MarkaWorld.com

İMZALAR PAHALI KALEMLERLE ATILIYOR

İMZALAR PAHALI KALEMLERLE ATILIYOR
28 Ekim 2015 - 13:58 'de eklendi ve 1880 kez görüntülendi.

Türkiye’nin internetteki ilk ve en büyük ofis marketi Avansas.com, aldığı siparişler üzerinden mesleklerin kalem tercihlerini analiz etti. Sonuçlara göre; en pahalı ve kaliteli kalemleri mimarlık ofisleri kullanıyor, şirket içinde en prestijli kalemlerin sahipleri ise karar ve imzanın adresi genel müdürler. Bir kırtasiye kadar kalem çeşitliliğine sahip yerler ise sekreterlerin masaları. Ancak buradan alınan kalemleri geri getirmek şart!

avansas_2

Ofiste en çok yer değiştiren malzemeler kalemler. Renk renk çeşit çeşit kalemler elden ele, masadan masaya dolaşıyor, kimi zaman kayboluyor, kimi zaman da sahibine geri dönüyor. Tercih edilen kalemler, meslek gruplarına ve şirket içindeki departmanlara göre hem fiyat hem çeşit bakımında değişiklik gösteriyor. Peki kimler hangi kalemleri kullanıyor? Türkiye’nin lider ofis marketi Avansas.com, çeşitli dönemlerde aldığı kalem siparişlerinden yola çıkarak meslek gruplarına göre ofislerin tercihlerini araştırdı.

İşyerlerinin A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlarını karşılayan Avansas.com saha araştırmaları ve satış analizlerinden çıkan sonuçlara göre; kalem seçiminde en bonkör davrananlar mimarlık ofisleri. En kaliteli ve dolayısıyla da en pahalı kalemleri çoğunlukla mimarlık ofisleri sipariş ediyor. Fosforlu kalemler, özel versatil (mekanik kurşun) kalemler ve fiyatları diğer çeşitlere göre oldukça yüksek olan prestij kalemleri mimarlık ofislerinin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Kaliteli ve pahalı kalemleri tercih eden diğer meslek grupları ise avukatlar,  serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler, müteahhitler ve inşaat mühendisleri. Bu meslek grupları kalemler içinde öncelikli olarak en pahalı segmenti oluşturan prestij ve imza kalemlerini tercih ediyor. En çok satın alınanlar arasında imza kalemleri birinci sırada yer alırken bunu ikinci sırada roller ve jel kalemler takip ediyor. İğne uçlu kalemler ve dolma kalemler imza kalemlerine oranla daha az tercih ediliyor. Dolma kalem alımı ağırlıklı olarak bireysel müşteriler tarafından yapılıyor.

avansas_1

En pahalı kalemler genel müdürlerde

Meslek gruplarının yanı sıra aynı şirketin içindeki departmanların kalem tercihlerinde de farklılıklar gözleniyor. Ofislerdeki en şık ve pahalı kalemlerin birinci adresi üst düzey yöneticiler, özellikle de genel müdürler. Ofislerde karar ve imza kelimesine karşılık gelen genel müdürler, konumlarına yakışır pahalı ve şık prestij kalemlerin yanı sıra, evrak imzalamak için çıkmayan mürekkepli imza kalemlerini tercih ediyor. Yazdıkları her şeyin kalıcı olmasını isteyen genel müdürlerin kalem tercihleri arasında kurşun kalem kesinlikle yer almıyor. Rakamların konuşulduğu, fatura gibi önemli evrakların ana noktası olan muhasebe departmanlarında önemli evraklar üzerine sonradan silinecek notlar kurşun kalemle alınıyor. Kurşun kalemin yoğun rağbet gördüğü muhasebe departmanlarının ikinci tercihi ise yüzlerce satırlık raporların rahat okunmasını sağlayan fosforlu kalemler.

Kalemini söyle işini söyleyeyim

Avansas.com’un müşterileri arasında ise sekreterler ve sekreterlerin tercih ettiği kalemleri ise çok ayrı bir yeri bulunmakta. Ofislerdeki sekreter masalarının ise kalem zenginliği bakımında özel bir anlamı var. Bir sekreter kalemliğinde, kırtasiye dükkanındaki çeşitliliği görmek mümkün. Her çeşit ve her renk kalemim mevcut olduğu bu masalardaki kalemlerin hepsi kullanılmıyor hatta kullanılamıyor! Kalemlerin büyük bölümü sadece güzel göründüğü için masada tutuluyor. Bu güzelliğin korunabilmesi için personel tarafından ödünç alınan kalemlerin sekretere iade edilmesi şart! Avansas.com tarafından elde edilen verilere göre; depoların bir numaralı tercihi elbette ki koli kalemi. Yazı yazmak için ise depolarda çok daha ucuz tükenmez kalemler kullanılıyor. Çünkü hız ve sirkülasyon nedeniyle kalemler çoğunlukla kayboluyor. Satış departmanları genelde şirket logo’lu basmalı tükenmez kalem kullanıyor. Zaman zaman satış ekipleri müşterilerinde iyi bir izlenim oluşturmak için prestij kalem kullanmayı da tercih ediyor. Pazarlama departmanında ise gerek çalışan profili, gerekse toplantı yaptıkları ajanslar itibariyle farklı tasarımların, renklerin ve fonksiyonların mevcut olduğu sıra dışı kalemler öne çıkıyor. Özel günlerde Avansas.com’dan verilen kalem siparişlerinde artış yaşanıyor. Öğretmenler Günü, Sevgililer Günü, Yılbaşı ve bayram öncesinde özellikle prestij kalemlerin siparişi artıyor. Hediye verdiği kişi tarafından sürekli hatırlanmak isteyenler çoğu zaman kalem hediye etmeyi tercih edebiliyor. Her ihtiyaca göre binlerce kalem çeşidinin satışını stoklu bir şekilde gerçekleştiren Avansas.com, kalem grubundaki ürün gamını her geçen gün artırmaya devam ederek Türkiye’nin en büyük kalem çeşitliliğini müşterilerine sunmayı hedefliyor.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER