MarkaWorld.com

Bifo’nun Hong Kong başarısı…

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), Avrupa’daki başarılarının ardından kendisi için bir ilki gerçekleştirdi ve Uzakdoğu’ya açılarak 15–16 Şubat 2017 tarihlerinde 45. Hong Kong Sanat Festivali kapsamında Hong Kong Cultural Centre ve Hong Kong City Hall konser salonlarında iki ayrı konser verdi. Sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel yönetimindeki topluluk, festivalde verdiği ilk konserde dünyaca ünlü virtüöz Vadim Repin, ikincisinde de dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay’a eşlik etti.

Bifo’nun Hong Kong başarısı…
16 Mart 2017 - 10:56 'de eklendi ve 1666 kez görüntülendi.

Borusan Holding’in girişimiyle 18 yıl önce kurularak hızla Türkiye’nin en önemli orkestralarından biri olan BİFO, kendisi için bir ilki gerçekleştirerek Uzakdoğu’ya açıldı ve 45. Hong Kong Sanat Festivali kapsamında iki ayrı konser verdi. BİFO, Avrupa’da olduğu gibi Hong Kong’ta da ayakta alkışlandı ve müzikseverlerin büyük beğenisini topladı.

bifo_7

Dünyanın en saygın müzik festivallerinden BBC Proms’a davet edilerek 2014 Temmuz’unda Londra’daki Royal Albert Hall’da verdiği konserle büyük ilgi gören Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, geçtiğimiz yıl Avrupalı müzikseverlerle tekrar buluşarak Avusturya’nın başkenti Viyana’da başlayan ve Almanya’nın Friedrichshafen, Frankfurt kentlerinde devam edip Nürnberg kentinde sona eren bir Avrupa turnesi gerçekleştirmişti. Avrupalı müzik otoriteleri tarafından beğeniyle takip edilen BİFO, şimdi de 45. Hong Kong Sanat Festivali kapsamında Uzakdoğulu müzikseverlere dakikalarca ayakta alkışlandığı iki ayrı konser verdi. 45. Hong Kong Sanat Festivali’ne davet edilerek Uzakdoğu’da da adından söz ettiren, Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO, ünlü virtüöz Vadim Repin ve dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay’a eşlik etti.

bifo_5

Dünya çapında sanatçıları ve toplulukları her yıl Hong Kong’a davet eden ve ilk kez 1973 yılında gerçekleştirilen Hong Kong Sanat Festivali (HKSF), her yıl Şubat ve Mart aylarında sahne sanatlarının tüm alanlarında yerli ve uluslararası sanatçı ve toplulukları bir araya getiren uluslararası sanat festivallerinden biri. HKSF’nin bir başka özelliği de Hong Kong’un yerli sanatçılarını aktif olarak desteklemesi. Geçtiğimiz on yıl içinde oda müziği, opera, çağdaş dans ve tiyatro gibi birçok alanda 100’den fazla yerli yapım, HKSF tarafından sipariş edilerek desteklendi.

bifo_6

Bugüne kadar Anna Netrebko, Cecilia Bartoli, Yo–Yo Ma, Mikhail Baryshnikov ve Kevin Spacey gibi ünlü isimlerin yanı sıra Bavyera Devlet Operası, Bolşoy Tiyatrosu, New York Şehir Balesi, Royal Shakespeare Company ve Berliner Ensemble gibi müzik ve sahne sanatlarının farklı alanlarından önde gelen sanatçı ve toplulukları konuk eden festival, bu yıl BİFO’ya iki konserle yer verdi.

bifo_3

BİFO’nun Uzakdoğu turnesinde perde, 15 Şubat 2017 Çarşamba akşamı müzik performansları için tasarlanan Hong Kong Cultural Centre Concert Hall’da açıldı. Fransa’nın en prestijli müzik ödülü olan Victoire d’Honneur sahibi dünyaca ünlü kemancı Vadim Repin’in solist olduğu ilk konserde Ferit Tüzün’ün Türk Kapriçyosu, James MacMillan’ın Keman Konçertosu ve Nikolay Rimski-Korsakov‘unŞehrazad adlı senfonik süiti seslendirildi. Bis olarak Ulvi Cemal Erkin’nin Köçekçe’sini seslendiren BİFO, konser bitiminde uzun süre ayakta alkışlandı.

bifo_2

Uzakdoğu turnesinin ikinci ve son konseri 16 Şubat 2017 Perşembe akşamı Hong Kong Kültür Kompleksi içindeki Hong Kong City Hall Concert Hall’da gerçekleşti. Dünyaca ünlü piyanistimiz Gülsin Onay’ın solist olduğu konserde, Erwin Schulhoff’un Ogelala Süiti, Ahmed Adnan Saygun‘un 1. Piyano Konçertosu, Mili Balakirev’in Islamey‘i ve Ottorino Respighi‘nin Saba Melikesi Belkıs‘ı seslendirildi. BİFO, konser sonunda bis olarak yine Ulvi Cemal Erkin’nin Köçekçe’sini ve büğük beğeni topladı.

bifo_8

Yükselen yıldızımız: BİFO 
Türkiye’de müzik sevgisinin yaygınlaşması ve müzik üzerinden diğer toplumlar ve ülkelerle kültür köprüleri kurulması yönündeki çalışmalar Borusan Holding’in temel sosyal sorumluluk alanlarından birini oluşturuyor. 18 yıldır çalışmalarını sürdüren BİFO, Borusan Holding’in sarsılmaz desteği, şefleri Gürer Aykal ve Sascha Goetzel‘in yönlendirmesi ve üyelerinin özverili çalışmasıyla bugün Avrupa’nın yükselen ve övgüler alan orkestralarından biri olma yolunda.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER