ULUSLARARASI XIX. TÜRKİYE İÇ DENETİM KONGRESİ SONA ERDİ

ULUSLARARASI XIX. TÜRKİYE İÇ DENETİM KONGRESİ SONA ERDİ
21 Ekim 2015 - 10:00 'de eklendi ve 1869 kez görüntülendi.

“Kurumsal Şeffaflık İçin Etkili İç Denetim” başlığının tüm detaylarıyla masaya yatırıldığı kongre, TİDE Başkanı Gürdoğan Yurtsever, Kurumsal Şeffaflık Derneği Başkanı Oya Özarslan ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes’in konuşmaları ile start aldı. Kongre, dünyadan ve Türkiye’den konusunun uzmanı isimlerin sunum ve panelleri ve toplamda 1000’den fazla katılımcıyla iki gün boyunca sürdü.

kongre_1

Wyndham Grand İstanbul Levent Hotel’in ev sahipliğinde, 19 Ekim 2015 Pazartesi sabah saat 09:00’da başlayan Uluslararası XIX. Türkiye İç Denetim Kongresi’nin açılışını gerçekleştiren Gürdoğan Yurtsever, konuşmasında piyasa ekonomisinin sağlıklı işlemesi için saydamlık olarak da ifade edilen şeffaflığın önemine değindi: “Kurumsal yönetim yaklaşımının dört temel sacayağından birisi de şeffaflıktır. Bir kurumun, kurumsallaşabilmesi için adil, hesap verebilir ve sorumlu olmasının yanı sıra şeffaf olması da bir zorunluluktur. Bunun için kurumdaki gelişmeler konusunda kamuoyunun açık, doğru ve zamanında bilgilendirilmesi, yatırımcıların kararlarını etkileyecek konuların gizlenmemesi, açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması önem taşımaktadır.” sözleriyle bu yılki kongre temasının da önemini vurgulamış oldu.

kongre_2

Açılış konuşmacılarından Kurumsal Şeffaflık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Oya Özarslan ise, kurumsal şeffaflığın teminatının iç denetim uygulamalarından geçtiğini belirtti.

Uluslararası XIX. Türkiye İç Denetim Kongresi’nin açılış konuşmacıları arasında yer alan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes ise, TÜSİAD olarak birlikte çok sayıda çalışmaya imza attıkları TİDE ile gelecekte de işbirliklerine devam edeceklerini belirtti, kurumların büyümeleri açısından en önemli unsurun güvenilirlik olduğunu söyledi: “Şeffaflık, güvenin tesis edilmesinde çok büyük bir öneme sahip. Aksi halde, yıllar içinde yaratılmış olan itibar en ufak bir güven kaybıyla yerle bir olabiliyor, bunun örneklerini sadece gelişmekte olan değil, gelişmiş ekonomilerde de görebiliyoruz. Kurumların daha şeffaf ve güvenilir olabilmesi için de iç denetimin rolü çok büyük, çünkü iç denetim; kurumların hızla değişen koşullara adapte olabilmelerinin, iyi yönetilebilmelerinin sigortasıdır.”

“Kurumsal Şeffaflık için Etkili İç Denetim” başlığı tüm ayrıntılarıyla, iki gün boyunca konusunun uzmanı isimler tarafından masaya yatırıldı. Bu yıl uluslararası boyutta gerçekleştirilen kongrenin ilk konuşmacısı, “Güvenli Ağ Sistemi ve Etkili Kurumsal Yönetim” başlığını tartışmaya açan Kentucky Üniversitesi Profesörü Urton Anderson oldu. Paralel oturumlarla “İç Denetim Dünyasında Yeni Trend: GRC”, “Performans Denetimi”, “Denetim Komitelerinin Gündemi” ve “Kriz Yönetimi” konuları, uzman isimlerin sunumlarıyla katılımcılarla paylaşıldı.

kongre_3

“Şimdiki Zaman” adlı gösterisiyle Tiyatrocu Ali Poyrazoğlu, katılımcılara keyifli dakikalar yaşattı.

“Ekonomi Medyası Gözüyle Kurumsal Şeffaflık ve İç Denetimin Rolü” başlığını Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ masaya yatırdı. Güldağ, son 30 yılda Türkiye’nin değişen ekonomisi üzerine de değerlendirmelerde bulundu.

“Üst Yönetimin İç Denetimden Beklentileri” konulu panele ise Ekonomist Artunç Kocabalkan moderatörlük yaptı; Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, GRI Yönetim Kurulu Üyesi ve FODER Kurucu Başkanı Özlem Denizmen, Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır ve Koçsistem Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

20 Ekim 2015 Salı günü, TİDE Başkanı Gürdoğan Yurtsever ilk günün değerlendirmesini yaparak kongrenin ikinci gün açılışını yaptı. ISTA INTERNATIONAL GMBH ve IIA Eski Başkanı Gunther Meggeneneder’in sunduğu “Değişen Dünyada Başarıya Ulaşmanın Yolu: İç Denetçiler İçin 10 Önemli Madde” başlıklı oturumun hemen ardından Koçsistem – Yönetilen Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Bahçeli, “Şirketler İçin Siber Güvenlik ve Buluta Geçiş Stratejileri” başlığını detaylandırdı.

Paralel oturumlarla devam eden kongrenin bir diğer önemli konuğu da Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi CEO’su Paul Druckman oldu. Druckman, “Entegre Raporlama” başlıklı sunumunda katılımcılarla deneyimlerini paylaştı.

İki gün süren kongreye toplamda 1000’den fazla kişi katıldı. İç Denetim mesleği ile ilgili son trendlerin ve dünyada kabul görmüş örnek uygulamaların paylaşıldığı kongre, TİDE’nin kuruluşunun 20. Yılının kutlandığı resepsiyon ile son buldu.

 

İLGİLİ HABERLER