MarkaWorld.com

İSTANBUL MODERN SİNEMA’DA ALMANYA’DAN YEPYENİ FİLMLER SEÇKİSİ GÖSTERİLİYOR

İSTANBUL MODERN SİNEMA’DA ALMANYA’DAN YEPYENİ FİLMLER SEÇKİSİ GÖSTERİLİYOR
14 Aralık 2015 - 12:34 'de eklendi ve 1770 kez görüntülendi.

İstanbul Modern Sinema’nın, Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle ve Sinema Sponsoru Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla yedincisini düzenlediği Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisi, 17-20 Aralık tarihleri arasında İstanbullu sinemaseverleri son dönem Alman sinemasının öne çıkan yapımlarıyla buluşturmaya devam ediyor.

Son bir yıl içinde uluslararası festivallerde ses getiren, ödüller kazanan “Duvarları Yıkmak” başlıklı programın bu yılki filmleri, bizi çevreleyen fiziksel veya ruhsal duvarlara işaret ediyor. Gösterilecek filmlerden bazıları alt ve pop kültürüyle, işgalcileri ve hedonistleriyle 1980’lerin Batı Berlin sanat camiası üzerine eğlenceli belgesel “B Filmi: Batı Berlin’de Şehvet ve Müzik”, bu yıl Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan ve 1990’ların başında Doğu Almanya’da üç genç arkadaşın tekno kulüp açma maceralarını anlatan, Andreas Dresen imzalı “Biz Rüya Görürken” (Als Wir Traeumten) ve yine aynı dönemde genç bir adamın bir Nazi eylemcisine dönüşmesini izleyen “Genciz. Güçlüyüz” (Wir sind jung. Wir sind stark.)

Programda ayrıca ilk gösterimi bu yıl Berlin Film Festivali’nde gerçekleşen, usta yönetmen Margarethe von Trotta’nın geçmişle yüzleşen karakterleri konu alan yeni filmi “Kayıp Hatıralar”, son dönem Alman sinemasının gözde yönetmenlerinden Christian Petzold’ün bu yıl kült Alman TV dizisi Polizeiruf 110 için kendi yazdığı senaryodan çektiği ve yönettiği bölüm “Çemberler”, dünya prömiyeri geçen ay prestijli belgesel festivali CPH:DOX’ta gerçekleşen, tüm zamanların en ilginç sahtekârlık öykülerinden birisini aktaran “Arkadaşım Rockefeller” gösterilecek. “FBI tarihindeki en uzun zamana yayılan dolandırıcılık” olarak tanımlanan,

1990’lı yıllarda New York’a taşınan ve kendisini bu isimle bir sanat koleksiyoncusu olarak tanıtan Gerhartsreiter’ın sürekli yeni sürprizlere şaşırtan hikâyesini içeren “Arkadaşım Rockefeller” filminin yönetmeni Steffi Kammerer 19 Aralık Cumartesi günü 15.45‘teki gösterime katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

cemberler3

POLIZEIRUF 110- ÇEMBERLER (POLIZEIRUF 110- KREISE ), 2015

Almanya | HDD, Renkli, 90’ | Almanca

Yönetmen: Christian Petzold

Oyuncular: Matthias Brandt, Barbara Auer, Justus von Dohnányi, Daniel Sträßer, Luise Heyer

Son dönem Alman sinemasının gözde yönetmenlerinden Christian Petzold, bu yıl kült Alman TV dizisi Polizeiruf 110 için bir bölüm yönetti. 1971 yılından bu yana ekranlara gelen bu polisiye dizinin her bölümü tek bir vakayı konu alıyor ve farklı komiserler dönüşümlü olarak başkarakter olarak karşımıza çıkıyorlar. Petzold’ün kendi yazdığı senaryodan çektiği Çemberler’de Münihli polis müfettişi Hanns von Meuffels’ın çözmeye çalıştığı bir cinayet vakasını izliyoruz. Ormanda bir yaprak yığının altına yerleştirilmiş, âdeta bir an önce bulunsun istenen bir kadın cesedi… Hemen yanındaysa, tıpkı maktule gibi öldürülmüş olan köpeği yatmakta… Petzold’un sinema filmlerinden alışık olduğumuz melankoli, Çemberler’e de hâkim. Almanya’da son derece olumlu eleştiriler alan bu televizyon filmi ülkemizde ilk kez Almanya’dan Yepyeni Filmler seçkisinde seyirciyle buluşacak.

kayip-hatiralar2

KAYIP HATIRALAR (DIE ABHANDENE WELT), 2015

Almanya | DCP, Renkli, 101’| Almanca

Yönetmen: Margarethe von Trotta

Oyuncular: Katja Riemann, Barbara Sukowa, Matthias Habich, Robert Seeliger

İlk gösterimi bu yıl Berlin Film Festivali’nde gerçekleşen, usta yönetmen Margarethe von Trotta’nın yeni filmi Kayıp Hatıralar geçmişle yüzleşen karakterleri konu alıyor. İnternette karşılaştıkları bir fotoğraf, baba/kız Paul ve Sophie’nin hayatını altüst eder. Paul, New York’ta yaşayan bu opera sanatçısının yıllar önce ölmüş karısı, yani Sophie’nin annesi olduğunu iddia etmektedir. Babasının ısrarı üzerine Sophie bu yabancıyla buluşmak üzere yola çıkar. Kayıp Hatıralar’da yönetmenin favori oyuncusu Barbara Sukowa’ya Alman sinemasının en sevilen kadın oyuncularından Katja Riemann eşlik ediyor.

kazananlarin-yalanlari 

KAZANANLARIN YALANLARI (DIE LÜGEN DER SIEGER), 2014

Almanya | DCP, Renkli, 112’ | Almanca

Yönetmen: Christoph Hochhäusler

Oyuncular: Florian David Fitz, Horst Kotterba, Lilith Stangenberg, David C. Bunners

Ülkemizde de vizyona girmiş Sahte İtiraflar (Falscher Bekenner) ile tanıdığımız Christoph Hochhäusler, yeni filminde bir tür sineması örneğine imza atıyor. 1970’li yılların siyasi gerilimlerini anımsatan Kazananların Yalanları’nda, ordunun engelli askerlerle ilgili uygulamalarını araştırırken çok daha büyük bir skandal keşfeden gazeteci Fabian Groys’un öyküsünü izliyoruz. İlk gösterimi geçtiğimiz yıl Roma Film Festivali’nde gerçekleşen film, uluslararası festivallerde beğeni topladı.

arkadasim-rockefeller

ARKADAŞIM ROCKEFELLER (MY FRIEND ROCKEFELLER), 2015

Almanya, ABD| Blu-Ray, Renkli, 86’|İngilizce

Yönetmen: Steffi Kammerer

Dünya prömiyeri geçtiğimiz ay prestijli belgesel festivali CPH:DOX’ta gerçekleşen Arkadaşım Rockefeller, tüm zamanların en ilginç sahtekârlık öykülerinden birisini konu alıyor. “FBI tarihindeki en uzun zamana yayılan dolandırıcılık”… FBI, Christian Karl Gerhartsreiter vakasını böyle tanımlıyor. 1981 yılında Almanya’dan Amerika’ya gelen Gerhartsreiter, farklı isimler ve kimlikler kullanarak etrafındaki insanları etkilemiş ve genellikle istediğini elde etmeyi becermiş birisi. Bu kimlikler arasında en uzun süre kullandığı ise Clark Rockefeller olmuş, yani ünlü Rockefeller ailesinin bir üyesi. 1990’lı yıllarda New York’a taşınan ve kendisini bu isimle bir sanat koleksiyoncusu olarak tanıtan Gerhartsreiter’ın sürekli yeni sürprizlere şaşırtan hikâyesini merakla izleyeceksiniz.

Filmin yönetmeni Steffi Kammerer 19 Aralık Cumartesi günü 15.45’teki gösterime katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

 biz-ruya-gorurken

BİZ RÜYA GÖRÜRKEN (ALS WIR TRÄUMTEN), 2015

Almanya, Fransa |DCP, Renkli, 117| German

Yönetmen: Andreas Dresen

Oyuncular: Merlin Rose, Julius Nitschkoff, Joel Basman, Marcel Heuperman

Bu yıl Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü için yarışan Biz Rüya Görürken, Clemens Meyer’ın ülkemizde de yayımlanan aynı adlı romanından uyarlama. Bu iddialı film Alman sinemasının iki usta ismini, yönetmen Andreas Dresen ve senarist Wolfgang Kohlhaase’yi tekrar bir araya getiriyor. 1990 yılında Leipzig’de geçen film, bir grup gencin önlerinde açılan yeni fırsatlarla bambaşka bir dünyaya girmelerini konu alıyor. Doğu Almanya son günlerini yaşarken; kahramanlarımız da tekno müziği, uyuşturucuları ve kulüp kültürünü keşfediyorlar. Dönemin çarpıcı bir portresini ortaya koyan Biz Rüya Görürken, En İyi Kurgu dalında Alman Film Ödülü’ne aday gösterilmişti.

hedi-schneider-bunalimda

HEDI SCHNEIDER BUNALIMDA (HEDI SCHNEIDER STECKT FEST), 2015

Almanya, Norveç | DCP, Renkli, 90’| Almanca

Yönetmen: Sonja Heiss

Oyuncular: Laura Tonke, Hans Löw, Leander Nitsche

Hedi Schneider kocası ve oğluyla huzurlu bir hayat sürmektedir. Bir şeyler yolunda gitmediğindeyse Hedi gülümsemeyi, hayatla dalga geçmeyi beceriyor. Ta ki panik atak krizlerinin başladığı o güne kadar. 30lu yaşlarındaki bu kadının gündelik yaşantısı birdenbire çıkmaza girmeye başlıyor. Ailesinin yardımları bile Hedi’ye pek yardımcı olmuyor, hatta işleri daha da zorlaştırıyor. İlk olarak Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde seyirciyle buluşan Hedi Schneider Bunalımda, Sonja Heiss’ın Hotel Very Welcome’dan sonra yönettiği ikinci uzun metrajlı film. Modern bir mizah anlayışına sahip olan bu birinci sınıf karakter komedisi, başrol oyuncularının performanslarıyla da övgü toplamıştı.

 genciz-gucluyuz

GENCİZ. GÜÇLÜYÜZ. (WIR SIND JUNG. WIR SIND STARK.), 2014

Almanya | DCP, Siyah- Beyaz, 123’ | Almanca

Yönetmen: Burhan Qurbani

Oyuncular: Jonas Nay, Trang Le Hong, Devid Striesow, Joel Basman, Saskia Rosendahl

24 Ağustos 1992 tarihinde Rostock’ta gerçekleşen yabancı düşmanı ayaklanmalar yeni birleşmiş Almanya’yı şoke etmişti. Vietnamlıların yaşadığı bir binanın ateşe verilmesiyle sonuçlanan ve binlerce kişinin katıldığı ayaklanmalara giden süreç Genciz. Güçlüyüz.’ün merkezinde yer alıyor. Bu ürkütücü gün, üç karakterin kesişen öyküleri aracılığıyla anlatılıyor: Almanya’da kalmak için her şeyi göze almaya hazır Vietnamlı Lien, şiddete eğilimli arkadaşlarıyla beraber kendini ayaklanmaların ortasında bulan Stefan ve ayaklanmalara doğru giden süreci oğlu Stefan’ın durumu nedeniyle gören ama kariyeriyle ilgili çıkarları nedeniyle harekete geçmekte geç kalan politikacı Martin. Yıl boyunca pek çok önemli uluslararası festivalin programında seyirciyle buluşan Genciz. Güçlüyüz., Nürnberg Türkiye/Almanya Film Festivali’nde Mahmut Tali Öngören anısına verilen Öngören İnsan Hakları ve Demokrasi Ödülü’nü kazanmıştı.

b-movie1

B FİLMİ: BATI BERLİN’DE ŞEHVET VE MÜZİK 1979-1989 (B-MOVIE: LUST & SOUND IN WEST BERLIN 1979-1989), 2015

Almanya | DCP, Renkli, 92’| İngilizce

Yönetmen: Jörg A. Hoppe, Klaus Maeck, Heiko Lange

İlk olarak bu yıl Berlin Film Festivali’nde gösterilen ve Heiner Carow Ödülü’ne layık görülen bu harika belgesel, aynı zamanda müthiş eğlenceli bir zaman yolculuğu. Zekice bir kurguyla bir araya getirilen müzik videoları, konser görüntüleri, televizyon haberleri ve kişisel arşiv malzemeleri bizleri henüz “Duvar”ın olduğu günlere; 1980li yılların çılgın, yaratıcı ve avantgarde yeraltı kültürüyle bezeli Batı Berlin’ine götürüyor. 1979 yılında Manchester’dan kalkıp Batı Berlin’e gelen müzik tutkunu Mark Reeder’ın maceralarında karşımıza Nick Cave, Blixa Bargeld, Gudrun Gut ve Christiane F. gibi pek çok ünlü isim de çıkıyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER