MarkaWorld.com

5. ULUSLARARASI SUÇ VE CEZA FİLM FESTİVALİ

5. ULUSLARARASI SUÇ VE CEZA FİLM FESTİVALİ
16 Ekim 2015 - 14:27 'de eklendi ve 1880 kez görüntülendi.

5.Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali basın toplantısı 8 Ekim 2015 Perşembe günü İstanbul Crowne Plaza Harbiye’de sanat, sinema ve basın dünyasından konukların katılımıyla gerçekleşti. Festival ile ilgili ayrıntılı bilgileri Prof. Dr. Adem Sözüer ve Prof. Dr. Bengi Semerci konuklara görsel sunumlarıyla aktardılar. Toplantıya Yönetmen Derviş Zaim, Oyuncu Yossi Mizrahi ve Gazeteci Yekta Kopan’da katıldı.

succeza_1

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali bu yıl “Ayr/mc/l/k” teması ile 5. kez sinemaseverlerle buluşuyor. Festival; adaletin sadece bir suç ve karşılışında ceza kavramlarından oluşmadışını, tüm toplumu ilgilendiren ve üzerinde önemle durulması gereken bir konu olduşunu gündemde tutmak, tartışmak, ülkeler arasındaki farklılıkları, sorunları gündeme getirmek, ortak çözümler aramak üzere herkese sesleniyor.

Beşincisi düzenlenen “Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali”nde bu yıl, “Ayr/mc/l/k” teması ile dünyanın dört bir yanından adalet ve “Ayr/mc/l/k” temalı filmleri bir araya getiriliyor. Belgesel, kısa ve uzun metraj filmleri ve bu filmleri oluşturanları izleyici ile buluşturarak; sosyo-kültürel hayatın zenginleştirilmesine, sinema sanatının farklı kültürlerle tanışmasına aracılık ediliyor. Konuyla ilgili Prof. Dr. Adem Sözüer toplantıda katılımcılara şu önemli açıklamaları da yaptı: “Film festivalinde film programının yanı sıra çeşitli ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik program da gerçekleşiyor. Akademik programdaki panellerde “Adli Sistemde Ayr/mc/l/k”, “İnanç Nedeniyle Ayr/mc/l/k” gibi pek çok konu tartışılacak. Bu başlamda ABD’de siyahlara dönük Ayr/mc/l/k ve Türkiye’de Özel Yetkili Mahkemelerde Ayr/mc/l/k’a dayalı uygulamalar ele alınacak. Bunun yanı sıra özellikle Avrupa’da “İslamafobi” sorunu ve mültecilere yönelik ön yargılı tutumlarla ilgili konular da gündeme getirilecek.”

Festival, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi çatısı altında 15 Ekim 2015 Perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda yapılacak açılış, “Alias Maria” filmi gösterimi ile başlayacak. Festival filmleri Beyoğlu Atlas ve Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi sinemalarında 16-22 Ekim 2015 tarihleri arasında izleyici ile buluşacak.

Altın Koza ve Venedik ödüllerini toplayan “Abluka” filmi de festivalin izleyicisine güzel bir sürprizi olarak sinemaseverlere sunuluyor.

succeza_2

Jüri üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor:

Uzun Metraj Yarışma Jürisi; Demet Akbaş, Serdar Akar, Yrd. Doç. Dr. Selman Dursun, Sevin Okyay, Lucie Bader

Kısa Metraj Yarışma Jürisi; Ozan Güven, Mehmet Acar, Engin Ertan

Kısa Metraj Yarışma Ön Jürisi; Korhan Bozkurt, Tülin Özen, Aslı Şahin

Festivalin film panellerinden ilki 17 Ekim 2015 saat 16.00’da Beyoşlu Atlas Sineması’nda gerçekleşecek. “The Circle” filmi üzerine “Toplumsal Algıdan Sinemaya: Cinsel Kimlik ve Yönelim” konulu panele; Ivan Madeo, Prof. Dr. Walter Stoffel, Av. Fırat Söyle, Alin Tasçıyan, Ayta Sözeri konuşmacı olarak katılacak.

İkinci panel ise yine Beyoğlu Atlas Sinemasında 18 Ekim Pazar saat 14.00’de yapılacak. Samir Mehanovic, Dr. Amila Ferhatovic, Reshad Strik, Faysal Soysal ve Coşkun Aral’ın katılacaşı bu panelin konusu ise “The Fog of Srebrenica” filmi üzerine “Sisler Dağıldı mı?” olarak belirlendi.

“Ayr/mc/l/k” temalı belgesel seçkisi 19 Ekim Pazartesi Beyoğlu Atlas Sineması’nda tek salonda gün boyu gösterilecek. Tüm seçki tek bilet ile izlenebilecek.

Festival döneminde öşrenci biletleri tüm seanslarda 5 TL, tam biletler ise hafta içi gündüz seanslarında 5 TL, hafta içi akşam seanslarında ve haftasonu tüm seanslarda 10 TL olarak belirlendi.

Festivalin ödül töreni 20 Ekim 2015 Salı günü Beyoğlu Atlas Sineması’ndaki ödül töreni ile gerçekleşecek. Uzun ve kısa filmlerin ödüllerinin verilmesinin ardından 21.30 matinesi ile ödül alan filmin gösterimi yapılacak. Film gösterimleri ise 22 Ekim 2015’e kadar sinemalarda gösterilmeye devam edecek.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER