MarkaWorld.com

Ramazan sofralarınızdan peyniri eksik etmeyin!

Sahurda sindirimi ağır yemekler yerine tuz oranı düşük tok tutan protein kaynaklarının tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Beslenme Diyet ve Fitoterapi Uzmanı Gizem Keservuran, sahurda yenecek yüksek proteinli, az tuzlu peynirlerin hem sağlıklı beslenmeyi sağlayacağını hem de tok tutacağını kaydetti.

Ramazan sofralarınızdan peyniri eksik etmeyin!
17 Haziran 2016 - 10:48 'de eklendi ve 1969 kez görüntülendi.

Ramazan ayında hem sağlıklı ve dengeli beslenmenin hem de kilo almadan oruç tutmanın mümkün olduğunu kaydeden, Beslenme Diyet ve Fitoterapi Uzmanı Gizem Keservuran, yeterli ve dengeli beslenme önerilerin de bulundu. Keservuran, iftar ve sahur sofralarında peynir mucizesinden yararlanılmasını tavsiye etti.

Yüksek protein içeriğine sahip peynirin aynı zamanda tok tutma özelliğinin bulunduğunu da belirten Keservuran şunları söyledi:

“Peynir protein yanında yağ ve karbonhidrat da içerir. Peynirin aynı zamanda beyin kimyasallarında mutluluk ve enerji sağlayan serotonin ve dopamin salgısını artırıcı özelliği de vardır. Peynir aynı zamanda yağ ve protein içeriği ile tokluk hissi yaratır, kalsiyum içeriği ile de kemik sağlığına katkı sağlar. Peynirde bulunan karbonhidrat ise kişiyi işlenmiş şeker içeren gıda tüketiminden uzak tutar”

muratbey_2

Susamamak için lor peynir ve az tuzlu burgu ya da sürmeli peynir tercih edilebilir

Sahur sofralarında özellikle kahvaltı türü hafif beslenme alışkanlığının olduğunu kaydeden Keservuran, az tuzlu lor peynir, Sürmeli peynir ve Burgu peynirin hem iftar hem de sahur sofralarında tüketilebileceğini söyledi. Keservuran “Peynir mutlaka sağlıklı beslenmede tercih edilmesi gereken bir gıdamızdır. Lor protein içeriği en zengin tuzsuz peynirdir. Tuz oranları düşük olması açısından Muratbey Burgu başta olmak üzere Sürmeli ve Topi peynirler de tercih edilebilir. Ağır kızartmalar, yağlı etler yerine protein kaynağı peynirler bize ihtiyaç duyduğumuz tüm vitamin ve proteini sağlayacaktır. Eğlenceli atıştırmalık peynirler ile sahur ve iftar sofraları zenginleştirilip, keyifli hale getirilebilir.”

Örnek sahur menüsü

1 tam yumurta ile hazırlanmış Muratbey Taze Kaşar Peynirli  menemen veya omlet

2-3 dilim az tuzlu Muratbey Sürmeli peynir veya 3-4 YK Muratbey lor peyniri veya 6 adet Burgu Peynir

Domates – salatalık – yeşillik söğüş (yağsız)

1 adet tam ceviz içi veya 6-8 adet fındık/badem + 200 ml light süt

1 orta boy şeftali-nektarin

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER