MarkaWorld.com

Joshua Bell’den muhteşem İstanbul performansı

Dünyanın en iyi keman virtüözlerinden biri kabul edilen Joshua Bell, 73 Organizasyon ve Piu Entertainment işbirliğinde, 15 Mayıs’ta İstanbul Zorlu PSM’de sahne aldı. İstanbul’a 4 milyon $’lık kemanıyla gelen Joshua Bell, izlemeye gelenleri kendisine bir kez daha hayran bıraktı.

Joshua Bell’den muhteşem İstanbul performansı
17 Mayıs 2016 - 13:24 'de eklendi ve 1876 kez görüntülendi.

Dünyanın dört bir yanında konser biletleri aylar öncesinden tükenen sanatçının İstanbul konserine müzikseverler büyük ilgi gösterdi. İstanbul’u çok sevdiğini ve burada konser vermekten büyük mutluluk duyduğunu belirten Joshua Bell, izleyicilerine de teşekkür etti. Joshua Bell’e piyanoda ünlü sanatçı Sam Haywood eşlik etti.

İstanbul’da muhteşem bir performansa imza atan Joshua Bell, 16 Mayıs Pazartesi günü ise Ankara’da Congresium’da sahne alacak. İlk kez Ankara’da konser verecek olan Joshua Bell, hayranlarına unutulmaz dakikalar yaşatacak.

“Metrodaki Kemancı’’ olarak tanınıyor…

Dünyaca ünlü sanatçı, Washington Post gazetesince yapılan sosyal bir deneyle dikkatleri üzerine çekti. Bir metro istasyonunda 45 dakika boyunca Bach eserleri çalan ve bu süre içinde önünden geçen ve çoğu işe yetişme telaşında olan yaklaşık bin kişi Joshua Bell’i tanıyamadı.Joshua Bell konserlerinde, Antonio Stradivarius’un altın yıllarından kalan, 4 milyon $ değerindeki 1713 yılına ait 300 yıllık Stradivarius kemanı ile sahne alıyor.

Grammy Ödüllü Sanatçı

Kemana 4 yaşında başlayan Joshua Bell, ilk çıkışını 17 yaşında Carnegie Hall sahnesinde St. Louis Senfonisi konseriyle gerçekleştirdi. Bundan sonra dünyanın önde gelen şefleri ve orkestralarıyla çalışan Joshua Bell, Nicholas Maw’in kendisi için bestelediği keman konçertosunun kaydıyla Grammy ödülüne layık görüldü. Sanatçının John Corigliano’nun “Kırmızı Keman” filmine hazırladığı soundtrack ise Oscar kazandı. Bell, ayrıca diğer önemli keman çalan müzisyenlerle müziğin gücünü anlatan “Music of the Heart” filminde rol aldı.

JB_2

54 hafta boyunca listelerde zirvede

Joshua Bell’in muhteşem kemanıyla doldurduğu ilk albümü “Romance of The Violin (Kemanın Romansı)” 5 milyon kopya sattı ve 54 hafta boyunca klasik müzik listelerinin zirvesinde kaldı. 2004 yılından itibaren Saint Paul Oda Orkestrasının partnerliğini yapan Joshua Bell aynı zamanda Londra’daki Royal Academy of Music’de profesörlük yapıyor ve Kennedy Center Honors sanatçı seçme komitesinde görev alıyor.

Joshua Bell, 10 Nisan 2007’de New York’taki Lincoln Center’de birkaç yılda birçok büyük başarı gösteren klasik müzik çalgıcılarına verilen Avery Fisher Ödülü’ne layık görüldü. 3 Mayıs 2007’de Indiana Üniversitesi’ne bağlı Jacobs Müzik Okulu’nda kıdemli öğretmen olarak göreve başlayan Bell, Hans Zimmer’in Dan Brown’un 2000 yılındaki romanına dayanan aynı isimdeki Melekler ve Şeytanlar filmine yazdığı müziğe keman sololarıyla eşlik etti.

26 Mayıs 2011’de St. Martin Akademisi’ne müzik direktörü olarak atanan Bell, 2013’te “Before My Time” şarkısını Scarlet Johansson’a eşlik ederek çaldı. Bu şarkı En iyi Orijinal Şarkı dalında Akademi Ödülü adaylığı kazandı.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER