MarkaWorld.com

KAŞ-KEKOVA’DA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZME GÜNEŞ ENERJİSİ DESTEĞİ

KAŞ-KEKOVA’DA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZME GÜNEŞ ENERJİSİ DESTEĞİ
17 Kasım 2015 - 17:19 'de eklendi ve 1924 kez görüntülendi.

WWF-Türkiye’nin, Kaş ve Kekova’da uzun yıllardır yürüttüğü koruma çalışmalarına bir destek de Schneider Electric’ten geldi. Schneider Electric, projeye güneş enerjisiyle çalışan 100 adet lamba hibe etti.

sch_1

WWF-Türkiye’nin, Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki turizmciler ve kamu kuruluşlarıyla birlikte çalışarak hayata geçirdiği ‘Kaş-Kekova Sürdürülebilir Turizm Projesi’ne Schneider Electric,100 adet güneş enerjisiyle çalışan lamba hibe ederek katkı verdi. Güneş enerjisiyle aküsünü dolduran lambalar aynı zamanda cep telefonu ve tablet bilgisayarları şarj edebiliyor. Elektriğe erişimin olmadığı ortamlarda doğa koruma çalışmalarını kolaylaştırıyor. Elektrik üretiminde iklim değişikliğine yol açan seragazı emisyonlarına da neden olmuyor.

Lambalar doğa koruma çalışmalarında kullanılacak

Güneş enerjisiyle çalışan lambalar ilk etapta, WWF-Türkiye’nin Kaş-Kekova bölgesinde birlikte çalıştığı kooperatif üyesi balıkçılara, sürdürülebilir turizmi destekleyen tur teknelerine, dalış kulüpleri ve restoran sahiplerine dağıtılmaya başlandı. Lambaların 60 tanesi Kaş-Kekova’da, kalan 40 tanesi de WWF-Türkiye’nin Türkiye’de sürdürdüğü doğa koruma projelerinde kullanılacak. Bu projeler arasında Adana-Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda yürütülen yeşil deniz kaplumbağalarını koruma çalışmaları ve Kafkasya Ekoloji Koridoru da var. Her iki proje de elektriğin olmadığı bölgelerde çok sayıda saha çalışması içeriyor.

sch_2

Baştak: “Ümidimiz, temiz enerjinin hızla yaygınlaşması”

WWF-Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak yaptığı açıklamada, “Kaş-Kekova bölgesinde geçen yıl, Sürdürülebilir Turizm Projesi’ni hayata geçirdik. Bölgedeki balıkçılar, dalış kulüpleri, restoran sahipleri, otelciler ve yerel yönetimlerle beraber çalışıyoruz. Kaş-Kekova bölgesi denizlerdeki biyolojik çeşitlilik açısından olağanüstü zengin; ancak bölgedeki orfoz, lahos, fangri gibi tehlike altındaki türlerin sayısı hızla azalıyor. Bize hibe edilen bu lambalarla alanda çalışan paydaşlarımızı temiz enerjiyle tanıştırmak, bölgeye tatile gelen insanlara da örnek olmak istedik. Umarız bu çabalar, ‘Işık Ülkesi’ diye bilinen eski Likya uygarlığının izlerini taşıyan bu bölgede, temiz enerjinin hızla yaygınlaşmasını sağlar ve koruma çalışmalarımıza destek olur” dedi.

sch_3

Tuncer: “Bu yolculukta daha çok sorumluluk üstlenmek istiyoruz”

Schneider Electric Türkiye Ülke Başkanı Bora Tuncer de projeye verdikleri destekle sürdürülebilir turizme olan inançlarını gösterdiklerini söyledi. Tuncer şöyle konuştu:

“Enerji yönetimi ve otomasyon alanında global uzman olan şirketimiz, tüm dünyada enerjinin daha güvenli, verimli, üretken ve çevreci bir şekilde kullanılmasına odaklanıyor. Sürdürülebilirlik, DNA’mıza işlemiş bir kavram. Dünyamızı daha sürdürülebilir enerji çözümleriyle hem korumayı hem de gelecek nesillerin gezegeni koruyabilmesi için bilinçlenmesini hedefliyoruz. Tüm dünyada enerji verimliliğini sağlamak ve enerji bilinci yaratmak istiyoruz. Bu anlamda Kaş ve Kekova’da WWF- Türkiye tarafından yürütülen projenin bizim hedeflerimizle örtüştüğünü görerek, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek istedik. Gelecek nesillere ve canlılara destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin bu yolculuğunda daha çok sorumluluk üstlenmek istiyoruz.”

‘Kaş-Kekova Sürdürülebilir Turizm Projesi’ ile bölgedeki denizel biyolojik çeşitlilik, aşırı ve yasadışı balıkçılık, doğal yaşam alanlarının kaybı, kirlilik, yabancı türlerin istilası ve iklim değişikliği gibi tehditlerin en aza indirilmesi amaçlanıyor. Söz konusu tehlikelere karşı, Kaş-Kekova’nın sahip olduğu karasal ve denizel değerlerinin korunması ve gelecek nesillere ulaştırılması hedefleniyor.

 

dekoronline_yatay_banner

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER