MarkaWorld.com

KADIN CİNAYETLERİ ÖNLENEBİLİR KAMPANYASI BAŞLADI

KADIN CİNAYETLERİ ÖNLENEBİLİR KAMPANYASI BAŞLADI
03 Aralık 2015 - 14:36 'de eklendi ve 1892 kez görüntülendi.

“Kadın Cinayetleri Önlenebilir” kampanyasının ilk adımı olan Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Eylem Konferansı 27-28 Kasım tarihlerinde, İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri’nde yapıldı. 2009-2013 yıllarını kapsayan Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması’nın sonuçlarının ve kadın cinayetleriyle mücadele deneyimlerinin paylaşıldığı konferansta, Kadın Cinayetleri Acil Eylem Planı taslağı oluşturuldu. “Kadın Cinayetlerini Haberleştirme Kılavuzu” dağıtıldı.

kadin_2

İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Eylem Konferansının ilk oturumu olan ‘Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması, Kadın Cinayetleri Eylem Planı’nda Hülya Uğur Tanrıöver, İdil Engindeniz, Gülsün Güvenli ve Özlem Danacı Yüce Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması ve medya analizinin sonuçlarını, Melek Özman da araştırmadan hareketle oluşturulan Kadın Cinayetleri Acil Eylem Planı Taslağı’nı paylaştı.

kadin_4

   Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması / Veri Analizi

 • Maktul “erkek olsa öldürülür müydü?” sorusunun cevabı “hayır” ise o cinayet bir “kadın cinayeti”
 • 2009-2013 Yılları Arası 949 Kadın Cinayeti: 2009: 118 / 2010: 249 / 2011: 234 / 2012: 160 / 2013: 188
 • Kadın Katillerinin: % 75’i koca-eski koca, sevgili-eski sevgili, % 20’si erkek akraba
 • Kadın Cinayetlerinin “Bahanesi”: % 55 Ayrılma, reddedilme, kıskançlık, “namus”
 • Kadın Cinayetlerinde Cinayet Aracı: % 48 Ateşli silah, % 38 Kesici alet
 • Kadın Cinayetlerinde Yer: %38 çiftin evi, %26 kadının Mekanı, %29 Kamuya açık alan

kadin_5

Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması / Saha Çalışması Bulguları

 • Kadın cinayetlerinde öldürülen kadınların tamamına yakını cinayet öncesinde şiddet görüyor. Çoğu zaman çevre ve kolluk güçleri bu durumdan haberdar ama kadınlar yeterince ciddiye alınmıyor. Kadın cinayetleri ‘geliyorum’ diyor.
 • Kadın katilleri, cinayet sürecinde kadınları kendilerine destek olacak çevrelerden koparıyor, yalnızlaştırıyor.
 • Cinayetlerin asıl nedeni kadınların güçlenmesi, erkeklerin mutlak sahiplik iddiasına “hayır” demesi ve yaşamları hakkında karar vermek istemesi.
 • Kadın katili erkekler cinayet ve yargı sürecinde, kendilerine adeta kadınları ‘öldürme ehliyeti’ veren tüm çevrelerce korunuyor; bahaneler üretmesine; cinayeti “haklı” çıkarması için medyadan kolluk güçlerine her yerden destek alıyor.
 • Şiddetle mücadelede ve cinayetleri önlemede en temel dayanak kadın dayanışması, kadın örgütleri ve yerelde kadınların birbirine destek olması mücadelenin yapı taşları.

kadin_6

   Kadın Cinayetleri Eylem Araştırması / Medya Analizi

 • Kadın Cinayetleri medyada herhangi bir «3. sayfa» haberi, «adli olay» olarak yer almaktadır.
 • Gerek sayısı, gerekse konumu itibariyle görünür değildir.
 • Haberler genellikle cinayet/olay odaklıdır.
 • İnternet haberleri görece daha iyi durumdadır, TV haberleri ise kadın cinayetlerine hemen az yer veren hem de en olumsuz söylemi üreten mecradır.
 • Haberler, özellikle başlıklarda kullanılan dille kadın cinayetlerini sıradanlaştıran hatta meşrulaştıran ifadeler içermektedir.

Medyanın dilinin ve kadın cinayetlerinin haberleştirilme süreçlerinin tartışıldığı ‘Kadın Cinayetleri Nasıl Haberleştiriliyor, Nasıl Haberleştirilmeli’ oturumunda Çiçek Tahaoğlu, Emel Armutçu, Feyza Akınerdem, Göksel Göksu ve Sibel Yükler yer aldı.

kadin_7

Kadın Cinayetleri Haberleştirme Kılavuzu

Kadın katillerinin cezalarını azaltmak için kimi zaman kendilerini tutuklayan kolluk güçlerinden fikir aldıklarını; kimi zaman da cinayetleri haberleştirirken meşrulaştıran medyadan esinlendiklerini; anlık öfkeyle öldürmekten çok incelikle hesaplayarak kadınları adeta “infaz” ettiklerini gösteren araştırma sonrasında bu ihtiyaçla hazırlanan Kadın Cinayetleri Haberleştirme Kılavuzu katılımcılar ile paylaşıldı.

kadin_8

Kadın Cinayetlerinin Önlenmesinde Mücadele Deneyim, Stratejileri oturumunda Canan Güllü, Eray Karınca, Jülide Aslan Çapar, Nebahat Akkoç ve Yasemin Öz söz aldı.

 • Kadın cinayetlerinin engellenmesi ile ilgili mevcut yasalar yetersiz değil, uygulamada sorunlar var. Sorun hukukçuların bakışı ve yorumlamasında. Uygulamada.”
 • “Devlet de sivil toplum da yerelde yaşananlara yabancı, merkezin egemenliği var”
 • Bu yıl indirimde Moda: Kırmızı, Tarz: Kravat ve ceket”. İndirim sebepleri: “Çok sık banyo yapıyordu” “Kırmızı elbise giymişti” “Kırmızı ruj sürmüştü” “Tayt giymişti”.

Konferansın son oturumu olan ‘Kadın Cinayetlerinin Önlenmesi için Siyasal Yaklaşım, Mekanizmalar’da da Çiğdem Aydın, Mekiye Güzel, Nazmiye Ülker, Yurdusev Özsökmenler ve Özge Yolcu deneyimlerini paylaştı.

 • “Cinayetin Geleceği Belli Önlemler de”
 • “Yerel yönetimlerde eşbaşkanlık, tüm il ve ilçelerde Kadın Politikaları Müdürlükleri
 • Cinsiyetçilik öldürür, kadın dayanışması yaşatır!
 • Kadınlar şiddete karşı güçlendirilmeli, şiddet uygulayan engellenmeli!

kadin_9

Eylem Planı Son Halini Alacak

Filmmor Kadın Kooperatifi’nin Van Kadın Derneği, Ceren Kadın Derneği, İzmir Bağımsız Kadın İnisiyatifi, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, KAMER Vakfı, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ile hazırladığı Kadın Cinayetleri Acil Eylem Planı taslağı son haline getirilerek önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak. Avrupa Birliği ve Heinrich Böll Stiftung Derneği’nin desteğiyle yapılan konferans ile başlayan Kadın Cinayetleri Önlenebilir kampanyasında tüm merkezi ve yerel yönetimler, medya ve kamuoyu, kadın cinayetlerini önlemek üzere harekete geçmeye, Kadın Cinayetleri Acil Eylem Planı’nı hayata geçirmeye çağrılacak.

 

#KadınCinayetleriÖnlenebilir #İstenirseÖnlenir #KadınlarınYeriÜçüncüSayfaDeğilYaşam

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER