MarkaWorld.com

TÜRKLER TATİLDE YÜRÜMEYE ÜŞENİYOR, ARABADAN VAZGEÇMİYOR

TÜRKLER TATİLDE YÜRÜMEYE  ÜŞENİYOR, ARABADAN VAZGEÇMİYOR
28 Ekim 2015 - 14:55 'de eklendi ve 1992 kez görüntülendi.

Seyahat arama sitesi momondo’nun araştırmasına göre, dünya genelinde turistlerin favori tercihi gittikleri şehri yürüyerek gezmek. Türkler ise yürümeyi en az sevenler arasında. Araç kiralayarak veya taksiyle gezmektense tatilde dahi vazgeçmiyoruz.

momondo_2

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapıda… Pek çok kişi resmi tatili fırsat bilip kısa bir tatil yapmaya, yurt içi veya dışında görmek istedikleri şehirleri ziyaret etmeye hazırlanıyor.

Peki Türkler ve farklı ülkelerden turistler, birkaç günlük kısa tatillerde gittikleri şehirleri nasıl keşfediyor? En gözde yöntem yürümek mi, yoksa toplu taşıma mı? Seyahat arama sitesi momondo’nun yaptığı araştırmanın[1] sonuçları şöyle:

– Dünya genelinde turistlerin en çok tercih ettiği yöntem, şehri yürüyerek gezmek. Yürümeyi en çok sevenler ise yüzde 79’la İsveçliler. Onları yüzde 78’le Finlandiyalılar ve Portekizliler takip ediyor. Türkler ise yüzde 56’lık oranla Çinliler’in ardından listenin sondan ikincisi konumunda.

– Benzer şekilde metrodan da çok hoşlanmıyoruz. İtalyanlar’ın yüzde 46’sı gittikleri şehri metroyla gezerken, Türkler yüzde 18’le sondan üçüncü durumda.

TATİLDE BİLE ARABA KULLANMAKTAN VAZGEÇMİYORUZ

– Türk turistler, ziyaret ettikleri şehri otomobille gezmeyi en çok tercih edenler arasında yer alıyor. ABD’lilerin yüzde 49’u bir kenti arabayla gezmeyi en çok tercih edenler olurken, Türker yüzde 38’lik bir oranla ikinci sırada yer alıyor. Türklerin hemen arkasında ise yüzde 37’yle Çinliler yer alıyor.

– Taksiyle rahat bir şekilde yolculuk yapmaktan da kolay kolay vazgeçmiyoruz. Bu alanda yüzde 12’yle Çinliler’in ardından ikinci sıradayız. ABD’liler de aynı oranlar ikinci sırayı paylaşıyor.

momondo_1

BİSİKLETE HOLLANDALILAR KADAR DÜŞKÜNÜZ

– Türk turistler, rehberli turlarla gittikleri şehri yakından tanımaya da oldukça düşkün. Bu alanın ilk sırasında yüzde 47 ile Ruslar, ikinci sırada ise yüzde 43’le Türkler yer alıyor.

– Tur otobüslerine ise en çok yüzde 49’la Çinliler ilgi gösteriyor. Onları yüzde 38’le Almanlar ve yüzde 34’le Ruslar takip ediyor.

– Bisikletle şehrin sokaklarını turlamayı ise şaşırtıcı ölçüde seviyoruz. Türkler, yüzde 17’lik oranla bu alandaki birinciliği bisiklet düşkünlüğüyle tanınan Hollandalılar ile paylaşıyor.

[1] 15 ülkede gerçekleştirilen araştırmanın Türkiye ayağına 1020 kişi katılmıştır.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER