MarkaWorld.com

Dijital reklamcılık 2016 yılını 1.872,4 milyon TL’lik büyüme ile kapattı…

Dijitalleşmeyle birlikte ortaya çıkan dijital reklamcılık sektörü her geçen gün katlanarak büyümeye devam ediyor. 2016 yılında 1.872,4 milyon TL’lik bir büyüme rakamına ulaşan dijital reklamcılık, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de dijital ekonominin temel yapı taşlarını oluşturmaya hazırlanıyor.

Dijital reklamcılık 2016 yılını 1.872,4 milyon TL’lik büyüme ile kapattı…
26 Nisan 2017 - 14:21 'de eklendi ve 1506 kez görüntülendi.

Avrupa dijital pazarındaki reklam formatları arasında en fazla büyüme oranına sahip mobil reklamlar, büyüme rakamlarıyla gücünü kanıtlıyor. IAB (Interactive Advertising Bureau) tarafından açıklanan 2016 yılı dijital reklam yatırımları, geçen yıla göre yüzde 13,7 oranında artarak, 1.872,4 milyon TL’ye ulaştı.

crm_3

Hızla artan dijital reklam yatırımlarının ülke ekonomisinde ciddi bir paya sahip olduğunu belirten CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, “IAB Türkiye’nin bu yıla ilişkin yapmış olduğu araştırma sonuçları gösteriyor ki dijital reklamcılık artık reklam sektörünün vazgeçilmez bir gücü. 2016 yılının ilk yarısında dijital reklamcılık müthiş bir ivme yakalayarak yüzde 20 oranında büyüme sağladı. Yılsonunda ise bu rakam yüzde 13,7 olarak açıklandı. Rakamlar bizi şaşırtmadı, aksine beklediğimiz bir durumdu” dedi.

crm_2

“Gelecekte var olmak isteyen şirketler bu dönüşümü kabullenmeli”

Dijital reklamcılığın sektörün sürdürülebilirliğine önemli bir katkı sağlandığını vurgulayan Becer, “Gelişmekte olan ülkeler bu teknolojiyi iyi bir şekilde değerlendirerek gelişmiş ülkelere önderlik ettiler. Bu da sürdürebilirlik anlamında sektöre artılar kazandırdı. Gelecekte var olmak isteyen şirketler bu dönüşümü kabullenmeli. Kabul edenler dijital transformasyon süreçlerine çoktan girdiler zaten. Dijital çağa ayak uydurmak için, pazarlamadan yönetim şekline kadar tüm süreçlerini yeni dünya araçlarını kullanarak yapıyorlar. Reklam yatırımları da bu işlerin başında yer alıyor” açıklamasında bulundu.

crm_4

“Yeni dünya gücünü buradan alıyor”

IAB Türkiye’nin bu yıl Mobil’i format olarak değil, bir platform olarak değerlendirdiğini açıklayan CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, “Araştırma sonuçları dijital ekonominin dünya ekonomisinin yüzde 22,5’ini oluşturduğunu gösteriyor. Rakamlar çok umut vaat edici. Özellikle son beş yıl içerisinde yakalanan büyüme trendi ile dijital reklamcılık televizyon reklam yatırımlarının hemen arkasında yer alıyor. Dijital reklamcılıkta en hızlı büyüyen 10 ülke sıralamasında dördüncü sırada yer alıyoruz. Artık herkes tarafından kabul görmeye hazırlan bir cümle var: ‘Yeni dünya gücünü buradan alıyor.’ şeklinde konuştu.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER