MarkaWorld.com

ÇAĞATAY ODABAŞ, ÇEKİM KUVVETİ SERGİSİ AÇILIYOR

ÇAĞATAY ODABAŞ, ÇEKİM KUVVETİ SERGİSİ AÇILIYOR
09 Aralık 2015 - 10:35 'de eklendi ve 2044 kez görüntülendi.

Bozlu Art Project Nişantaşı, 10 Aralık 2015 – 23 Ocak 2016 tarihleri arasında Çağatay Odabaş’ın “Çekim Kuvveti” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Oğuz Erten’in yaptığı sergi, bilim kurgu sinemasına büyük ilgi duyan Odabaş’ın sanatsal beslenme kaynaklarının resimlerine olan etkisini yansıtıyor.

sergi_2

Zaman, biz sonsuz bir sürekliliğe yolculuk yaparken, bizim bilincimizin durumlarının sıralanışı tarafından üretilen bir illüzyondur. İllüzyonun üretilebildiği bilincin olmadığı yerde zaman da yoktur;  fakat ‘uykuya dalar’…”

H. P. Blavatsky

sergi_3

Çağatay Odabaş “Çekim Kuvveti” isimli sergisinde evrendeki döngüyü sağlayan en temel yasadan hareketle, büyük bir devinim ve enerjiyi açığa vuran parçalanmış biçimleriyle izleyicilerin karşısına çıkıyor. Sinemaya büyük ilgi duyan, özellikle bilim kurgu sinemasından beslenen sanatçının soyut kompozisyonlarında göze çarpan sinematografik etki, uzayla ilgili sahneleri akla getirmekle birlikte, çeşitli renk patlamalarıyla birlikte dağılan biçimler sanatçının bir önceki resim serisinde yer alan figürlerin zaman ve mekandan soyutlanarak, parçalanmasını temsil ediyor.

sergi_4

Yapıtlarının üretim sürecinde birçok desen çalışması yapan ve dijital müdahalelerle rengin olasılıklarını sorgulayan Odabaş’ın, titizlikle seçilmiş renk ve boyama tekniği ile oluşturduğu kompozisyonlardaki dinamik etki izleyiciyi kendi temposuna davet eden bir devinim sunuyor.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER