MarkaWorld.com

KAHVENİN ONURUNA DÜZENLENEN EN BÜYÜK FESTİVALİN ARDINDAN

KAHVENİN ONURUNA DÜZENLENEN EN BÜYÜK FESTİVALİN ARDINDAN
30 Ekim 2015 - 13:18 'de eklendi ve 1795 kez görüntülendi.

Haydarpaşa Garı’nda ikincisi düzenlenen İSTANBUL COFFEE FESTIVAL çok büyük bir başarıya imza attı. 4 gün boyunca biletli ve davetli olarak 25 bin 500 kişinin ziyaret ettiği festival katılımcı sayısıyla dünyanın en çok ziyaret edilen festivali oldu. Ayrıca Dünya Kahve Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek isimler de dört gün süren yarışma sonucunda belirlendi.

icf_1

dsm Group tarafından, Türkiye’nin lider markası Paşabahçe’nin ana sponsorluğunda hayata geçen İstanbul Coffee Festival, 22-25 Ekim tarihleri arasında Haydarpaşa Garı’nda ulusal ve uluslararası 3. dalga kahve akımı temsilcilerini bir araya getirdi. 160 kahve firmasının ve kahve bileşeninin aynı çatı altında buluştuğu festivali 25 bin 500 kişi ziyaret etti. Biletlerin satışa çıkar çıkmaz tükendiği İstanbul Coffee Festival’i, her gün öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere biletli olarak günde 6 bin kişi ziyaret etti.

Festival Kurucusu ve Direktörü Alper Sesli; “İstanbul Coffee Festival’i kahveyi onurlandırıp daha da yukarı taşımak için hayata geçirdik. Kahve, aslında hepimiz için iyi bir dost. Sevindiğimizde, üzüldüğümüzde, arkadaş sohbetinde, kutlamalarda, evliliğe ilk adımlarımızı attığımızda hep kahve var” dedi. Alper Sesli; “Dünya üzerinde 100 milyon kişi, kahve endüstrisi sayesinde yaşamını devam ettiriyor, petrolden sonra borsada en yüksek işlem kolu kahve ve tüm yerkürede ise sudan sonra en fazla tüketilen içecek. Başta ana sponsorumuz Paşabahçe ve bu özel etkinliğimiz için Haydarpaşa Garı’nı açan Devlet Demiryolları olmak üzere katılan tüm markalara ve dört gün boyunca hiç durmadan çekirdek öğütüp, kahve hazırlayan barista arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Elbette en büyük teşekkür de bir yıldır bu festivali bekleyen ve biletleri satışa çıkar çıkmaz alan, festivalimize gelerek bizleri çok mutlu eden misafirlerimize. Onların yoğun ilgisiyle geçen yıl Avrupa’nın en büyük kahve festivali olmuşken bu sene İstanbul Coffee Festival; öyle görünüyor ki dünyanın en fazla ziyaretçi sayısına ulaşan kahve festivali oldu. 25 bin 500 kahve sever bizimleydi. Önümüzdeki yıl bu rakamın daha da artacağına güvenimiz tam” dedi.

icf_2

Bir Festival Böyle Geçti

İstanbul Coffee Festival’de dört gün boyunca; yaklaşık 1,5 ton kahve çekirdeği öğütüldü, 4 ton şişe su, 2 ton arıtılmış su ile 2 ton süt kullanıldı. Misafirlerin kahve ve çikolataya doyduğu festivalde 50 binin üzerinde çikolata tüketildi. Seminer ve workshop’larda 5 bin kişi kahve üzerine eğitimler aldı. Türk kahvesi, mırra ve dibek kahvesi gibi yerli kahvelerin de unutulmadığı festivalde, 18 bin fincan yerli kahve tüketildi. Tüm kahve severler ayrıca 50 bin bardak kahve tadımı yaptılar.

icf_3

Festivalin Renkleri

Tarihi Haydarpaşa Garı’nın üç peronu üzerinde; kompartımanlarla birlikte vagonların da kullanıldığı festivalde ulusal ve uluslararası kahve markalarının yanı sıra, şehrin müzik ve eğlence hayatına yön veren Babylon, notaların enerjisini saat başı değişen canlı performanslarla misafirlere sundu. Kahveden aldıkları ilhamla, resimler çizen Septette on Live Sheets Painting sanatçıları, ürettikleri dev boyutlu yapıtlarla sergi açtı. Ziyaretçilerin de eşlik ettikleri çizimlerde, misafirler hem modellik yapıp hem de şövalenin başına geçtiler. Kahvenin tarihçesi, üretimi, kültürünün anlatıldığı belgesel ve filmlerin gösterildiği ‘video kompartımanı’; kahve sohbetlerinin yapıldığı sohbet kompartımanı festivalin öne çıkan renklerinden sadece birkaçıydı.

Dört gün boyunca kaçırılmayacak bir deneyim sunan, Türkiye’den ve dünyadan nitelikli kahve dükkanları, özel kahve ve imza yiyecek- içecek markaları ile kahve makinesi üreticilerini buluşturan İstanbul Coffee Festival; ayrıca profesyonel baristalardan gösteri ve sunumlarla renklendi. Tadım ve ikramların yanı sıra; cupping, tasting, demleme metotları, atölyelerde interaktif workshoplar, eğitimler, oturumlar, söyleşiler, filmler, konserler, sergiler ve daha birçok ilgi çekici etkinlik gerçekleşti. Festivali yediden yetmişe herkesin keyifle vakit geçirdiği şenlik haline getirdi.

icf_4

Kahvenin Şampiyonları Seçildi

Kahve konusunda dünya genelinde düzenlenen, tek resmi organizasyon olan World Coffee Events’in Türkiye seçmeleri SCAE Türkiye tarafından İstanbul Coffee Festival bünyesinde Haydarpaşa Garı’nın tarihi atmosferinde gerçekleşti. Festivalde hem Türkiye Kahve Şampiyonası düzenlendi hem de kahve dünyasının seçkin firmaları bir araya gelerek, katılımcılara yükselen trendli nitelikli kahve deneyimini yaşattı.

Beş farklı kategoride yapılan seçmelerde dünya şampiyonalarında ülkemizi temsil edecek isimler; Brewers-Demleme Yarışması Şampiyonu Ege Akyüz; Barista Yarışması Şampiyonu Nisan Ağca; Latte Art Yarışması Şampiyonu Özkan Yetik; İbrik Cezve Yarışması Şampiyonu Hazal Ateşoğlu ve Roasting Kavurma Şampiyonu Özgün Sarısoy oldu.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER