MarkaWorld.com

Hayırseverler bu Ramazan’da da Kızılay Hilali’nin altında birleşecek

Afet dönemleri dışında da ihtiyaç sahiplerinin yanında olan Türk Kızılayı, Ramazan ayı boyunca sosyal yardımlarını sürdürecek. Türk Kızılayı, bu yıl “Bir hilalle başlar Ramazan. O hilalle uzanır yardımsever eller” sloganıyla hem hayırseverlere hem de gerçek ihtiyaç sahiplerine farklı çözümler sunacak.

Hayırseverler bu Ramazan’da da Kızılay Hilali’nin altında birleşecek
01 Haziran 2016 - 17:28 'de eklendi ve 1499 kez görüntülendi.

Türkiye’ye yayılmış 700’e yakın Türk Kızılayı şubesinin yapmış olduğu sosyal incelemeler sonucu ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlarımızın ihtiyaçları Ramazan ayında da giderilmeye devam edecek. Bağışlarıyla Ramazan ayında da ihtiyaç sahiplerine merhamet elini uzatmak isteyen yardımseverler, Kızılay’ın birbirinden farklı ve etkili bağış modellerinden seçim yapabilecek.

Ramazan gıda kolisi kampanyası

Geçen yıl Ramazan ayında birçok kuruluş ile işbirliği yaparak yaklaşık 50.000 adet gıda kolisi dağıtan Kızılay, bu yıl da gıda kolisi bağışı ile ihtiyaç sahiplerine ulaşacak. Kızılay bu yıl 100 bin gıda kolisinin üzerine çıkarak 500 bin ihtiyaç sahibinin sofrasına Ramazan bereketini taşımayı hedefliyor.

Migros’un aralarında bulunduğu zincir mağazalar da Türk Kızılayı adına Gıda Paketleri satışa sunulacak. Ayrıca Türk Kızılayı resmi internet sitesinden de gıda paketi bağışları kabul edilecek. Gıda paketlerinin ülkenin dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine dağıtılması Ramazan ayı boyunca gerçekleştirilecek.

Zincir mağazalarda Kızılay’a gıda kolisi bağışlanabilecek

“Bir hilalle başlar Ramazan. O hilalle uzanır yardımsever eller” kampanyasına katılan zincir mağazalardaki “Ramazan Paketi Alanları”ndan bağışlamak istediği kadar paketi alan hayırsever, Türk Kızılayı standına yönlendirilecek. Bağışı alan Kızılay görevlisi, paketin üzerine Türk Kızılayı logosunu yapıştıracak ve bağış makbuzu ile müşteriden koliyi teslim alacak. Ayrıca Migros Sanal Market’ten de satın alınan Ramazan Paketleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Müşteriler, bağışlayacakları Ramazan Paketi sayısı konusunda sınırlandırılmayacak. Bağışçılar, Ramazan paketlerinin ihtiyaç sahiplerine ulaşması hakkında bilgilendirilecek.

İhtiyaç sahiplerine Kızılay Kart

İhtiyaç sahiplerinin ihtiyaç duyduklarını alabilmeleri imkanı sağlayan Kızılay Kart dağıtımına Ramazan’da da devam edilecek. Modern ve örnek projeyle, yardımseverlerin Türk Kızılayı’na emanet ettikleri nakdi bağışlar, Halkbank tarafından üretilen Kızılay Kartlara yüklenecek. Kızılay Kartlar, Türk Kızılayı‘nın gerçekleştireceği detaylı incelemenin ardından, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. İhtiyaç sahibi, kredi kartının kullanılabildiği tüm alanlarda, ihtiyaçlarını Kızılay Kart ile kolayca karşılayabilecek.

kizilay_2

Aşevleri sıcak yemek verecek

Aralıksız olarak binlerce kişiyi doyuran Türk Kızılayı ülke çapında faaliyet gösteren toplam 13 aşevi ile Ramazan ayında da günlük yemek, iftar yemeği ve kuru gıda dağıtımı yoluyla çalışmalarına devam edecek. Hijyenik ortamlarda, besin değeri yüksek gıda malzemelerinden hazırlanan sıcak yemekler, aşevlerine gelemeyen, dışarı çıkamayacak durumdaki yaşlı ve hastaların evlerine özel sefer taslarıyla ulaştırılacak.

Zekât ve adak kurban kesimi

Yıl boyunca süren adak kurban kesimi 2016 yılı Ramazan ayında da devam edecek. Geçen Ramazanlarda olduğu gibi bu sene de yardımseverlerin zekât ve adak bağışları Türk Kızılayı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Ramazanda 400 bin kurban eti konservesi dağıtılacak

Yurtiçi ve yurtdışındaki vekalet sahiplerinin kurbanlarından, İslami ve hijyenik şartlara uygun olarak kesimlerini gerçekleştirilerek et konservelerinin dağıtım Ramazan ayında da sürecek. Ramazan süresince 400 bin adet konserve Türk Kızılayı Şubeleri aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

Türkiye genelinde iftar sofraları kurulacak

Bağış modelleri sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşın evine doğrudan Ramazan yardımlarını ulaştıran Kızılay, ülke geneline yayılmış olan şubeleri aracılığıyla iftar sofraları da kuracak. Geçen sene yüzbinlerce vatandaşı iftar sofrasında buluşturan Kızılay, bu sene terör nedeniyle evlerini terk edip komşu il ve ilçelere yerleşen aileler başta olmak üzere hemen her bölgede iftar yemeği programları organize edecek.

Bağışlar değişik seçeneklerle yapılabilecek

Türk Kızılayı’na Ramazan ayında da destek vermek ve sofralarını gerçek ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak isteyen hayırseverlerin ise bağış yapabilmek için pek çok seçeneği bulunuyor. Bağışçılar; bankalarda bulunan Türk Kızılayı bağış tahsilât sistemi ve bağış hesaplarından, tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 no’lu Türk Kızılayı Posta Çeki hesabından, Türk Kızılayı internet sayfası www.kizilay.org.tr’den Ramazan Gıda Paketi Bağışı menüsünü kullanarak elektronik işlemle, 168 Türk Kızılayı ücretsiz danışma ve bağış hattından ve ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden bağışlarını yapabilecekler Ayrıca tüm operatörlerden 2868’e boş mesaj atıp 10 TL’lik bağış yapabilirler.

Yurtdışında Ramazan yardımları başladı

Sadece yurt içinde değil yurt dışında da sosyal yardım çalışmalarını sürdüren Türk Kızılayı, yurtdışı Ramazan yardımlarına şimdiden başladı. Gazze’de savaş mağduru bin 560 aileye gıda kolisi ve hijyen malzemesi yardımı yapıldı. Yardımlar Ramazan boyunca devam edecek.

Bu yıl yine kuraklık yaşayan Somali’ye ise İyilik Gemisi ile gıda malzemesi gönderen Kızılay, Ramazan öncesi onbinlerce ihtiyaç sahibinin sofrasını bereketlendirecek.

Yurtdışı Ramazan yardımları kapsamında Irak başta olmak üzere, Pakistan, Afganistan ve Balkan ülkeleri için de hazırlıklarını sürdüren Kızılay, farklı ülkelerden gelen anlık taleplere de cevap verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER