MarkaWorld.com

ÜRÜN GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ; ANCAK YANLIŞ YORUMLANMASI PLASTİK SEKTÖRÜNÜN AYAĞINI BAĞLIYOR!

ÜRÜN GÜVENLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ; ANCAK YANLIŞ YORUMLANMASI PLASTİK SEKTÖRÜNÜN AYAĞINI BAĞLIYOR!
06 Ocak 2016 - 11:38 'de eklendi ve 1659 kez görüntülendi.
  • PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür, “Ürün Güvenliği ve Denetimi Tebliği” kapsamında, plastik hammadde ithalatında orijinal kaynaklı (Geri dönüşüm olmayan) hammadde ispat yükümlülüğüne yönelik düzenlemeyi ivedilikle talep ettiklerini belirtti.
  • Reha Gür, “Sektörümüz hammaddede zorunlu olarak dışa bağımlı. İthalatımız yüksek. Öyle bir durum ortaya çıktı ki, Türkiye’de imalat yapan plastik sanayicileri, idari bir güçlükle karşı karşıya kaldı. Çevre ve sağlıkla ilgili kaygıları herkes gibi bizler de çok önemsiyoruz. Konular doğru yorumlanmak suretiyle sektörün ve ilişkili sektörlerin gelecek dönem potansiyellerini yok etmemeli. İdari kaygıları telafi etmek için bilimin ışığında gerçekçi çözüm yolları bulunabilir” dedi.

pagder_2

PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Reha Gür; AB ülkeleri dahil dünyanın diğer gelişmiş ülkelerinde plastik hammadde dış ticaretine ilişkin mevzuat ve uygulamalarını; plastiklerin neden bu tebliğin kapsamı dışında tutulması gerektiğine ilişkin güçlü bilimsel dayanakları sunmalarına rağmen, şu ana kadar bekledikleri “Ürün Güvenliği ve Denetimi” tebliğinde bir değişikliğin olmadığını ve plastik mamul üreticilerinin ithalattaki zorlukları en ağır şekilde yaşamaya devam ettiklerini hatırlattı.

Konunun muhataplarına plastiklerin “Ürün Güvenliği ve Denetimi” tebliği kapsamı dışında tutulması gerektiğine ilişkin güçlü bilimsel dayanaklar sunuldu!

Daha çok idari kaygılarla konulan uygulamanın plastik sektöründeki olumsuz sonuçlarının gözle görülür derecede arttığını belirten Reha Gür; bu alanda kaygıları gidermek amacıyla, konunun uluslararası boyutunu da barındıran önemli örneklerle desteklenmiş raporlar hazırladıklarını ve bu raporları ilgili karar alıcılara, sektörün çatı örgütü PLASFED (Plastik Sanayicileri Federasyonu) ile birlikte daha önce sunduklarını aktardı. Gür, PAGDER (Plastik Sanayicileri Derneği) olarak da, her platformda konuyu ayrıca gündeme getirdiklerini belirtti.

Reha Gür, “PAGDER olarak derlediğimiz, ticari ve ekonomik veriler ışığında hazırladığımız sektörümüzle ilgili raporları, Ekonomi Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlık ve kamu otoriteleri ile paylaştık. Özellikle Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşmaları ve AB mevzuatını inceledik, bahse konu malzemeler “atık” olarak değerlendirilmiyor ve serbest dolaşımda… Kriterlere ve standartlara uygun olan tüm plastiklerin serbest dolaşımda olması ve hammadde açısından dışa bağımlı olan Türkiye plastik sektörü için girdi olarak kullanılması gerektiğini her ortamda dile getirdik” dedi.

Plastik sektörü idari bir güçlükle karşı karşıya ve yurt dışındaki rakip üreticiler güçlenirken Türkiye’nin plastik ihracatı geriliyor!

İhracatın gerileme eğiliminin işaretlerinin somut olarak görüldüğü bu günlerde karar alıcılara durumun önemine bir kez daha dikkat çekmek istediklerini söyleyen Reha Gür, idari kaygıları telafi etmek için başka yollar bulunabileceğini vurguladı.

Reha Gür, “Sektörümüz hammaddede zorunlu olarak dışa bağımlı. İthalatımız yüksek. Öyle bir durum ortaya çıktı ki, Türkiye’de imalat yapan plastik sanayicileri, idari bir güçlükle karşı karşıya kaldı. Cent düzeyinde rekabetin yapıldığı küresel plastik sektöründe, hem yurt içi pazarda, hem de ihracat pazarlarımızda kendi imalatçımıza zorluk çıkarır bir görünüm ortada. Elbette niyetin bu olmadığını biliyoruz. Ancak yanlış yorumlamalar sonucunda tek bir firmanın savlarıyla hareket ederek 300 bin kişinin istihdam edildiği koskoca sektör ve otomotiv, elektrikli ev aletleri başta olmak üzere ilişkili birçok sektörün eli-ayağı bağlanmamalı… Türkiye plastik sektörü tebliğ değişikliğini beklerken bu arada ne yazık ki ihracatımız düşüyor ve başka ülkelerin üreticileri bizlere karşı her geçen gün daha güçleniyor. Şapkamızı önümüze alıp doğru bir şekilde düşünmemiz, hareket etmemiz gerekiyor. İvedilikle hammadde ithalatında ürünün ilk defa elde edilmesiyle ilgili ispat yükümlülüğünün düzeltilmesini talep ediyoruz” dedi.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER