MarkaWorld.com

Türel: “Kalkınma hamlesi katlanacak”

Kepezli müteahhitlerle buluşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Referandumda Evet tercihi çıkarsa ülkenin son 15 senedir yapmış olduğu kalkınma hamlesini katlayarak, daha ileriye götürebileceğiz” dedi.

Türel: “Kalkınma hamlesi katlanacak”
03 Mart 2017 - 13:53 'de eklendi ve 1520 kez görüntülendi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Müteahhitler Derneği’ni ziyaret etti. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, AK Parti Kepez İlçe Başkanı Yusuf İşeri’nin de katıldığı ziyarette Başkan Türel, Kepezli müteahhitlerin sorun ve taleplerini dinledi, hizmetlerini anlattı. Daha önceleri Antalya’nın arka bahçesi olarak adlandırılan Kepez’in Antalya’nın ön bahçesi konumuna gelmeye başladığını ifade eden Türel, birçok mahallenin imar sorununun artık çok hızlı şekilde çözülebilir hale geldiğini söyledi. Kepez’in marka değerini yükseltecek projelerle meşgul olduklarını anlatan Başkan Türel şöyle konuştu: “Antalya’nın en büyük kavşağını Kepez’e yapıyoruz. Düden kavşağını tünel geçişli olarak 3 katlı hale getiriyoruz. Eylül ayı gibi hizmete açma hedefimiz var. 3’üncü etap raylı sistem hattını YPK onayına sunduk. 23 kilometrelik 3. Etap raylı sistemimizin yaklaşık 18 km’si Kepez sınırları içinden geçiyor. Varsak’tan başlayıp Otogar, Üniversite, Meltem ve Eğitim Araştırma Hastanesi’ne uzanıyor.”

antalya_3

KEPEZ’E METRO GELİYOR

Bir sonraki dönem Kepez’e metro geleceğini söyleyen Türel, “Bundan sonraki dönemde Antalya’nın toplu ulaşımındaki gündemi metrodur. Büyük Liman’dan başlayacak metro yerin altından Varsak’a ve Lara-Kundu’ya gidecek. Bir kolu Varsak’a, bir kolu Kundu’ya uzanan bir metro hattı Antalya’nın gündeminde olacak” dedi.

“Kepez’e Doğu Çevreyolu geliyor” diyen Türel, Kepez içinden geçen bir Doğu Çevreyolu çalışmasının sessizce ilerlediğine dikkat çekti. Başkan Türel, “23 kilometrelik bu yol ile Korkuteli Kavşağı’nı Havaalanı Kavşağı’na bağlıyoruz. Havaalanı- Toptancı Hal arasındaki 5 kilometrelik bölümü bitirdik. Devamında Toptancı Hal- Göçerler-Korkuteli Kavşağı arasındaki çalışmalarımız sürüyor. Bunların hepsi Kepez’in marka değerini artıracak” diye konuştu.

Süleyman Demirel Bulvarı üzerinde gerçekleştirdikleri yağmur suyu çalışmasıyla Varsak’ın yağmur suyu sorununu çözdüklerini ifade eden Türel, “Bu yıl yağışlarda hiç bir sıkıntı yaşanmadı. Şimdi Süleyman Demirel Bulvarı eski Varsak Belediyesi önünden başlayıp, Sakarya Bulvarı kesişimine kadar uzanan 10 kilometrelik yolu sıcak asfaltla kaplayacağız” şeklinde konuştu.

antalya_4

 

KALKINMA HIZLANACAK

Referandum sürecine de değinen Başkan Menderes Türel, sürecin bazı odaklar tarafından siyasallaştırılmaya çalışıldığına dikkat çekti. 16 Nisan’da vatandaşların devletin yönetim biçimiyle ilgili bir tercihte bulunacağını söyleyen Türel, “İnşallah doğru bir tercihte bulunursak, Evet çıkarsa bu ülkenin son 14 -15 senedir yapmış olduğu kalkınma hamlesini katlayarak daha ileriye götürebileceğiz. Bu ülke tek başına iktidarlarında 2 misli kalkınma hızına ulaşmış. En kötü tek başına iktidar en iyi koalisyondan bin kere iyidir. Artık koalisyon dönemi inşallah Türkiye’de kapanır” dedi. 

OTORİTER REJİM İDDİALARI YALAN

Kamuoyunda birçok yanlış bilginin paylaşıldığını ifade eden Başkan Türel, şunları ifade etti: “Neymiş efendim Türkiye’ye diktatörlük gelecekmiş. Hangi diktatör kendisinin yargılanmasını kolay hale getirir. Bu sistemle artık Cumhurbaşkanlarının kırmızı ışıkta bile geçse yargılanmasını kolaylaştırıyoruz. Cumhurbaşkanı her suçtan, hem de meclisin daha az çoğunluğunun teklifiyle yargılanabilir hale geliyor. Türkiye’nin demokrasiden uzaklaştığına yönelik Türkiye’nin otoriter rejim olduğuna yönelik bütün iddialar yalandır. Takılmışlar bir kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisine. Cumhurbaşkanının kanun hükmünde kararname çıkarması yetkisi evet çıkarsa sadece bakanlık sayıları, üst düzey atama gibi idari konularda olacak. Yasayla düzenlenmiş hususlarda yasaya atıfta bulunan hususlarda Cumhurbaşkanları Kanun Hükmünde Kararname çıkartamaz, düzenlemenin içinde bu var. Velev ki çıkarttı yasa kararnamenin üstünde. Meclis orada duruyor. Meclis onun aksi bir kanunu geçirir. Hal böyle olunca ne oluyor kanun kararnamenin üstündedir o kararname düşer.”

antalya_2

YASAMA VE YÜRÜTME ESAS ŞİMDİ AYRILIYOR 

Yeni sistemde yasama ve yürütmenin daha net ayrıldığını söyleyen Türel, “Yasama Yürütme esas şimdi ayrılıyor arkadaşlar. Bakan dışarıdan olduğu için meclis tarafından daha iyi denetlenebilecek. Şimdi esas denetim milletten gelecek. Milletvekili sayısı neden 600’e çıkıyor, çünkü Evet çıkması halinde dar bölge seçim sistemi gelecek. Örneğin Kepez bölgesi ayrı bir seçim bölgesi olacak. Böylece genel başkanın yazdığı aday değil, Kepez’in sevdiği aday seçilecek. Milletvekilinin bir daha seçileyim diye genel başkana bağımlılığı azalacak. İşte yasama ile yürütme böyle ayrılıyor” diye konuştu.

PKK DA HAYIRCI

Referandumdan ‘Evet’ çıkması halinde ülkenin terörle mücadelesinin çok daha güçlü bir şekilde verileceğine hiç tereddüt olmadığını vurgulayan Türel, “Nereden biliyorsun dersen işte PKK hayırcı. Terörle mücadele güçlü bir şekilde verilemeyecek olsa onlar hayır der mi? Bu mücadele güçlü bir şekilde verilemesin diye onlar ‘Hayır ‘diyor. Evet çıkarsa canlarına okunacak, terör mücadelesi çok çok daha güçlü verilecek.   Evet çıkarsa sizlerin işleri daha büyüyecek çünkü koalisyon bitecek. Bu memleketin ve çocukların geleceği için, olumlu olması gereken ne varsa Allah’ın izniyle 16 Nisan’da ‘Evet’ çıkarsa yapabilmek mümkün olacak. Devletin ayağındaki prangalar çözülüyor. Devletin ayağındaki yükler kalkıyor. Mesele bu kadar basit” ifadesini kullandı.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER