MarkaWorld.com

Dekorasyonda lamine parke farkı

Lamine parkeler son zamanlarda dünyanın en çok satan zemin kaplama malzemele­rinden biri haline geldi. Amerika’nın aksine, lamine parke kullanımı Avrupa’da çok da yeni değil. Peki Avrupalılar’ın yaklaşık 20 yıl gibi bir süredir kullanmakta olduğu lami­ne parke tam olarak nedir?

Dekorasyonda lamine parke farkı
04 Aralık 2015 - 18:23 'de eklendi ve 2159 kez görüntülendi.

Zemin döşeme sektörünün vazgeçil­mezlerinden olan lamine parkelerin yapımı farklı aşamalardan oluşur. Üç farklı katmanın preslenerek doğru açılarda birbiri üzerine yerleştirilmesi ile oluşturulan ileri teknoloji ürünü la­mine parkeler ısı ve neme karşı di­rençlidir ve piyasalara cilalanmış ola­rak sürülür.

Lamine parkenin sun­makta olduğu avantajların başında kolay kurulumu gelmektedir. Lamine parkenin kurulumunda, yeni zemin bir alt zemine yapıştırılmak yerine ekleme yerlerinden tutturulur. Lamine kaplamalar birbirine birleşik 3 temel öğeden oluşmaktadır.

Mela-min/aluminyum oksit bazlı reçineden imal edilen ve aşınmaya dayanıklı dekoratif bir yüzey, neme dirençli ahşap bir bileşim üzerine yapıştırılır. En alt kısma dengeleyici bir taban eklenir. En üst kısıma, koruma ve le­kelenmeye karşı direnç sağlayan aluminyum oksit bir kaplama eklenir.

Ahşap lamine parkenin üst katmanı genelde yapım aşamasında özel bir ultraviyole sertleştirme tekniği ile cila­lanmış olan sert ağaçtan yapılır. Lamine parkenin kalitesini etkileyen en önemli faktörler kullanılan 3 farklı katmanın doku sertliği ve üretim tek­nikleridir.

lamine_3

En az 5 kez sistre cilası atılabilmesi için üst tabakanın 2,5-5 mm inceliğinde olması gerekir. Böyle­ce lamine parke döşendiği zeminde sorunsuz şekilde yıllarca kalabilir. Lamine parkeler ısıya dayanıklı ol­dukları için hem yerden ısıtmalı ze­minlerde hem de aşırı nem ve sıcaklık değişikliklerinin olduğu yerlerde kullanılabilirler.

Mutfak tezgahlarında kullanılan teknoloji ve aşınma taba­kasına fazladan eklenen reçine saye­sinde, lamine kaplamalar ideal bir zemin kaplama malzemesi haline gelmiştir. Kimi lamine parke ima­latçıları ürettikleri lamine parkelerin mutfak tezgahlarında kullanılanlar­dan 10-20 kat daha sert olduğuyla övünmektedirler.

Kontrplak, beton plaka, vinil kapla­malar ya da sert ahşap gibi hemen hemen tüm diğer sert yüzeyler lamine parke kurulumu için uygundur. Lami-ne parkeler zemine monte edilmez­ler, sadece ekleme yerlerinden birbir­lerine tutturulurlar.
“Yüzen Parke Sis­temi” olarak adlandırılan bu sistemde zeminle döşeme arasında nemi izole etmek için 0.2 mm bir aralık bırakılır. Son dönemde lamine parkelerde ah­şap doku görünümlü desenler estetik olarak tüketiyice çok daha cazip gel­mektedir. Kimi üreticiler gerçek taş ve mermer görünümlü dokular da üret­mektedir.
Lamine parke genel olarak uzun, dikdörtgen biçimli tahtalar şek­linde üretilmektedir. Bunun dışında kare şeklinde üretilen lamine parkeler de bulunmaktadır.

 

Lamine Parke ile Dekorasyon:

Lamine parke ile gerçekleştirilen de­korasyon ahşap döşemeler ile aynıdır. Ancak lamine parkede ah­şap kaplamalarda olduğu kadar çok doku bulunmamasından ötürü seçe­nekleriniz renklerle sınırlı kalacaktır. Parke yüzeyi ve yapısı zeminin vere­ceği izlenim açısından oldukça önemlidir.
Lamine parkeler giderek daha da çok doğal modellerine ben­zediği için ahşap ile lamine arasındaki fark döşeme sektöründen olmayan birisi için pek belli değildir. Parke yüzeyini iki temel kritere göre belirleyebilirsiniz: bu kriterler par­laklık ve yüzey yapısıdır.
Parkelerin mat ve parlak seçenekleri vardır ve yüzey yapıları 4 ya da 5 kategoriye ayrılabilir: gerçek materyal, derin 3 boyutlu, doğal ve neredeyse tıpatıp taş yüzey imitasyonlarının yanısıra ahşap reprodüksiyon.

Lamine parke gelişerek farklı zevklere hitap ediyor

Birçok zemin kaplamasında olduğu gibi, unutulmaması gereken en önemli nokta parkenin renginin tüm dekorasyonun temelini oluştura­cağıdır. Koyu renk mobilyalarınız varsa, daha açık tonlarda bir parke seçiminde bulunmalısınız. Aynı şekil­de açık renk mobilyaların hakim ol­duğu bir odada koyu renk bir parke seçmek de doğru bir tercih olacaktır.

lamine_4

Lamine parkelerin temizlik ve bakımı:

Lamine parke, yoğun yapısı nedeniy­le temizlemesi kolay bir malzemedir fakat lamine parkeler doğal ağaçtan yapıldığı için günlük ve genel bakımına özen gösterilmelidir. Deter­jan ve sentetik temizlik bezleri gibi suni ürünler kullanılmamalıdır. Temiz­lik hususunda yapılması gereken sa­dece süpürmek, silmek ve çok gerekli durumlarda da hafif nemli bir havlu ile silmektir. Birçok marka, yıpranma­ya, aşınmaya, solmaya ve lekelenme­ye karşı 10 ila 15 yıl arasında ga­ranti vermektedir. Lamine parke, mi­nimum çaba ile uzun yıllar boyunca güzel görünecek şekilde tasarlanmış bir üründür.

Aşınmaya karşı direnç gösteren lami­ne parkeler, aşağıdaki birkaç basit işlem takip edilerek ilk günkü görü­nümlerini koruyabilirler;

– Kirleri çıkarmak için süpürün ve sentetik olmayan bir bez ile silin.

– Çok hafif nemli bir bez kullanın an­cak parkeyi kesinlikle ıslatmayın.

– Temizleme esnasında kullandığınız suyun temiz olmasına özen gösterin.

– Cila ya da balmumu kullanmaktan kaçının.

– Temizleme esnasında zımpara gibi aşındıran araçları asla kullanmayın.

– Parke üzerine herhangi bir sıvı dö­küldüğünde hemen kurulayın.

Kir, lamine parkenin başlıca düş­manıdır. Zaman içinde parkenin yü­zeyinde matlığa sebebiyet veren çi­zikleri önlemek için ise aşağıdaki iş­lemleri takip edebilirsiniz:

– Olası çizilmelere karşı, sandalye ve masaların ayakları altına koruyucu bantlar koyun.

– Kapı giriş bölgelerinden gelebilecek kir ve tozlar için zemin paspasları ve ayakkabı fırçaları kullanın.

Unutmayın düzenli süpürme ve toz alma parkenizin ömrünü uzatacaktır ve parkelerinizin uzun yıllar yeni dö­şenmiş gibi kalmasını sağlayacaktır.

 

parkeonline_yatay_banner

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER