MarkaWorld.com

18. Yüzyılda İstanbul evleri mimarlık, rant, konfor, mahremiyet

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün yeni kitabı 18. yüzyılda üst ve orta halli İstanbulluların barınma kültürünü ve yaşam standartlarını ele alıyor. Yrd. Doç. Dr. H. Gökçen Akgün Özkaya tarafından hazırlanan ve İstanbul Araştırmaları Dizisi’nden yayınlanan 18. Yüzyılda İstanbul Evleri: Mimarlık, Rant, Konfor, Mahremiyet adlı kitap, yirmi iki yıllık bir tarih aralığında üst ve orta halli kentlilerin evlerini inceliyor.

18. Yüzyılda İstanbul evleri mimarlık, rant, konfor, mahremiyet
29 Mart 2016 - 10:27 'de eklendi ve 1956 kez görüntülendi.

18. yüzyıl İstanbul’u kapsamında yapılan sayısal analizler ve elde edilen istatistiki verilere dayanan 18. Yüzyılda İstanbul Evleri: Mimarlık, Rant, Konfor, Mahremiyet, evlerdeki mekân bileşenleri ve düzeni, mahremiyet standartları ve sokakla kurulan ilişkileri işliyor.

Kitap, okuyucularına İstanbul’da yaşayan farklı kentli gruplar ile bu grupların kent içi dağılımları, kent dokusunun yoğunluğu ve rant meselesinin gündeme gelişi gibi kente dair pek çok konuda bir değerlendirme sunuyor; üzerine sınırlı sayıda araştırma yapılmış bir alanı farklı bir tarih yazımıyla keşfetme olanağı sağlıyor.

istanbul_evleri_3

2011 yılından beri İstanbul’un tarihi, arkeolojisi, tarihi topografyası ve mimarisine ilişkin özgün araştırmaların yayınlandığı İstanbul Araştırmaları Dizisi, bu alandaki tez çalışmalarını ve bağımsız araştırmaları gün ışığına çıkarıyor.

52. Kütüphane Haftası boyunca tüm İstanbul Araştırmaları Enstitüsü ve Pera Müzesi yayınları indirimli! “18. Yüzyılda İstanbul Evleri” Pera Müzesi’nin online kitabevinden ve indirimli olarak Pera Müzesi Artshop’undan satın alınabilir. 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER