MarkaWorld.com

Uydu sektöründe rekabet yerini küresel işbirliklerine bırakıyor

Bu yıl “Smart Connections” temasının ele alındığı 2. Global SatShow’da toplam piyasa değeri 100 milyar dolara ulaşan dünyanın uydu devleri bir araya geldi. 70 firma ve 3 bin profesyonel ziyaretçinin katıldığı etkinlik iki gün sürdü. Düzenlenen altı oturumun 2 bin 500 kişi tarafından takip edildiği fuar süresince şirketler arasında yaklaşık 320 ikili iş görüşmesi yapıldı.

Uydu sektöründe rekabet yerini küresel işbirliklerine bırakıyor
04 Aralık 2016 - 9:28 'de eklendi ve 1224 kez görüntülendi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) stratejik partnerliğinde, EMEA Uydu Operatörleri Birliği (EMEA Satellite Operator’s Association – ESOA) ev sahipliğinde düzenlenen 2. Global SatShow’un ikinci gününde “Uydu Endüstrisinde Geleceğin İşbirlikleri” başlıklı oturum gerçekleşti.

2. Global SatShow’un ikinci gün düzenlenen son etkinliğinde “Uydu Endüstrisinde Geleceğin İşbirlikleri” tartışıldı. Yılın etkinliği olarak gösterilen CEO Zirvesi’nde dünya küresel uydu operatörlerinin CEO’ları bir araya geldi. ESOA Genel Sekreteri Aarti Holla’nın moderatör olarak yer aldığı oturumda, Katarlı Es’hailsat’ın CEO’su Ali Ahmed Al Kuwari, Türksat CEO’su Cenk Şen, Birleşik Krallık’tan Inmarsat’ın CEO’su Rupert Pearce, Suudi Arabistan’ın uydu operatörü Arabsat’ın CEO ve Başkanı Khalid Balkheyour, Yunanistan’dan Hellassat’ın CEO’su Christodoulas Protopappas ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden Thuraya’nın CEO’su Samer Halawi konuştu.

Zirvede bir araya gelen piyasa değeri 100 milyar dolara ulaşan uydu operatörlerinin CEO’ları, uydu sektörünün her geçen gün daha rekabetçi hale gelen piyasa yapısını, karşılaştıkları zorlukları, operatörler üzerindeki fiyat baskısını, değişen ve gelişen teknolojiyi ve çözüm arayışları doğrultusunda sektör pastasını büyütmek için yapılabilecek işbirlikleri ve ortaklık olasılıklarını değerlendirdi.

satshow_4

 

Lokal operatörlerin büyümesi küreseller için tehlike mi?

ESOA Genel Sekreteri Aarti Holla zirveye katılan CEO’lara lokal ve küresel şirketlerin işbirliğine dönük fırsatların neler olabileceği ve gelişen bir sektör olarak uydu sektöründe küçük operatörlerin büyümesinin küresel operatörlerin küçülmesi anlamına gelip gelmediği sorularını yöneltti.

Oturumda ilk sözü Türksat Genel Müdürü Cenk Şen aldı. Şen, gelecekteki yatırımlar için kaynakların daha sınırlı hale gelmeden maliyetlerin azaltılması gerektiğine vurgu yaptığı konuşmasında, zaman geçtikçe nesnelerin interneti ve IT bileşenleri konusunda limitlerin arttığını kaydetti. Kaynak konusunda ciddi sınırlar olduğuna işaret eden Şen, bu ve ekonomik sebeplerden dolayı pazarda bir miktar daralma olduğunu gördüklerini dile getirdi.

Şen, gelecekteki yatırımlar için kaynaklar daha sınırlı hale gelmeden maliyetlerin azaltılması gerektiğine işaret ederek, maliyeti azaltmak için de işbirliğine gitmenin kendileri için çok önemli olduğunun altını çizdi. Pazarın daralmaya başladığını ve bunun kendileri için tehlike arz ettiğini anlatan Şen, “Bu agresif bir rekabeti de beraberinde getirecek ve fiyatları düşürecektir. Müşteriler için karlı bir durum ama bizim için çeşitli tehlikeler barındırıyor” diye konuştu. Şen, bu nedenle inovasyonla maliyeti azaltırken kaliteyi de artırmak durumunda olduklarını, çözümün işbirliği tarafında Ar-Ge ve inovasyonu artırmak olacağını vurguladı.

satshow_5

2. Global SatShow’da Arabsat ve Hellassat işbirliği

Arabsat CEO’su Khalid Balkheyour ilk olarak 2. Global SatShow’da Arabsat ve Hellassat arasında bir işbirliği kararı aldıklarını duyurdu. Balkheyour, sektörde bölgesel uydu operatörlerinin ve bağlantılı sektörlerin gelişebilmesi için fiyat baskısı yaratan rekabete karşı daha çok işbirliğine ihtiyaç olduğunu kaydettiği bir konuşma yaptı.

Hellassat CEO’su Christodoulos Protopappas, Hellassat olarak bu yılın başında hizmetlerini ve hizmet sundukları alanı genişletme kararı aldıklarını kaydetti. Türkiye ve Balkan ülkelerine de çeşitli hizmetler sunduklarını aktaran Balkheyour, sadece küresel uydu operatörlerinin değil aynı zamanda lokal oyuncuların da işbirliği için iyi partnerler olabileceğini aktardı.

satshow_3

Bağlantılı sektörlerde de işbirliği çağrısı

Thuraya’nın CEO’su Samer Halawi sektörde doğru işbirliklerinin önemine işaret ederken bu işbirliklerinin sadece uydu operatörleri arasında değil bağlantılı sektörleri ve onların oyuncularını da kapsamak zorunda olduğunu söyledi. Halawi şunları ekledi: “Bu anlamda sadece tek yönlü entegrasyon değil aynı zamanda çoklu operasyon da önem kazanıyor, telefonlarda ikili GSM kartı kullanılabilmesi gibi.”

İşbirliklerinin öne çıkan avantajları arasında know-how, teknoloji transferi, riskleri azaltmak ve pastayı genişleterek fiyat baskısından kaçınmak olduğunu kaydeden Es’hailsat CEO ve Başkanı Ali Ahmed Al Kuwari Arabsat’ın sektörün diğer oyuncuları ile olan işbirliklerini ve kapsamlarını anlattı.

satshow_2

“Teknoloji devrimine entegre olmak için işbirliğine gitmeli”

Inmarsat CEO’su Rupert Pearce, uzayın giderek çok daha etkili ve büyük bir fırsat haline geldiğini belirttiği konuşmasında teknoloji ve sanayi eksenli bir devrim yaşandığını, bunun toplumlar ve devlet arasındaki ilişkilerin bile belirleyicisi haline geldiğini söyledi. “Bu devrime entegre mi olacaksınız yoksa bunu görmezden mi geleceksiniz” diye sorduğu konuşmasında ilerleyen gelişen sektör dinamikleri dikkate alındığında bu devrime entegre olmanın yolunun işbirliğinden geçtiğini anlattı. Sektör oyuncularının agresif bir rekabet anlayışı yerine işbirliklerine yönelip teknoloji ekosistemlerini, küreselleşmeyi sağlayabileceklerine ve lokal partnerlerimizin inovatif gelişmelerine fırsat sunup pazarı genişletebileceklerine, böylelikle sektörde karşılıklı kazan kazan olduğuna işaret etti.

Zirvede aynı zamanda sektörün ilham kaynaklarına ve yaptıkları işlerle örnek olan operatörlerine SILA 2016 Ödülleri (Satellite Industry Leader Awards- Uydu Endüstrisi Liderlik Ödülleri) verildi. Eshailsat “Yılın Uydu Operatörü Ödülü”nü alırken, “Yılın İnovasyon Lideri Ödülü”nü (Disruptuvite Innovator of The Year) Intelsat, “Yılın En Etkili Lideri Ödülü”nü (Industry Influencer of The Year) Aarti Holla, “Yılın Uydu İşletmesi Ödülü”nü (Business Operator of The Year) Türksat ve “Yılın İnsanlık Yararına Katkı Ödülü”nü (Satellite Humanitarian of The Year) Thuraya aldı.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER