MarkaWorld.com

1. ÇANAKKALE FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

1. ÇANAKKALE FİLM FESTİVALİ BAŞLADI
27 Kasım 2015 - 17:45 'de eklendi ve 2126 kez görüntülendi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından organize edilen 1. Çanakkale Kısa Film Festivali, Çanakkale Belediyesi’nin ana sponsorluğunda başlıyor.

canakkale_ff2

Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla ana teması ‘’Çanakkale Ruhu’’ olarak belirlenen festivalde, milli birlik – beraberlik, barış ve dostluk, vatan sevgisi gibi milli ve manevi değerleri konu alan pek çok kısa film arasından ön değerlendirmeyi geçen filmler belli oldu. 26-27 Kasım tarihlerinde düzenlenen festivalde birinciye 10.000 TL, ikinciye 5.000 TL, üçüncüye ise 3.000 TL para ödülü veriliyor. Danışmanlığını sinema yazarı Fırat Sayıcı’nın, yönetmenliğini Öğretim Görevlisi Meral Açıkgöz’ün üstlendiği festivalin jüri üyeleri ise Prof. Dr. Aytekin Can, Doç. Dr. Meral Özçınar Eşli, Ertuğrul Karslıoğlu, Biray Dalkıran, Serdar Akbıyık, Saki Çimen ve Mevlüt Koçak. Festivali’in onur konuğu ise Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Filiz Akın. Ünlü oyuncu festivalde protokol, öğrenciler, jüri üyeleri ve basının katıldığı törende onur ödülü aldı.

26 Kasım 10:00’da başlayan festival etkinlikleri halka açık olmakla birlikte, özellikle bu alanda eğitim alan öğrencilerin de faydalanabileceği kısa film gösterimleri, dereceye giren film yönetmenleriyle söyleşiler, alanında uzman akademisyen ve sanatçılarla kısa film, belgesel ve Türk Sineması üzerine çeşitli workshop uygulamaları da festival etkinlikleri kapsamında iki gün boyunca izleyicilerle buluştu. Festivalin kapanış ve ödül töreni ise 27 Kasım 2015 saat: 18:00’de Troya Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

 

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER