MarkaWorld.com

MetLife’ın BES’teki fon büyüklüğü 1 milyar TL’yi aştı

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde toplam fon büyüklüğünü 1 Milyar TL’nin üzerine eriştiren MetLife Türkiye, 2016 yılının ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı.

MetLife’ın BES’teki fon büyüklüğü 1 milyar TL’yi aştı
08 Haziran 2016 - 14:56 'de eklendi ve 1339 kez görüntülendi.

MetLife Türkiye 2016 ilk çeyreğinde devlet katkısı dâhil toplam fon büyüklüğünü 1 Milyar TL’nin üzerine çıkarmayı başardı.

Diğer yandan, hayat ve ferdi kaza sigortalarındaki prim üretimini geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 41 artırarak 110 milyon TL’ye ulaştıran MetLife; ferdi kaza branşında da tüm emeklilik ve hayat şirketleri arasında yüzde 38’lik pazar payı ile bu branştaki liderliğini devam ettirdi.

MetLife Türkiye Genel Müdürü Deniz Yurtseven şirketin gösterdiği başarılı performans ile ilgili olarak “2015 yılında gerek dünyada gerekse yakın coğrafyamızda yaşanan ve ekonomik anlamda ülkemize de olumsuz yansımaları olan gelişmelere rağmen 2016 yılının ilk çeyreğinde MetLife Türkiye olarak başarı grafiğimizi yükseltmeye devam etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin devlet katkısı ile yoğun talep gördüğünü ve bunun da fon büyüklüklerine olumlu etki yaptığını belirten Yurtseven sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye’de kısa sürede önemli bir ivme kazanan BES, özellikle devlet teşvikinin de sağlanmasıyla, son yıllarda dikkat çekici bir performans sergiledi. Ülkemizde 2013 yılında başlayan yüzde 25 devlet katkısının rüzgarını da arkasına alan BES, 2015 yılını yaklaşık 6 milyon katılımcı sayısı ve devlet katkısı dahil 48 Milyar TL fon büyüklüğü ile tamamladı. Sistemin hızlı büyüme ivmesi MetLife Türkiye olarak bizim de rakamlarımıza olumlu yansıdı ve 2016 ilk çeyreğinde devlet katkısı dâhil toplam fon büyüklüğümüzü 1 Milyar TL’nin üzerine çıkarmayı başardık. Sektör olarak bu büyüme trendini göz önüne aldığımızda, 2023 yılında hedefimizi 14-15 milyon katılımcı ve 200 milyar TL arasında bir fon büyüklüğüne erişebileceğimizi düşünüyorum. Kıdem tazminatı fonlarının emeklilik şirketlerince yönetilmesi ve otomatik katılımın hayata geçirilmesi ile birlikte, bu öngörüyü yukarı doğru revize ederek; 250 ila 400 milyar TL bandına çekebileceğimizi de düşünüyoruz” dedi.

Yurtseven ayrıca;, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde otomatik katılımın hayata geçirilmesiyle sektörün olumlu yönde etkileneceğini beklediklerini de belirtti. Çalışan menfaatlerine dayalı ürünlerde kurumsal çözümlerinin de yoğun bir ilgi gördüğünü ve geçtiğimiz yıl boyunca portföylerine güçlü kurumsal müşterileri eklediklerini hatırlatan Deniz Yurtseven; 2016 yılında da kurumlara sunacakları yenilikçi ürün ve hizmetlerle müşteri yelpazelerini geliştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER