MarkaWorld.com

İNEBOLU, SİNEMA FİLMLERİNİN DOĞAL MEKANI OLUYOR

İNEBOLU, SİNEMA FİLMLERİNİN DOĞAL MEKANI OLUYOR
02 Aralık 2015 - 8:37 'de eklendi ve 4288 kez görüntülendi.

Masmavi deniziyle, yemyeşil ormanlarıyla Karadeniz’in doyumsuz güzellikteki şirin ilçesi İnebolu, sinemacıların da ilgisini çekmeyi başarıyor.

2014 yılında İnebolu’da çekimi gerçekleştirilen ve İnebolulu bir çok yeteneğin de rol aldığı Mustang filminden sonra bu kez Ankara Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencilerinin projesi Geriş isimli kısa film de İnebolu’da çekildi.

İnebolu’nun güzelliklerinin de gösterildiği Mustang, Cannes Film Festivali’nde ve dünyanın dört bir yanında bir çok festivalde gösterildi ve şu ana kadar otuzdan fazla ödül kazandı. En son Avrupa Parlamentosu tarafından en iyi film seçilen Mustang, şimdi de Oscar ödüllerinde Fransa’yı temsil edecek. Türk, Alman, Fransız ortak yapımı Mustang, dünyanın önde gelen sinema otoritelerinin büyük beğenisini toplamıştı.

mustang_afis

Fransa’da sinema eğitimi alan Türk yönetmen Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği film için Karadeniz sahilinde onlarca ilçe arasından doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve bozulmamış yapısı nedeniyle İnebolu’nun tercih edilmesi ilçe halkı tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmıştı. Mustang filminin başrol oyuncusu Güneş Nezihe Şensoy’un babası Sebahattin Şensoy’un İnebolu doğumlu olması da İnebolu halkının Güneş’e ayrı bir sempati ve yakınlık duymasına neden olmuştu.

MUSTANG---photo-3

Ayrıca Mustang filminde İnebolu’nun yetiştirdiği genç sinemacı Koray Genç de başarıyla görev yapmıştı. Koray Genç bu kez, Geriş isimli kısa filmin yapımcılığını üstlendi.

Konusu İnebolu’da geçen ve adını Geriş Tepesi‘nden alan filmin oldukça ilginç bir öyküsü var. Üniversite mezunu bir gencin (Ali) alzheimer hastası olan babasıyla ilişkisinin hikaye edildiği filmde Ali’nin hayalleri ve babası arasında seçim yapması konu ediliyor.

prize

Yönetmenliğini Zeynep Yavuz’un yaptığı filmin kameramanı Semra Ay, sanat yönetmeni ise Gözde Özsümer. Geriş’in başrol oyuncusu ise Ubeyd İlhan. Geriş’te İnebolu’nun tanıdık simalarından Hüseyin Baysal ve Süleyman Kömeçoğlu da kısa filmde gençlere destek veriyor ve rol alıyorlar. Yakından bildiğimiz tanıdığımız mekan ve insanları da bolca görebileceğimiz kısa filme İnebolu Belediyesi de destek Verdi. Ekibin konaklaması için belediye misafirhanesi tahsis edildi. Ayrıca halkın yakın ilgisi ve esnafın yaklaşımı da oldukça sıcaktı. Çekim için İnebolu’ya gelen ekip üyeleri de ilçeye, özellikle doğasına ve halkına hayran kaldıklarını ifade ettiler.

geris2

Oyuncu ekibinde yardımcı rollerin neredeyse tamamında yerel halkın ve esnafın tercih edildiği film, çeşitli kısa film yarışmaları ve festivallere de gönderilecek.

inebolu_3

Filmin yapımcılığını üstlenen Koray Genç, başta İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner ve personeli olmak üzere tüm İnebolu halkı ve esnafına gösterdikleri yakın ilgi ve yardımlar için teşekkür etti.

geris

KÜNYE:

Oyuncular:

Ubeyd İlhan (Ali)

Hüseyin Baysal (Mehmet)

Süleyman Kömecoglu (Mahmut)

Talat Reis (Müşteri)

Can Bağlan (Balıkçı)

Tür: Dram

Yapım: Koray Genç

Yönetmen: Zeynep Yavuz

inebolu_4

 

 

Geriş Filmi ekibi ile röportaj:

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER