün dijital pazarlama kanallarını kullanmada henüz istenilen seviyelere ulaşmadığını belirten CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, CRM Medya ve Google Partners iş birliğiyle düzenlenen Turizmde Dijital Pazarlama Konferansı’nda; otelcilik sektörü için ‘dijital pazarlamanın’ önemine bir kez daha dikkat çekti.

Hem tatilcilerin hem de turizmcilerin aktif olarak kullanması nedeniyle dijital kanallar turizm sektörü içinde klasik pazarlamanın tanımını da değiştiriyor. Yaz sezonunun yaklaşması nedeniyle turizm sektöründe online kanallarda da trafiğin hızlandığını belirten Ramazan Becer,Günümüzde insanların büyük bir bölümü, internet üzerinden araştırmalarını yapıp rezervasyonlarını gerçekleştiriyor. Bu noktada internet ve sosyal medyanın doğru kullanımının rezervasyonlara direk olarak etkisi var. Ancak bu alandan pay alabilmek için öncelikle otellerin kendi dijital pazarlamalarını oluşturmaları ve kendi dinamiklerini çok iyi bilmeleri lazım. Tanıtım ayağında doğru sosyal mecrada olmamak ya da yanlış stratejiler oluşturmak firmanın fark edilmemesine neden olabiliyor” dedi.

“Turizmde geleceğin satış ve pazarlama kanalı sosyal medya olacak”

CRM Medya ve Google Partners iş birliğiyle düzenlenen Turizmde Dijital Pazarlama Konferansı’nda konuşan CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, dijital pazarlama yöntemlerinin ve sosyal medyanın rezervasyonlara katkı sağlayarak turizmcilerin web sitelerine trafik çekebildiğini söyledi. Ramazan Becer, “Son yıllarda turizmciler dijital pazarlamanın farkına vardılar ve etkili bir şekilde bu alanı kullanmaya çalışıyorlar. Ancak turizm sektöründe mevcut pazarlama kanallarının doğru kullanılması gerekiyor” diye açıkladı. Konuşmasında, dijital pazarlamanın avantajlarını şöyle sıralayan Ramazan Becer;

 • “Dijital pazarlama; bütçe çerçevesinde ihtiyaç kadar satış yapma imkanı sağlar.
 • Diğer kanallara göre rekabet azlığı sebebiyle fiyat politikasında daha pozitif yol izleyebilir.
 • Sadık müşteri kitlesi oluşturur.
 • Loyalty avantajı sağlar; “Konaklayan müşteri artık senin müşterin” olur.
 • Shorta (kapasite fazlası rezervasyon alma) düşmeden ara dönem doluluğu sağlayabilmek gibi avantajları sağlar” diye belirtti.

Otel pazarlamasında da satışın üç temel unsurdan oluştuğunu ifade eden Ramazan Becer;

 • “Medyanın tüm unsurlarının en etkili şekilde kullanılması,
 • Medya faaliyetlerinin bir sonucu olarak elde edilen lead ve telefonların karşılanması için call center altyapısının hazırlanması ve personellerin eğitilmesi,
 • CRM sistemi ile gelen çağrıların sisteme girilerek elde edilen datanın anlamlandırılması ve gelecekte gerçekleştirilecek pazarlama faaliyetlerinde en etkin şekilde kullanılabilmesi için altyapının sağlanmalıdır.”

Gerçekleştirilen pazarlama stratejisinden sonra sonuçların anlık değerlendirilmesi gerektiğini ve sonuçlara göre yeni stratejiler geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Ramazan Becer, “Yapılan pazarlama çalışmaların geri dönüşü sağlanmıyorsa markaların daha fazla nasıl satışa ulaşılacağının değerlendirimesi ve bu bilgiler çerçevesinde reklam faaliyetlerinde optimizasyonlar yaparak en etkili mecraların kullanılmaya çabalanması gerekiyor” dedi.

CRM Medya turizm sektörüne özel dijital çözümler sunuyor

Öte yandan müşterilerine 360 derece reklam hizmeti sunan CRM Medya’nın, her biri kendi kategorisinde uzman, dijital dünya bağımlısı ve yaratıcı 60 kişilik profesyonel bir ekibe sahip olduğunu belirten CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, turizm sektörüne yönelik online ve ofline pazarlama alanında hizmet verdiklerini belirterek, turizmde reklam çalışmalarında dijital pazarlamadan yararlanan firmalar için ufak tüyolar da verdi. Buna göre katılımcılara,

 • “Arama motorlarında yer almanız, müşterinizin sizi en kısa yoldan ulaşmasını sağlayacak ve sizi arayan kullanıcının rakibe gitmesini engelleyecektir.
 • Müşteri iletişim bilgilerini bilhassa cep telefonu ve email adresini alın. Gereksiz bilgi almaktan kaçının, kalan bilgilerin acenta tarafında telefon görüşmesi sırasında alındığından emin olun. Unutmayın ki internet kullanıcılarının yüzde 85’i alacağı ürünün güvenilirliğini sorgulamak için arama yapıyor. Sizin olmadığınız yerde başkaları boşluğu değerlendirip firma itibarınızı tehlikeye sokabilir. Haritalarda yer alarak müşterilerinizin size kolayca ulaşmasını sağlayın.
 • İyi bir hizmet ya da ürün tecrübe sahibi işgücü ve donanım gerektir. Bunu da ucuza mal etmek çoğu zaman imkansızdır. Ve hizmet aldığınız dijital ajansı iyi seçin” dedi…

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER