MarkaWorld.com

Kastamonu Entegre global kapasitesini katlıyor

Ahşap levha sektöründe Türkiye’nin küresel oyuncusu Kastamonu Entegre, global üretim kapasitesini artırmak üzere Tataristan’daki fabrikasının 2. MDF hattını devreye aldı. Tataristan’ın Alabuga SEZ bölgesinde faaliyet gösteren fabrika, Avrupa’nın en büyük kapasiteli MDF tesisi olarak biliniyor.

Kastamonu Entegre global kapasitesini katlıyor
15 Nisan 2016 - 14:06 'de eklendi ve 2267 kez görüntülendi.

 

Ağaç Bazlı Panel sektöründe 45 yıldan fazla bir süredir üretim yapan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, 2015 yılı Nisan Ayı’nda başlayan proje kapsamında, Tataristan’daki fabrikasına 2. MDF hattı yatırımını başlattı. Böylesine zor bir proje için kısa sayılacak, bir yıl gibi bir sürede, nakliye ve montajı tamamlanarak devreye giren MDF hattının, fabrikanın üretim kapasitesini yüzde 10 artırarak, Kastamonu Entegre’nin global kapasitesini yıllık 4.55 milyon m3’ten 5 milyon m3’e, laminat parke üretimi kapasitesini ise 80 milyon m2 gibi erişilmesi zor bir hacme çıkarması bekleniyor.

Bu yatırımla birlikte, Kastamonu Entegre’nin Alabuga MDF tesisleri, ilave 130 milyon dolar yatırım ve 485 bin m3/yıl MDF kapasitesi ile toplam 1.05 milyon m3 MDF ve 40 milyon m2 Floorpan marka laminat parke üretim kapasitesi ile de tek lokasyonda, dünyanın en büyük MDF tesislerinden biri oldu.

kastamonu_2

Çevre ödüllü fabrika

Kastamonu Entegre’nin Tataristan yatırımı, Alabuga Serbest Ekonomi Bölgesi’nin varlığı, konumunun lojistik açıdan çok uygun olması, yeterli hammadde ile enerji kaynaklarının olması ve başta Tataristan Cumhurbaşkanı olmak üzere, tüm Tataristan yetkililerinin yakın ilgi ve desteğiyle hayata geçmiş olması bakımından büyük önem taşıyor. Fabrikanın aynı zamanda Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen “EKO Lider – 2014”isimli çevre yarışmasında “Orman ve Ahşap Ürünleri Sanayisi” dalında çevre temizliği konusunda gösterdiği hassasiyet nedeniyle ödülü bulunuyor.

kastamonu_3

“Amacımız tüm dünyaya üretim yapmak”

Sektöründe yurtdışında yatırım yapan ilk ve tek şirket olduklarını belirten Kastamonu Entegre A.Ş. Ağaç Grubu Başkanı Haluk Yıldız “Kastamonu Entegre olarak sürdürülebilir büyümeyi sağlamak ve bölgesel liderlik için bundan sonraki yatırımlarımıza ağırlıklı olarak yurtdışında devam ediyoruz. Türkiye’de pazarın belli bir doygunluğa gelmesi ve odun hammaddesinin kısıtlı olması da bizi bu alana yatırım yapmaya yönlendirdi. Kastamonu Entegre olarak amacımız, sürdürülebilir büyüme için yeni pazar ve yeni hammadde kaynaklarına yatırım yaparak, sadece Türkiye pazarını değil, tüm dünya pazarına hizmet vermektir. 400 milyon dolarlık yatırım yaptığımız Tataristan fabrikamız da bu hedefin parçalarından biridir” dedi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER