MarkaWorld.com

Antalya Büyükşehir Belediyesi dağları kırarak Bezirgan’ı Akdeniz ile buluşturuyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kaş’ın Bezirgan mahallesine verdiği yol sözünü tuttu. Büyükşehir ekipleri, dağları kırarak Bezirgan’ı Akdeniz’le buluşturacak yeni bir yol açıyor. Elmalı’dan Kalkan’a ulaşımı kolaylaştıracak yol için on yıllardır mücadele ettiklerini söyleyen mahalle sakinleri, “50 yıllık sorunu Menderes Türel çözdü” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi dağları kırarak Bezirgan’ı Akdeniz ile buluşturuyor
07 Mart 2017 - 13:06 'de eklendi ve 1495 kez görüntülendi.

Büyükşehir Belediyesi’nin kırsalda başlattığı asfalt seferberliği sürüyor. Bir yandan eskiyen yolları asfaltlayan ekipler, diğer yandan da yeni yollar açarak uzakları yakınlaştırıyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, Kaş’ın Bezirgan mahallesinin 50 yıldır süren yol problemini çözüme kavuşturmak için dağları kırarak hummalı bir çalışma yürütüyor. Bezirgan ile Kalkan arasında ulaşımı kolaylaştıracak ve güvenli hale getirecek yeni bir yol açan ekipler, zorlu hava koşullarına rağmen dur durak bilmeden çalışıyor. Zorlu coğrafyada devam eden çalışmalarda iş makineleri dağları tuzla buz ediyor.

Kendi imkanlarımız ile yapıyoruz

Büyükşehir Belediyesi İlçeler Koordinatörü İsa Akdemir, Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Zeki Demiray, Bezirgan Mahalle Muhtarı Yılmaz Nacakcı, Bezirgan’da devam eden yol çalışmalarını yerinde inceledi. İsa Akdemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in göreve gelir gelmez, Bezirgan yolunun açılması talimatını verdiğini belirterek, “Başkan Türel, yerel seçimlerde bu yolu açma konusunda vatandaşa söz verdi. Talimatları doğrultusunda çalışmalarımıza başladık. Burada SİT alanları ve arkeolojik alanlar var. Bürokratik işlemler bizleri biraz geciktirdi. Kötü hava koşullarına aldırmadan tüm imkanlarımız ile arazide çalışıyoruz. 6 kilometrelik yol çalışmasını Büyükşehir Belediyesi kendi personeli ve iş makineleri ile yapıyor” diye konuştu.

Elmalı’lıdan Kalkan’a ulaşım kısalacak

İsa Akdemir, yeni açılan yolun Elmalı’dan Kalkan’a ulaşımı da kolaylaştıracağını aktararak, şunları söyledi: “Bu yol sadece Bezirgan’a hizmet vermeyecek. Elmalı üzerinden Kalkan’a daha kısa ve güvenli ulaşımı sağlayan, alternatif bir yol olacak. Çalışmalarımız sona yaklaştı. Şu anda 1 kilometrelik yolumuz kaldı. Zorlu bir kayaya dayandık bu kayayı geçip Bezirgan’ı Akdeniz ile buluşturacağız. Büyükşehir Yasasından dolayı Büyükşehir Belediyesi kırsal bölgelere hizmet götürme noktasında zorlanıyor mu? diyenler var. Ama görüyorsunuz Büyükşehir dağları kırarak yeni yollar açıyor. Büyükşehir Yasası olmasaydı bunlar yapılamazdı.”

 bezirgan_2

Muhtardan teşekkür

Bezirgan Mahalle Muhtarı Yılmaz Nacakcı yapılan çalışmadan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Menderes başkanım bu yolun yapılması hususunda bana söz vermişti. Hatta seçimden sonra da Kaş’a bir ziyaretinde ‘Muhtarım ben senin yolunu açacağım’ dedi. Bugün bu yolun açıldığını görmekten çok mutluyum. Bu yol bizim için çok önemli. Senelerce biz aşağıdan kendi imkanlarımızla kazma kürek uğraştık ama açamadık. Bütün Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

50 Senelik sorunu Türel çözdü

Bezirgan mahalle sakinleri Hasan Kılıç (80) ve Mehmet Altaca (65) çalışmaları her gün incelediklerini ve bu yol için mücadele eden vatandaşların artık hayatta olmadığını dile getirdi. Hasan Kılıç şunları söyledi: “50 yıllık Bezirgan’ın mevzusunu Menderes Türel çözdü. Bu yol için mücadele edenlerin kemikleri kalmadı. Şu anda inanıyorum onlara da malum oluyordur bu çalışmalar ve çok mutlulardır. Büyükşehir yasası ile bize hizmet gelmez diye söylüyorlardı. Ama büyükşehir yasası oldu hizmet daha çok geliyor. Allah razı olsun Büyükşehir Belediyesi fevkalade hizmetini yapıyor. Çok memnunuz” dedi.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER