MarkaWorld.com

VÜCUT PERFORMANSINI ARTIRMAK ASTIM ATAKLARINI ÖNLÜYOR

VÜCUT PERFORMANSINI ARTIRMAK ASTIM ATAKLARINI ÖNLÜYOR
02 Aralık 2015 - 12:58 'de eklendi ve 1641 kez görüntülendi.

Spor yapmak astım hastalarına iyi geliyor. Toplumun genelinde hakim olan “Astım hastaları spor yapamaz” algısının aksine doktor kontrolünde egzersiz yapmak, hastalığın seyrini olumlu yönde etkiliyor. Öyle ki astım hastaları olimpiyat şampiyonu bile olabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Necla Songür, astım ve spor ilişkisi hakkında bilgi verdi.

astim_3

Astım kontrol edilmezse hayatı olumsuz etkiliyor

Astım, hava yolunun kronik iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle ataklar halinde kendini gösteren astım hastalığını alerjenler, ilaçlar ve soğuk gibi pek çok faktör tetikleyebilmektedir. Hastalar bu tetikleyicilere maruz kaldığında öksürük, hırıltılı, solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi gibi bulgular vermektedir. Kontrolsüz astım hastalığı kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir.

Yanlış egzersiz programı astım ataklarını tetikliyor

Astım ataklarını artıran faktörlerden biri de egzersizdir. Egzersize bağlı nefes sıkışması veya öksürük, tipik olarak egzersiz bittikten 5-10 dakika sonra başlar. Belirtiler nadiren egzersize başlandığında da görülebilir. Hastalar hareket der durumdayken genellikle rahattır ancak bazen astım atakları gelişebilir. Egzersize bağlı astım atakları yaşayan hastaların özellikle soğuk ve kuru havalarda şikayetleri artmaktadır. Belirtiler kişiden kişiye değişmekle birlikte şu şekilde sıralanabilir:

astim_2

  • Hırıltılı solunum
  • Öksürme
  • Nefes darlığı
  • Göğüste sıkışma hissi
  • Yorgunluk

Spor yaparken astım atağı olursa…

Her türlü önlem ve kontrollü egzersiz programına rağmen egzersiz sırasında astım atağı meydana gelirse:

  • Tüm spor etkinliği hemen kesilmelidir.
  • Panik yapmayıp, sakin kalmaya çalışılmalıdır.
  • Duman, toz, soğuk gibi tetikleyicilerden uzaklaşılmalıdır.
  • Doktorun tavsiye ettiği bronş açıcı ilaç varsa uygun dozda kullanılmalıdır.
  • Şikayetler devam ediyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Kondisyonunuzu artırarak atakların önüne geçebilirsiniz

Astım hastaları spordan hiçbir şekilde uzaklaşmamalıdır. Eğer kişi, astım ilaçlarını düzenli kullanıyorsa ve astım hastalığı kontrol altında ise spor yapması iyileşmesine katkıda bulunur, kapasitesini artırır ve astım kontrolü kolaylaşır. Fiziksel kondisyonu iyi olan sporcularda astım ataklarının ciddi bir şekilde azaldığı yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Bu nedenle astım hastalarının fiziksel fonksiyon kapasitelerini geliştirecek spor faaliyetlerinde bulunmaları önerilmektedir.

Astımın şiddeti spor dalı seçiminde etkin rol oynuyor

Spor seçiminde astımlı hastanın astımının şiddeti, kontrol altında olup olmaması, tedavi altında akciğer kapasitesi ve hastanın tercihi önemli rol oynamaktadır. Genellikle çocuk ya da erişkin yaşta önerilen spor aktivitesi yüzme olmakla birlikte, önlemler uygun şekilde alınırsa ve tıbbi tedavi ile kontrol sağlanırsa hastaların açık hava sporlarını yapmalarında da bir sakınca yoktur. Ancak astım hastaları yüksek risk içerdiği için; dalgıçlık, basketbol, bisiklet, uzun mesafe koşusu, futbol, kayak, buz hokeyi ve buz pateni gibi spor dallarından uzak durmalıdır.

astim_4

Astımın şiddeti kişiden kişiye değişiyor

Spor, astımın iyileşmesine katkıda bulunsa da asıl tedavisi tıbbidir. Uzman bir doktor gözetiminde düzenli takiplerin ve tedavilerin yapılması gerekmektedir. Astım tıbbi tedaviyle kontrol altına alınabilen, geriye dönüşü olabilen bir hastalıktır. Herkeste astımın şiddeti farklılık göstermektedir. Tedavinin ardından hasta normal hayatına dönebilir. Ayrıca astımı tetikleyici faktörlerin belirlenmesi ve bu etkenlerden korunulması önem taşımaktadır.

Tedavi edilmezse kalıcı hasar bırakabilir

Astım eğer tedavi edilmez, düzenli takipleri yapılmaz ve tetikleyici faktörlerden korunulmazsa bir süre sonra KOAH gibi geriye dönüşü olmayan, hava yolu darlıkları ve hasarları meydana gelmeye başlamaktadır. Astımın doğru tedavi edildiği ve doğru takip edildiği zaman geriye dönüşü olabilen bir sağlık sorunu olduğu unutulmamalıdır.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER