NEF 2016’DA 4.1 MİLYAR TL’LİK PROJE ÜRETECEK

NEF 2016’DA 4.1 MİLYAR TL’LİK PROJE ÜRETECEK
25 Aralık 2015 - 11:10 'de eklendi ve 1737 kez görüntülendi.

Türkiye’nin reel sektörde en hızlı milyar TL ciroya ulaşan şirketi olan ve Türkiye’nin ilk global gayrimenkul markası olma yolunda hızla ilerleyen Nef, 2016 yılında toplam 4.1 Milyar TL değere sahip proje üretecek.

2014 yılında liderliğe oturan, 2015 yılında da 2.600 adetin üzerinde konut satışıyla Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve en çok satış yapan konut geliştiricisi olan Nef; ilk global gayrimenkul markası olma yolunda da emin adımlarla ilerliyor. Ödüllü Nef New York projesinden sonra Amerika ve Almanya’da yeni projelere imza atmaya hazırlanan Nef, Beykoz’da yaklaşık 300 bin metrekarelik alanda Nef konseptiyle proje yapacak.

nef_2

Farklı mimari anlayışı ve her detayı dünyaca ünlü tasarımcıların imzasını taşıyan projeleriyle uluslararası gayrimenkul sektörüne yeni bir soluk getiren Nef, sektördeki liderliğini sürdürüyor. 2015 yılında da satış liderliğini kaptırmayan Nef, 2016’da yeni proje ve uluslararası işbirlikleri yapmaya hazırlanıyor. Nef New York’un ardından yurt dışında yeni projeler geliştirmek için kolları sıvayan Nef, 2016’da yurt içinde de yeni projelerini görücüye çıkaracak.

Kurulduğu günden bu yana merkezi lokasyonlarda özel yaşam alanları tasarlayan Nef, bu benzersiz projelerini tüketiciye inovatif mimari, finansal modeller ve ulaşılabilir fiyatlarla sunuyor. Türkiye’nin ilk global gayrimenkul firması olma yolunda önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, “2014’teki satış başarımızı bu yıl da sürdürdük. Yıl sonuna yaklaştığımız bu günlerde 2015 içerisinde Topkapı ve Kağıthane’deki projelerin yapımına başlayarak, bu projeler için toplam 514 milyon TL yatırım bütçesi ayırdık. 2.600 adetin üzerinde konut satışıyla 1,2 milyar TL ciro yaparak bu yılın en fazla satış yapan firması olduk” dedi.

2015’te iki Başarılı Tahvi İhraci ve 19 prestijli ödül

Yine bu yıl içerisinde, arzın 2 katı talep toplanan, toplam 175 Milyon TL tutarlı 2 adet uzun vadeli tahvil ihracını başarı ile gerçekleştirdiklerini belirten Timur, uluslararası bir marka olma hedefiyle halen yurt içi ve yurt dışında 14 ayrı projenin devam ettiğini de söyledi. Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur ayrıca “Türkiye’de yetişen ve gelişen, aynı zamanda gayrimenkul sektöründe bir ilk olan tasarım ve konsept anlayışının, dünyanın en iyi projesi ödülünden Avrupa’nın en inovatif şirketi ödülüne kadar toplam 19 adet ulusal ve uluslararası ödüle layık görülmesi hem ülkemiz, hem de Nef için oldukça gurur verici. Global arenada know-how, fikir ve proje ihraç eden bir markaya dönüşmüş olmak da bizim için ayrı bir motivasyon kaynağı” dedi.

nef_3

Patentli Nef keşifleri

Nef’in her türlü iletişimde süreç değil müşteri odaklı, ince düşünen ve davranan, samimi ve içten bir duruş sergileyerek ayrıştığını belirten Timur, “Bizim için rakamlardan daha heyecan verici olan Foldhome ve tasarım serileri gibi patentli keşifleri ile Nef’in sektörde yarattığı farklılık” ifadesini kullandı. Nef’in “nefes”ten geldiğine bir kez daha vurgu yapan Timur, “Bizim hikayemiz başkalarının dertlerine dertlenmekle başladı. Temel prensibimizi topluma fayda sağlamak ve ülkemizde sosyal şirket modelinin yaygınlaşmasında rol almak olarak belirledik. Sadece yapılara değil, yaşam ve gelişime de nefes vermek üzere yola devam ediyoruz” diye konuştu.

nef_5

2016 Nef İçin Teslim Yılı

Nef’in 2016 ve sonrası için de hız kesmeden yola devam edeceğini söyleyen Timur, “Nef olarak 2016’da da önemli işlere imza atmaya hazırlanıyoruz. Yıl içinde Nef New York projesinin lansmanını yapmayı planlıyoruz. Yurt dışında hayata geçecek ilk projemiz olan Nef New York’la birlikte şu anda geliştirilme süreci devam eden Amerika ve Almanya’daki projelerimizin de detaylarını netleştirmiş olmayı hedefliyoruz. Global marka olma yolunda önümüzdeki dönemde yurt dışı ve yurt içinde toplam 4.1 milyar TL değere sahip proje üreteceğiz. Yatırımlarımıza devam ederken finansal gücümüzü koruyacak ve artıracak sürdürülebilir büyüme stratejilerine odaklanıyoruz. Değişen dünyanın yeni dertlerine derman olmaya devam edeceğiz. Nef markasıyla 5 yıl içinde ABD ve Avrupa’nın 10 metropolünde yer almayı hedefliyoruz. Başta New York ve Chicago olmak üzere ABD’nin, öncelikli olarak Londra, Berlin ve Viyana olmak üzere Avrupa’nın metropollerinde yapacağımız projelerde yine yepyeni ünlü tasarımcılarla çalışacağız” dedi.

Sırada Anadolu var

Erden Timur ayrıca “İstanbul dışında Anadolu’nun gelişmiş illerinde projeler geliştirmek için çalışmalarımıza başladık. 2016 yılı Anadolu’ya yayılma adına önemli bir gelişim yılımız olacak. Bodrum Yalıkavak’ta 100 bin metrekare arsa alanı üzerinde, dünya çapında ses getirecek farklı bir yazlık konspeti ile yeni bir projeye başlayacağız. Dünyaca ünlü bir otel zincirinin de proje içinde yer alacağı ve yaratıcı bakış açımızla geliştireceğimiz proje ile oyunun kurallarını yeniden tanımlamayı hedefliyoruz. Öte yandan Topkapı’da İş GYO ile ortak geliştirdiğimiz 2 yeni projeyi daha hayata geçireceğiz. Bunların yanı sıra Sütlüce, Kağıthane ve Avrupa yakasında da iki yeni projemiz olacak. Yaptıklarımızdan aldığımız motivasyonla hedeflerimiz çok büyük. Dünyadaki ilk uluslararası gayrimenkul markası olma vizyonumuz ile çıktığımız yolda, çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz” diye konuştu.

Tasarımı ve inovasyon odaklı

Timur ayrıca Nef’in gelecek planlarıyla ilgili şunları söyledi: “Yurtdışındaki çok önemli firmalar bizim know-how’ımıza büyük önem veriyor, çünkü patentli olan katlanabilir ev ve tasarım sistemlerimiz dünyanın hiçbir yerinde yok. Türkiye’de gelecek dönemler için arsa yatırımları yapmaya devam ediyoruz. Anadolu yakası da radarımızda. Haliç hattını çift taraflı olarak çok önemsiyoruz. Kentsel dönüşüm sürecinde etkin bir rol üstleniyoruz. Türkiye’de ve dünyada 6 ülkedeki büyük metropollerde sektörel ihtiyaçları analiz etmek için uzman kişi ve kurumlarla çeşitli anketler ve araştırmalar yapıyoruz. Tasarımı demokratikleştirdik. Bundan sonra da tasarımı odak noktası haline getirerek, hedef kitlenin beklentilerine en uygun şekilde cevap vermeye devam edeceğiz.”

nef_4

Sosyal inovasyona inanıyoruz

Nef’in sadece inovasyona değil, sosyal inovasyona inanan bir marka olduğunun altını çizen Timur, sözlerini şöyle sürdürdü: “Foldhome ve Foldoffice gibi sektöre kattığımız yenilikçi modeller, bu felsefenin ürünüdür. Aynı şekilde ‘Garantili Proje’ ve ‘Kolay Yatırım’ gibi keşiflerle de insanlarımızın derdine derman olan çözümler yaratmayı hedefledik. Nef’in kısa sürede elde ettiği başarı hikayesinin özetinin de bu olduğuna inanıyorum.”

Erden Timur, yola çıktıkları ilk günden bu yana “neden daha iyi olmasın” sorusunu sorarak yenilikçi çözümler ürettiklerini anlattı. Nef’in bir tasarım ve inovasyon markası olduğunun altını çizen Timur, “Markamız, insanlar için ince düşünülmüş yaşam alanları tasarlama hedefiyle kuruldu. Amacımız, modern dünyada hızla değişen yaşam ihtiyaçlarına, bu değişime en iyi şekilde cevap sunacak daha pratik bir çözüm tasarlamaktı. Öncelikle Nef markasının da kaynağı olan “nefes”ten ilham aldık. İstedik ki nefes gibi can veren ve yaşamın vazgeçilmezi haline gelen işler yapalım. Ve bunu herkes için, her tarz ve yaşam için gerçekleştirelim” dedi.

5 yılda rekor üstüne rekor kırdık

Kuruluşundan bu yana sadece beş yıl içinde elde edilen rakamsal başarılardan da söz eden Nef İcra Kurulu Üyesi ve Satış – Pazarlama Direktörü Selçuk Çelik, Nef’in bu kadar kısa süre içinde sektörün liderleri arasına girdiğini belirtti. “2009 yılından bu yana İstanbul’da 400 bin metrekareden büyük bir alanda önemli projelere imza attık” diyen Çelik, 2010 yılından bu yana yılda ortalama %75 gibi olağanüstü bir büyümenin yakalandığını hatırlattı.

nef_6

Konuşmasında satış rakamlarına da değinen Çelik, sözlerine şöyle devam etti: “2015’te de 3 bine yakın konut sattık. Şu ana kadar inşaatı devam eden 8 projemizin satışı tamamlandı; 3 projemizin satışı ise devam ediyor. Satılan dairelerimiz en az yüzde 42 değer kazandı. Müşterilerimizin yüzde 95’ini yerel yatırımcılar oluşturdu. Son olarak, Bebek sırtlarındaki tarihi alanda, aslına uygun şekilde inşa edilmiş 15 binanın bulunduğu 68 bin metrekarelik bir araziye yayılan Bebeköy’de dünyanın en önemli otel zincirlerinden biri ile görüşüyoruz ve çok konuşulacak özel bir proje hazırlıyoruz” dedi. Çelik bu başarıların ardında ise Nef’in proje lokasyon stratejisi, keşifleri, tasarım ve mimari farklılığı ile finansal güç ve ortaklıkları olduğuna işaret etti.

Sektöre yön veren keşifler

Nef’in başarı hikâyesinin arkasında yer alan sektörü şekillendiren keşiflere de değinen Selçuk Çelik, lansman sonrası en hızlı satış performansının Nef’e ait olduğunu hatırlattı. Çelik, “İç pazarda sektöre getirdiğimiz farklı konseptlerimizle sürdürülebilir bir büyüme yakaladık. 2015 yılında 1.2 milyar liranın üzerinde ciro gerçekleştirecek olmamızda da bunun etkisini gördük” dedi.

“Foldhome”, “Garantili Proje”, “Kolay Yatırım” ve “Tasarım Serileri” keşifleriyle Nef’in hedefini, “Lüks tasarımı ulaşılabilir kılmak” olarak özetleyen Çelik şöyle devam etti: “Tasarımın insanlar için bir lüks değil, bir yaşam biçimi olmasından yola çıkarak, tasarımın yanı sıra toplu yaşamın getirmiş olduğu sabit gider ve masrafları da en aza indirmek ve efektif yaşam alanları yaratmak için Foldhome&Foldoffice konseptlerini yarattık. Ayrıca Türkiye’de ilk olarak Nef tarafından uygulanan ‘Garantili Proje Sistemi’ ile projelerin maliyeti daha inşaata ve satışa başlamadan, ilk günden bankada güvence altına alınıyoruz. Tasarım konusunda ise çok önemli işbirliklerimiz bulunuyor. Tasarım alanında dünyanın en büyük 5 mimarlık grubunun 4’üyle çalışıyoruz. Projelerimizde dünyaca ünlü tasarımcıların imzası bulunuyor.”

nef_7

Amstar ile 500 Milyon Dolarlık Anlaşma

Nef’in uluslararası marka olma hedefiyle uluslararası ortaklıklara da imza attığını anlatan Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, buna örnek olarak İş GYO, Amstar ve Magellan gibi önemli şirketlerle gerçekleştirdikleri ortaklıkları gösterdi. En yeni işbirliği olarak Amerikalı gayrimenkul yatırım fonu yöneticisi Amstar ile ortak projeler geliştirmek için 500 Milyon dolarlık iyi niyet anlaşması imzaladıklarını belirten Timur, “İmzaladığımız bu anlaşma ile ülkemizde gerçekleştirilecek konut ve karma projelerde Amstar ile birlikte çalışacağız. Bu anlaşmanın sektörümüze ve ülkemiz ekonomisine de olumlu katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz” dedi.

5’er yıllık stratejik yol haritası

Son olarak Nef’in gelecek dönem planlarına değinen Erden Timur, şirketin kurulma aşamasında iken 5’er yıllık aşamalı stratejik planlama yaptıklarını ve bu plana sadık kalarak, 2010 ve 2015 yıllarını konsept geliştirme ve markalaşma süreci olarak benimsediklerini belirten Timur şöyle devam etti: “Bu süreçte markamıza yatırım yaptık. Pazarlamanın ayrıntılarını düşündük. Konseptimizi geliştirdik mimari ve tasarımda dünyanın en iyileri ile çalıştık, uluslararası iş ortaklıkları kurduk. 2015- 2020 yıllarını Nef’in büyüme ve ölçeklendirme süreci olarak planladık. Sürdürülebilir büyüme modelleri üzerinde planlarımızı kuruyoruz. Marka yatırımımıza devam ederek, daha fazla uluslararası iş ortaklıkları ile projelerimizi büyütmeyi ve finansal gücümüzü korumayı planlıyoruz. Son fazda ise 2020 -2025 yılları bizim global bir gayrimenkul şirketi olarak Amerika ve Avrupa’dan sonra yeni pazarlara açılacağımız bir dönem olacaktır.”

 

konutonline_yatay_banner

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER