MarkaWorld.com

GÜRTOUR’DAN ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR

GÜRTOUR’DAN ULUSLARARASI ORGANİZASYONLAR
03 Aralık 2015 - 14:27 'de eklendi ve 3400 kez görüntülendi.

Yaklaşık çeyrek asırdır müşterilerine fuar organizasyonları, yurt içi ve yurt dışı otel rezervasyonları, havaalanı transferleri, kongre, seminer, toplantı organizasyonları ve daha birçok alanda müşterilerine sunduğu eksiksiz hizmet ve titiz çalışmalarıyla tartışmasız sektörünün zirvesinde bulunan GürTour, geçekleştireceği Kenya ve Tanzanya Fuarları’yla başarılarını uluslar arası alanda da taçlandıracak. GürTour Turizm Genel Müdürü Gürol Taner, firması ve 2016 Nisan’ında gerçekleştirecekleri Kenya ve Tanzanya Fuarları hakkında özel bilgiler verdi.

gurtur_2

GürTour Turizm’in bir aile şirketi olarak 1992 yılında  A grubu Seyahat Acentası bünyesinde faaliyetlerine başladığını kaydeden Taner, firmasının faaliyetleri hakkında şunları dile getirdi: “Yaklaşık 24 yıldır bu sektörde; fuar organizasyonları, yurtdışı iş gezileri, yurt içi ve yurt dışı uçak biletleri,  yurt içi ve yurt dışı araç kiralama, yabancı misafirleriniz için V.I.P. servis, motivasyon & bayii toplantıları, catering servisi, özel davetler ve tanıtım kokteylleri, şirket basın danışmanlığı, süsleme & dekorasyon, yurt içi ve yurt dışı otel rezervasyonları, havaalanı transferleri, kongre, seminer, toplantı organizasyonları, personel gecesi organizasyonları, yemekli toplantı ve ziyafet organizasyonları, temel atma & açılış törenleri, simültane çeviri, sekreterlik ve rehberlik hizmetleri, yat organizasyonları, isteğe uygun özel tur organizasyonları gibi hizmetler sunmaktayız.”

Özellikle fuartakip.com adını taşıyan oldukça geniş bir kapsama sahip ve sürekli güncellenen bir fuar portalına sahip olduklarını belirten Taner, sektörel anlamda çok büyük bir öneme sahip bu oluşum hakkında şu ifadeleri kullandı: “Sektörümüzde 3-5 firma varsa bunların lokomotifi GürTour’dur. fuartakip.com adını taşıyan fuar portalımız Türkiye’de rakipsiz olan bir portaldır. Bu portalda dünya çapında yaklaşık 15bin tane fuarın bilgilerini sürekli güncelleyerek, iş adamlarının ve sektörün bilgisine sunmaktayız. Sektöre adım attığımız bu 24 yıl içerisinde fabrika sahiplerinin, CEO’ların, sanayicilerin, iş adamlarının, şirket yöneticilerinin uluslar arası fuarlara katılımını sağlayarak ufkunu genişlettik ve buna da devam etmekteyiz.”

gurtur_3

Önümüzdeki yıl Nisan ayında Kenya ve Tanzanya Fuarları’nın organizasyonlarını gerçekleştireceklerini kaydeden Taner, Yerli üreticilerin boy göstereceği ve ihracatımızdaki tıkanıklığın aşılmasında önemli rol oynayacak bu organizasyonlarınız hakkında da Ülkemizin sosyo-ekonomik şartları, döviz kurlarının önlenemez yükselişi; firmaların mallarını yurtdışı pazara satabilmesi için, kaçınılmaz olarak uluslar arası fuarlara katılma zorunluluğunu doğurdu. Rusya, Uzakdoğu ekonomik şartlar ve ucuz iş gücü gibi unsurlardan oldukça etkilendi. Avrupa’nın durumu ortada. Ortadoğu’da yaşanan savaşlar beraberinde ekonomik felaketleri de getirdi. Afrika ülkeleri ise son yıllarda yıldızı parlayan ülkeler haline geldi. Bizim Afrika’yla ilgili şöyle bir ön görümüz bulunmakta: Tanzanya’da doğal gaz, Uganda’da petrol çıktı. Bunun yanında Senegal ve Etiyopya gibi ülkeler nüfusları çerçevesinde gelişmeye açık ülkeler sınıfına girdi. A.B.D’nin, Barack Obama’nın Kenyalı olmasından kaynaklı sempati beslediği Kenya’ya ve yine önemli bir potansiyel taşıyan Tanzanya’ya kredi akıtması yönünde bir düşünceye sahibiz. Bu düşünceyle beraber Türk iş adamlarının bu pazarda yer almasının kaçınılmaz olduğu kanaatindeyiz. Çinliler, Avrupalılar epeydir bu ülkedeler. Ama bizim iş adamlarımız yeni yeni bu pazarlara girmeye çalışıyorlar. COMESA adı altında bir Doğu ve Güneydoğu Afrika Ortak Pazarı bulunmakta. Doğu Afrika’da Kenya ve Tanzanya’nın çevresindeki 8 ülkenin birleşmesiyle sektöre hitap edecek nüfus sayısı 450 milyona çıkıyor. Bu ülkeler arasında ticari serbestlik anlaşmaları bulunmakta. Bu pazarda Türk üreticilerin yerini almasını istiyoruz ve bu uğurda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Fuarlar Nisan ayında!

Kenya ve Tanzanya’da 27 tane sektörel dağılım adı altında fuar organize ettiklerini belirten Taner “Bunlar inşaatından tutun da aydınlatmasına kadar birçok sektörün sergilendiği ve tanıtıldığı fuarlar olacak. Fuarlara Nisan ayında başlayacağız Aralık ayında bitireceğiz” dedi.

Katılımcıların, bu fuarlarda boy gösterebilmeleri için ne gibi ücretler ödeyecekleri hususuna da değinen GürTour Turizm Genel Müdürü Gürol Taner, “Kenya’daki fuar alanımız kapalı ve açık olmak üzere toplam 3000m2 olacak. Kapalı alan stant m2 birim satış fiyatımız 380 dolar, açık alan ise 350 dolar. Tanzanya’daki fuar alanımız ise 3500m2. Buradaki fiyatlarımız Kenya’daki fuarımızla aynı bazda. Bunun dışında hazır paketlerimiz de bulunmakta. 12m2 ve üstünde stant alımlarında konaklama masraflarını da paketin içine koymaktayız. Ekonomik paketlerimizde; 9m2 stant+2kişi konaklama fiyatı 450 dolar civarında. VIP dediğimiz diğer pakette; 12m2’lik stant+vize hizmeti+konaklama+ her gün transfer hizmetlerini 6250 dolara vereceğiz” şeklinde konuştu.

Katılımcılara sunulacak Devlet desteğine de değinen Taner şunları dile getirdi: “Devletin yurt dışı fuarlara katılımda bireysel olarak sunduğu katkılar bulunmakta. Bu desteklerin oranı %50’ye kadar çıkmakta. Bu fuarlarda katılımcılarımızın bu desteklerden faydalanmasını sağlayacağız. Bildiğiniz üzere devletin 2023 yılı 500 milyar ihracat hedefi bulunmakta. Bu hedefe ulaşabilmemiz için Afrika, Güney Amerika gibi ticaretin peşin paralarla gerçekleştiği pazarlarda da olmamız lazım. İhracatın olmazsa olmazlarından biri bu tanıtım fuarlarına katılmaktır. Organize edeceğimiz bu fuarlarda katılımcı boyutunun yanı sıra bir de ziyaretçi boyutu bulunmakta. Mesela stant açmayacak, fuarı ziyaretçi olarak gezip belki bir sene sonraki fuarda katılımcı olacak kişileri kapsayan paketlerimiz bulunmakta. Bu kapsamdaki kişileri KOSGEB destekli 2000 liraya kadar olan avantajlardan faydalandıracağız. Fuarlarımıza ticaret odalarının, derneklerin heyet gezilerini de organize edebiliriz. Burada da Ekonomi Bakanlığı’nın, İhracatçılar Birliği’nin derneklere, ticaret odalarına ve üyelerine teşvik anlamında sunduğu desteklerden faydalanılmasını sağlayacağız.”

Gürol Taner kimdir?

1964 yılında İstanbul’da doğan Gürol Taner, evli ve 1 erkek çocuk sahibi. Taner İTÜ Meteoroloji mezunu. Üniversiteyi bitirdikten sonra kız kardeşi Gül Taner’le beraber GürTour’u kurdu.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER