MarkaWorld.com

2016’DA SERAMİK SEKTÖRÜ İHRACATA YÖNELMELİ

2016’DA SERAMİK SEKTÖRÜ İHRACATA YÖNELMELİ
08 Aralık 2015 - 16:21 'de eklendi ve 2501 kez görüntülendi.

Graniser Seramik Genel Müdürü Erol Hacıoğlu, sektörün iç pazara bağlı olarak büyüdüğünü, iç pazarda yapı sektörüne bağlı olarak gelişen sektörün 2015 yılında inşaat ruhsat alımlarında yaşanan düşüş nedeniyle 2016’da kayıp yaşayacağını, ancak bu kaybı ihracat pazarlarına yönelerek artıya çevirebileceğini ileri sürüyor.

graniser_2

2015 yılında seramik sektöründe yaşanan gelişmeleri ve 2016 beklentilerini değerlendiren Graniser Seramik Genel Müdürü Erol Hacıoğlu, iç pazarda büyümek için yapı sektörünün büyük bir önem taşıdığını, buna bağlı olarak 2015 yılı konut satışlarına bakıldığında, geçen yıla kıyasla ilk el satışlarının %9 artış kaydettiğini, ikinci el satışlarıyla birlikte ise %12 büyüme gerçekleştiğini belirtiyor. Ancak ruhsat alımlarına bakıldığında ilk altı ayda 125 milyon metrekareden 89 milyon kareye inen %28’lik ciddi bir düşüş görüldüğünü ifade eden Hacıoğlu, bu veriler itibariyle iç pazarda büyüme stratejisi bakımından 2016 yılında seramik sektörünün performansının etkilenebileceğini ileri sürüyor.

2016 hedefi ihracat olmalı

Seramik sektörünün büyümesini etkileyen faktörlerden bir diğerinin ise ihracat pazarları olduğunu kaydeden Hacıoğlu, bu alana bakıldığında 2014 yılında 85 milyon metrekare olan ihracatın 2015 yılında 75 milyon metrekarelere indiğini belirtiyor. Öte yandan Hacıoğlu, Türkiye’nin seramikte dünyanın 4’üncü büyük ihracatçı ülke olduğu göz önüne alındığında, 2016 yılında sektörün ihracat pazarlarına yönelmesinin stratejik açıdan doğru bir değerlendirme olacağını dile getiriyor.

2005 yılında Türkiye’nin dünya ihracat pazarlarından aldığı pay %5 düzeyinde iken, 2015 yılı itibariyle bu oranın %2,5’lar düzeyine indiğini kaydeden Hacıoğlu, geçmiş performansa ulaşıldığı takdirde bir milyar doların üstünde bir ihracat değerine ulaşmanın mümkün olacağını belirtiyor. Türkiye’nin mevcut üretim kapasitesi, kalitesi ve tasarım gücüyle bunu başaracak imkanlara sahip bulunduğunu ifade eden Hacıoğlu, ancak bu hedefi gerçekleştirme doğrultusunda adım atarken, kolaycılığa kaçarak fiyat düşürme politikasıyla dünya pazarlarına girme girişimlerinin, sektöre ve Türkiye’nin kalite imajına zarar vermekten başka bir işe yaramayacağını belirtiyor. Hacıoğlu, ihracata yönelirken sektör olarak fiyata değil, ürün kalitesine, hizmet kalitesine ve tasarıma ağırlık vermenin ve bundan taviz vermemenin büyük önem taşıdığına vurgu yapıyor.

2016’da ihracata yönelik yatırım

Graniser Seramik’in 2006 yılında aldığı kararla ihracat odaklı çalışmalara hız verdiğini ifade eden Hacıoğlu, o tarihten bugüne ihracatta %400 gibi ciddi ve sürdürülebilir bir büyüme kaydettiklerini belirtiyor. Bugün 60’ı aşkın ülkeye aktif olarak ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Hacıoğlu, ihracatın %30’luk kısmını Kuzey Amerika’ya, %35’lik önemli bir kısmını ise Avrupa’ya yaptıklarını söylüyor. Satışların içinde ihracat payının %60 seviyesinde olduğunu belirten Hacıoğlu, bu payla oran olarak sektör lideri olduklarını kaydediyor.

Hacıoğlu, 2016 yılının ikinci yarısında devreye almayı planladıkları 2,8 milyon metrekarelik sırlı porselen yatırımı ile %65-70’i ihracata yönelik ürünler üreterek ihracat rakamını 63-65 milyon dolar seviyelerine çıkarmayı planladıklarını belirtiyor. 2016 yılı yatırımlarıyla 200 kişiye daha istihdam sağlayacaklarını söyleyen Hacıoğlu, iç pazarda ise bayilik çalışmalarına hız vereceklerini ifade ediyor.

 

zeminonline_yatay_banner

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER