MarkaWorld.com

DAIKIN TEKNOLOJİ VE İNOVASYON MERKEZ ÜSSÜNÜ SETTSU’DA AÇTI

DAIKIN TEKNOLOJİ VE İNOVASYON MERKEZ ÜSSÜNÜ SETTSU’DA AÇTI
17 Aralık 2015 - 12:54 'de eklendi ve 1772 kez görüntülendi.

İklimlendirme sektörünün öncü şirketi Daikin, Ar-Ge ve inovasyona verdiği önemi yeni açtığı merkezi ile bir kez daha kanıtladı. Daikin, bünyesinde bulunan 700 mühendisini sektöre değer katacak yeni çalışmalar yapmak için Japonya’da kurduğu Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde görevlendirdi.

daikin_2

Dünyanın lider iklimlendirme şirketi Daikin, ısıtma, soğutma ve havalandırma alanındaki en son ürün, teknoloji ve çözümlerin öncüsü olduğunu Japonya’nın Settsu kentinde bulunan Yodogawa Tesislerindeki Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’ni tamamlayarak tüm dünyaya duyurdu. 25 Kasım 2015 tarihinde faaliyete başlayan Daikin Industries’in bu yeni tesisi, küresel ölçekte genişleyen Daikin Grubunun teknoloji geliştirme faaliyetleri için bir ana üs olarak işlev görecek. 700 mühendisi ile toplam 58 bin metrekarelik alanda hizmet verecek olan merkez, şu anda yüzde 70 olan tasarruf oranını yakın zamanda yüzde 100’e çıkaracak.

İklimlendirmenin global lideri Daikin’in dünyanın her bölgesinde yaygınlaştırdığı teknoloji geliştirme merkezi olarak işlev görecek olan Teknoloji ve İnovasyon Merkezi, sanayi, devlet ve akademik çevreler ile küresel işbirliğini etkin bir şekilde destekleyecek ve dünyanın her yerinden insanları, bilgiyi ve teknolojiyi kendisine çekecek. Daikin bu yeni merkezi ile hem şirket içinde hem de şirket dışında ortak çalışmaya dayalı yenilikler yaratmayı amaçlıyor. Inverter’leri, ısı pompaları ve flurokimyasal ürünleri de kapsayan temel teknolojiler alanında dünyanın 1 numaralı teknolojisini oluşturan Daikin bu merkezle birlikte farklılaştırılmış ürünlerle işlerini genişletmek, yaygınlaştırmak ve yeni değer ve iş fırsatları yaratmak için yeni ve gelişmiş teknolojileri bir kaldıraç olarak kullanacak.

daikin_3

ENERJİ TASARRUFLU SİSTEMLER KULLANILDI

Toplamda 58 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Teknoloji ve İnovasyon Merkezi 6 kattan oluşuyor. İnşasına 2013 Kasım’ında başlanan merkez tam iki yıl sonunda tamamlanarak hizmete girdi ve yaklaşık 38 milyar Yen’e mal oldu. Bu merkez Daikin enerji verimliliği kriterine ve sıfır enerjili bina yönetmeliğine uygun olarak Daikin teknolojileri kullanılarak inşa edildi. Enerji tasarrufu sağlayan sistemlerin kullanıldığı bina ilk olarak yüzde 70 ve gelecekte ise yüzde 100 oranında enerji tasarrufu yapmayı amaçlıyor. Bu özellikleriyle yeşil bina sertifikasyon programının en yüksek derecesi olan LEED Platin sertifikası almayı hedefleyen merkeze gelecek ziyaretçiler serbestçe gözlem yapabilecek, enerji tasarrufu sağlayan bu girişimleri ve enerji azaltımı koşullarını kendileri deneyimleyebilecek.

Toplamda 700 personelin görev aldığı Teknoloji ve İnovasyon Merkezi ortak çalışmaya dayalı yenilikler geliştirerek müşterileri için yeni değerler yaratmayı amaçlıyor. Bu hedefi gerçekleştirmek için ise, mühendislerin engellerin üstesinden gelmesini sağlamak amacıyla ortak çalışmaya dayalı yaratıcılığın desteklenmesine yönelik olarak, merkezin ofis ve laboratuvar alanları yenilikçi tasarımlarla inşa edildi.

Ortak ÇalışmayI Teşvik Eden Ofisler

Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde bulunan mühendislerin ofis çalışma alanları, çalışanlar arasında en uygun şekilde iletişim kurulmasını kolaylaştıracak mesafelerde düzenlendi.   Binada, önceden planlanmayan ve gerek küçük gerekse büyük grupların tamamen doğaçlama gelişen toplantılarının yapılmasını sağlamak için muhtelif yerler ayrıldı. Ayrıca merkezde bulunan yenilikçi kat tasarımları da şirket mühendislerinin serbestçe toplanabilmelerine ve aktif konuşma ve tartışmalara girişebilmelerine imkan sağlaması adına düzenlendi.

Waigaya Sahnesi

Waigaya yani çalışmaya dayalı, yaratıcılığa yönelik toplantıların hızlı bir şekilde yapılabilmesi için toplantı alanı olarak dördüncü ve beşinci katlar arasında kalan ofis çalışma alanları ayrıldı. Bu alanlarda yapılan konuşmalar, ofisin her yerinden görülebiliyor ve bu tasarım konuşmalar ve tartışmalara katılmak isteyen herkesi cesaretlendiriyor.

Chi No Mori  

Burası, müşteri görüşmeleri ve karşılıklı bilgi değişimleri sayesinde edinilen ortak çalışmaya dayalı yaratma ve buluşlar ile ürün geliştirmeyi birbirine bağlayan bir alan. Chi No Mori sergileme alanında, Daikin’in temel teknolojileri ve halen geliştirilme aşamasında olan ileri teknolojileri sergileniyor. Bu somut yenilikleri görmek hem şirket içinde hem de şirket dışındaki iş ortaklarımıza, yeni konseptlerin keşfedilmesine yönelik olarak ilham veriyor ve onları, sorunların çözülmesi ve uygulamaların geliştirilmesi için yeni temaların yaratılmasına yönlendiriyor.

Geleceğin Laboratuvarı

Merkezden tamamen bağımsız olarak muhtelif sektörlerden insanların ortak çalışmaya dayalı yaratma faaliyetlerinde etkin bir şekilde gelişim gösterebilecekleri büyük bir alan ayrıldı. Bu alan, gelecekteki 10 ila 20 yıllık bir süreyi öngören inovasyon temalarının bulunması amacıyla oluşturuldu. Girişi ofis ve laboratuvar alanlarından farklı olan bu dikkat çekici alana, bilgelik ve bilgilerini paylaşmaları, ufuk açıcı konuşma ve tartışmalara katılmaları için şirket dışından uzmanlar davet edilecek.

Bilim Adamı Odaları

Şirket dışından gruplarla ortak çalışmaya dayalı yaratım faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik girişimlerin bir parçası olarak, Japonya’dan ve diğer ülkelerden üniversite öğretim üyelerinin ve kanaat önderlerinin serbestçe kullanmaları için Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde bir alan ayrıldı. Bu alanda muhtelif ülkelerden farklı değer, duygu ve anlayışa sahip araştırmacılar tarafından kullanılması için farklı tasarım ve iç mekanları olan yedi Bilim Adamı odası oluşturuldu.

daikin_4

Oditoryum

Hem şirket içinden hem de dışından çeşitli insanların bir araya gelebilmelerini, belirli konular üzerindeki konuşmalara ve sunumlara katılabilmelerini sağlamak amacıyla 250 koltuk kapasiteli daire biçiminde bir oditoryum kuruldu. Oturma yerlerinin arka tarafında dört ayrı dilde simültane çeviri yapılmasını sağlayabilecek simültane tercüme kabinleri yerleştirildi.

Daikin Keşif Salonu

Yabancı ülkelerle yürütülen ortak çalışmaya dayalı üretim faaliyetlerinin başarılı olabilmesi için Daikin kültür ve DNA’sının anlaşılması önemli bir olgu olarak görülüyor. Bu amaçla, Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde Daikin teknolojisinin ve ürünlerinin geçmişinin sergilenmesi ve geçmişte gerçekleştirilen bu teknolojilerin ve ürünlerin incelenmesini sağlayarak yeni fikirleri harekete geçirmeyi amaçlayan Daikin Keşif Salonu olarak adlandırılan bir alan tesis edildi.

On metrelik Elektromanyetik Yarı Yankısız Bölme

Elektronik ekipmanlarda ve cihazlarda arızaya yol açan elektromanyetik gürültüler ölçülmesi, iç ve dış mekân klima ünitelerinin aynı anda bağlanması ve döndürülmesi amacıyla iki katlı (üst ve alt) büyük bir masa olarak Elektromanyetik Yarı Yankısız Bölme inşa edildi. Bu alan, Daikin’in her küresel piyasada yürürlükte olan elektromanyetik gürültü düzenlemelerine daha hızlı tepki verebilmesini ve bir yandan ürün güvenilirliğini sağlarken bir yandan da daha yüksek geliştirme hızını yakalayabilmesine olanak sağlıyor.

Düşük Sıcaklık, Yüksek Nem Laboratuvarı

-35 ila 60⁰C arasında değişen sıcaklıklardaki ortamlarda kurulan dış mekan klima ünitelerinin koşullarının simüle edilebilmesi için maksimum %90 nemli bir ortam sağlayan bu laboratuvar inşa edildi. Bu laboratuvarda aşırı buzlanmaya ve dona maruz kalan dış mekan ünitelerinin soğuğa karşı dayanıklılığı onaylanıyor. Kurulum koşulları her küresel piyasa için yeniden yaratılarak ürünün güvenilirliği artırılıyor.

Suni İklim Laboratuvarı

Suni İklim Laboratuvarı adındaki bu alanın tavan, duvar ve zemin yüzeylerinin tamamına radyan ısı panelleri monte edildi. Ürünlerin kullanıldığı gerçek ortamlar dikkate alınıyor ve “pencereden giren güneş ışığı ve odanın bir yüzeyinden içeri giren ısı” gibi koşullar varsayılarak testler yapılıyor. Ayrıca, odanın sıcaklığı ve nemi serbestçe değiştirilebildiğinden, vücut yüzeyi sıcaklıklarını ölçmek ve insana sağlanan konforla ilgili bilgi vermek için çeşitli manken kombinasyonlarıyla testler yapılıyor.

Uyku ve Metabolik Laboratuvar

Bu laboratuvara, insansı yaşam koşullarını destekleyen bir ortam sağlamak için bir yatak ve tuvalet monte edildi. Bu tasarım, evdeki hava ortamına ve insan psikolojisine karşılık gelen deneylerin yapılabilmesini sağlayarak, rahat ve iyi bir gece uykusunu teşvik eden yeni hava değerinin yaratılmasına yardımcı oluyor.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER