MarkaWorld.com

Antalya Büyükşehir’e Birincilik Ödülü

HAK-İş ve ÇASGEM tarafından Türkiye’de 7 ilde yapılan kadın dostu iş yeri araştırmasında birincilik ödülü Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’dan aldı.

Antalya Büyükşehir’e Birincilik Ödülü
03 Aralık 2016 - 14:51 'de eklendi ve 1328 kez görüntülendi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi (ÇASGEM) ile HAK-İŞ Konfederasyonu ortaklığında yürütülen ”Sosyal Diyalog Yoluyla Kadın Dostu İş Yerlerini Belgelendirme Projesi” kapsamında 7 ilde kadın çalışanlar arasında yapılan anket sonuçlandı. Projenin sertifika ve ödül töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Yavuz’un katılımıyla gerçekleşti.

Kadınlar Antalya Büyükşehir Belediyesi dedi

Kadınların katılımı ile yapılan anket sonucunda Antalya Büyükşehir Belediyesi birincilik ödülüne layık görüldü. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’dan aldı.

İçlerimiz yandı

Konuşmasına Adana’daki yurt yangınından dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirerek başlayan Emine Erdoğan, “Dün gece Adana Aladağ’da meydana gelen üzücü olayda hayatını kaybeden evlatlarımıza Allah’tan rahmet niyaz ediyorum, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum, yaralı evlatlarımıza acil şifalar temenni ediyorum. İçlerimiz yandı, derin bir üzüntü duyduk. Allah bir daha böyle facialar yaşatmasın” dedi.

Kadına hak ettiği yeri verirsek adaleti tesis ederiz

İş dünyasında kadın dostu bir kampanyada yer almaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu belirten Erdoğan, 7 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile katıldığı “Dünya Kadınlar Günü” programında başlatılan bu çalışmanın, bugün anlamlı bir sonuca ulaştığını söyledi. Kadınların aklı, zekası, şahsiyeti ve değerleriyle üretim hayatında yer almasının, adalet ve hakkaniyetin gereği olduğunu söyleyen Emine Erdoğan bu hakkaniyeti gözeten şirket ve kuruluşları tebrik etti. Allah’ın kadını ve erkeği birbirinin velisi kıldığını dile getiren Emine Erdoğan, “Bizlere düşen, bu hakikati toplumsal hayata yansıtmaktır. Kadın varlığı, adaletin hassas terazisidir. Şayet biz toplumda kadına hak ettiği yeri verirsek adaleti de tesis etmiş, yaradılıştan gelen hakları gözetmiş oluruz ki bu da insaniyetin gereğidir, toplumsal huzurun zeminidir” ifadelerini kullandı.

antalya_02

Emine Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti “Kadınlar, eşit şartlarda olmadıkları halde, çalıştıkları işlerde rekabet etmeye mecbur kalmıştır. Bizler kadınlarımızın eğitimlerine ve yeteneklerine uygun iş alanlarında yer almasını önemsiyor ve bunun yolunu açmaya çalışıyoruz. Gençlik yıllarımdan bu yana içinde bulunduğum sivil toplum çalışmalarında, kadınlarımızla birlikte bunun mücadelesini verdik. Siyasette, akademide, iş dünyasında ve diğer alanlarda kadın varlığını hep destekledik, çünkü kadın ruhunun sosyal hayata dokunmasını gerekli gördük.”

208 bin kadın yönetici

Devletin ve sivil toplum kuruluşlarının çabasıyla son 14 yılda kadınların her alanda önemli kazanımlar elde ettiğinin altını çizen Erdoğan, iş dünyasında kadınların istihdam oranının son 14 yılda yüzde 20’lerden yüzde 30’lara yükseldiğini bildirdi. Kadın yönetici sayısının 2003’te 114 bin olduğunu hatırlatan Erdoğan, bunun 2016’da 208 bine çıktığını kaydetti. Kamu kurumlarında istihdam edilen kadın oranının yüzde 37’leri bulduğuna değinen Emine Erdoğan, hedeflerinin bu rakamları daha da artırmak olduğunu dile getirdi.

Bu ülke mazlumların umudur

Türkiye olarak, kadınıyla erkeğiyle dayanışma içinde daha çok üretmeye, ülkenin potansiyelini açığa çıkarmaya mecbur olduklarına işaret eden Emine Erdoğan, “Çünkü bu ülke, mazlumların umududur. Biz güçlü olduğumuz sürece onların da yaralarını sarabilir, dertlerine deva olabiliriz. Bugün 3 milyon mülteciyi misafir edebiliyorsak bu, ülkemizin sahip olduğu güç sebebiyledir. Engin gönüllü insanların vesilesiyledir. Allah ülkemizi ‘veren el’ olmanın gururu ve şuuru ile yaşatmaya daim kılsın” ifadesini kullandı.

Türel “Kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz”

Tüm yatırımlarında kadınlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ödül töreninde yaptığı konuşmada Antalya’da ikinci kez göreve gelmesinden üç ay sonra ‘Kadınlar Plajı’ projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Projenin ardından klasik eleştiri ve söylemlerin başladığını dile getiren Başkan Türel, Kadınlar Plajı’nın farklı dünya görüşüne sahip kadınlar tarafından çok beğenildiğini belirtti.  Başkan Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “O gün orada, açılışı yaptığımız da kapıdan çıkıyorken üç dört hanımefendi arkadaşımız şunları söyledi. Antalya’da 30 senedir denize uzaktan bakıyorduk. Bugün Allaha şükürler olsun geldik ve ayağımızı denize sokuyoruz. Kapıya bir hatıra defteri bıraktık O hatıra defterini, sık sık okuyorum. İçinde şöyle mesajlar var. Bir hanımefendi yazmış ‘Biz size oy vermedik. Oy vermeyi de düşünmüyoruz. Ama bu Kadınlar Plajı için de çok teşekkür ediyoruz’ yazıyor. Bunlar bizi mutlu ediyor.”

Kadınlar plajı birleştirir

Plajın Türk vatandaşları kadar turistler ve Antalya’da yaşayan Alman -Rus uyruklu vatandaşlar tarafından da beğenildiğini kaydeden Başkan Türel,” Senelerce Türkiye’de ‘Kadınlar Plajı’ hep ayrıştırır denildi. Ne oldu? İşte Kadınlar Plajı kadınları ayrıştırmaz birleştirir. Türk ya da yabancı uyruklu vatandaş, müslüman- gayri müslim, iktidar-muhalefet orada birleşmiş durumda. Emile Zola diyor ki ‘Erkeği erkek yapan kadındır’. Peygamber

Efendimiz  ‘Cennet anaların ayağının altındadır’ hadisini buyuruyor. Biz biliyoruz ki ‘Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır. Ben bu yüzden bu ödülü, Türkiye’ye kadına fırsat eşitliği ve özgürlükler hakkında büyük mesafeler kat ettiren başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli eşleri hanımefendi Emine Erdoğan’a, kıymetli eşim Ebru Türel’e ve bizi bu ödüle layık gören Hak- İş ailesine ithaf ediyorum’ dedi. Başkan Türel, ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek layık görenlere de teşekkür etti.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER