MarkaWorld.com

MÜZİSYENSENİZ RİSKLİ GRUPTASINIZ

MÜZİSYENSENİZ RİSKLİ GRUPTASINIZ
15 Ekim 2015 - 15:32 'de eklendi ve 1602 kez görüntülendi.

Müzisyen ve Sahne Sanatçılarının yaşadıkları sağlık sorunlarına karşı özel bir rehabilitasyon programı uygulanması gerektiğini vurgulayan uzmanlar Türkiye’de farkında olunmayan bu eksikliğe dikkat çekiyor.

Müzisyenler ve sahne sanatçıları meslek hayatları boyunca pek çok hastalık ve rahatsızlıkla mücadele ediyorlar. Kariyerlerini oldukça etkileyen bu rahatsızlıklara karşı uygulanması gereken Müzisyen ve Sahne Sanatçıları Rehabilitasyonu Türkiye’de üzerinde durulmayan fakat oldukça önemli bir konu. Müzisyenlerin kas iskelet sistemlerinden kaynaklanan sakatlanmalar, dansçı ve balerinlerin ise daha çok ayak ve eklem problemleri yaşadığı görülmektedir ve bu kişilere özel bir tedavi uygulanmalıdır. Örneğin omuz problemi yaşayan bir keman sanatçısına, herhangi bir omuz rahatsızlığı olan kişiye uygulanan tedavi uygulanmamalıdır. Türkiye’de sanatçı rehabilitasyonu konusunda çalışmalar yapan tek uzman olan Fonksiyon Manuel Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Kliniği’nden Uzman Dr. Erinç Karacehennem Sabuncu: “ Her durum sanatçının kendisine özeldir. Kişinin vücut yapısına, vücudu kullanma ve çalıştırma alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterir ve müzisyen ve sanatçıların rehabilitasyon programları onlara özel olmalıdır.” diyor. Türkiye’de müzisyen ve sahne sanatçısı ile çalışan Sabuncu haftalarca mesleğine ara verme ve dinlenme şansı olmayan müzisyenlere ve sahne sanatçılarına doğru ve özel tedavi yöntemleri uygulanarak kısa sürede olumlu sonuç alınabileceğinin altını çizdi.

Balerinler ve Baletler Ayak Problemlerini Dikkat Almalı

En sık rahatsızlanan meslek grupları arasında dansçılar, balerinler ve baletler yer almaktadır. 5-8 yaşlarında eğitim almaya başlayan bu grup ile ilgili Uzman Dr. Erinç Karacehennem Sabuncu önemli bilgiler verdi. “Uzun süreli fiziksel performans sergileyerek çalışma balerinler ve dansçılarda, ayaklar için doğal olmayan parmak ucu duruşu, ayak eklemlerine çok fazla yük binmesine neden olur. “diyor.

Balerinlerin ve dansçıların mesleklerine ara vermek istemedikleri için rahatsızlıklarını geç bildirdiklerini söyleyen Sabuncu:” Tedavi sürecine geç kalındığında hastalık kronikleşmektedir. O nedenle ağrı hissedildiği an uygun rehabilitasyon programı uygulanırsa, mesleğine çok kısa sürede dönebilirler. Aksi takdirde ertelenen her rahatsızlık performansı olumsuz yönde etkilemeye devam edecektir.” diyerek farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Müzisyenler Ciddi Risk Grubudur

Enstrüman müzisyenleri, kas iskelet problemleri açısından risk grubudur. Enstrüman çalarken doğru olmayan postür, ergonomik olmayan çalışma teknikleri, fazla kuvvet harcama, çok yüklenme ve yetersiz istirahat nedeniyle problemler gelişir. Oldukça önemli olan bu rahatsızlıkları Uzman Dr. Erinç Karacehennem Sabuncu: “ Bu problemler zamanında, uygun şekilde tadavi edilmez ise artistik ve profesyonel olarak kısıtlayıcı hatta kariyer bitirici ağrılara neden olur. Tedavide öncelik her zaman sakatlanma ve yüklenmeden korunmayı içerir. Kişiye özel uygulanacak tedavi ile sonuç almak mümkündür.” diyor.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER