MarkaWorld.com

Türkiye’nin yeni premium halısı: Empera

Gaziantep’te 1984 yılında kurulan ve 30 yılı aşkın bir süredir yerli ve yabancı markalara fason üretim yapan Hacı Mehdi Kaplan ve ailesinin kendine ait ilk halı markası Empera, tüketicilerle buluştu. Tüketicilerin nabzını yoklamak için Empera ürünlerini Sydney’de ve New York’ta görücüye çıkaran markanın Türkiye’deki tanıtımı için gerçekleştirilen çekimler için markanın desenleriyle oluşturulan giysiler tasarlandı. Moda fotoğrafçısı Tamer Yılmaz tarafından gerçekleştirilen çekimler için markanın desenleri dijital ortama aktarıldı. Daha sonra özel olarak çizilen tasarımlara göre dijital transfer tekniği ile kumaş üzerine basıldı ve basılı kumaşlar özel terziler tarafından dikilerek elbiseye dönüştürüldü.

empera_3

Empera hakkında

İki yıl süren Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetleri, fizibilite ve markalama çalışmaları sonucunda bu yılın kasım ayında tüketicilerle buluşan Empera halıları için 25 milyon dolarlık yatırım yapıldı.

Empera’da her koleksiyonun kendine has özellikleri bulunmakla birlikte hepsi en kaliteli iplikle ve en son teknoloji makinelerde üretiliyor. Bu sayede Empera halılarının yüzeyi başka halılarda hissedilmeyen ipeksi ve kadifemsi bir dokuya sahip. Özel yöntemle renklendirilmiş iplikler kullanılarak üretilen Empera’nın desenleri ve renkleri güneşten ve yıkamadan dolayı solmuyor. İp ve dokuma kalitesinin üstünlüğü sayesinde uzun ömürlü olan Empera halılarında, ilk 2 ayda görülen tozuma yok denecek kadar az.

Empera halılarında kullanılan özel pamuk astar sayesinde de kaymazlık ile ses ve ısı izolasyonu da maksimum seviyeye çıkartılabilmiş. Empera’nın bazı koleksiyonlardaki halıların yüzeylerindeki kabartmalar ve farklı terbiye edilmiş iplik kullanımları çok şık ışık yansımaları yaratarak farklı açılardan farklı göz zevki sunuyor.

Koleksiyonlarında metrekareye en fazla ipi sığdırarak rekor kıran Empera, en net desen görüntüsüne sahip halı markası olma özelliğini de kazanmış durumda.

Bazı modellerinde kullanılan “Sıfır Kenar Teknolojisi” ile daha estetik bitim noktalarına sahip olan Empera, kopmaz saçaklarıyla da farklılığını en uç noktalara kadar taşımayı başarmış.

Gaziantep’te 1984 yılında küçük bir atölyede halı dokuma işine giren Hacı Mehdi Kaplan, 9 oğlunu da aile şirketinde görmek istediği için ilk firmasına Kaplan Kardeşler ismini koymuş. Toptancılara halı üretimiyle başlayan iş her sene büyüyerek yerli ve yabancı halı markalarına fason üretim yapan modern bir şirket haline dönüşmüş. Aile daha da büyüme kararı verince polipropilen iplik üretim firması Dost Kardeşler ve duvardan duvara halı üretim firması Kaplan Floor’u kurmuşlar. Aile bulundukları sektörde yeni girişim alanı olarak kendilerine ait bir halı markası üretmeyi seçmiş ve Empera fikri ortaya çıkmış.

empera_4

Grup şirketleri hakkında

Gaziantep’te 1984 yılında küçük bir atölyede halı dokuma işine giren Hacı Mehdi Kaplan, 9 oğlunu da aile şirketinde görmek istediği için ilk firmasına Kaplan Kardeşler ismini koydu. Toptancılara halı üretimiyle başlayan iş her sene büyüyerek yerli ve yabancı halı markalarına fason üretim yapan modern bir şirket haline dönüştü. Aile daha da büyüme kararı verince polipropilen iplik üretim firması Dost Kardeşler ve duvardan duvara halı üretim firması Kaplan Floor’u kurdu. Aile bulundukları sektörde yeni girişim alanı olarak kendilerine ait bir halı markası üretmeyi seçmiş ve Empera fikri ortaya çıktı.

Grup şirketleri olan Kaplan Kardeşler, Dost Kardeşler ve Kaplan Floor’un toplam cirosu 2014 yılında 120 milyon doları aşmış bulunuyor. Dünya kalitesinde üretim yapan ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgelerine sahip bu 3 şirketin toplam cirosunun %70’i yurtdışından elde edilmiş. 2014 yılında yerli ve yabancı firmalar için yılda 15 milyon metrekare ev halısı, 5 milyon metrekare duvardan duvara halı ve 20 bin ton iplik üretmişler. Yeni kurulan Empera AŞ ile birlikte tüm grup şirketlerinde 1500 kişiye istihdam sağlanıyor. Dört şirketin toplam üretim alanı 40 bin metrekareyi aşıyor. Önümüzdeki yıllarda karo halı üretimine de girmeyi planlayan grup 2025 yılında Türkiye’nin en büyük ilk 100 şirketi arasına girmeyi hedefliyor.

Grup şirketlerini bir çatı kuruluş (holding) altında toplamayı planlayan üst yönetim 2016 yılını yeniden yapılanma ve kurumsallaşma yılı ilan etmiş durumda.

 

halionline_yatay_banner

13 Kasım 2015 - 15:04 'de eklendi ve 8584 kez görüntülendi.
Artemis Halı’dan Rainbow Koleksiyonu Artemis Halı’dan Rainbow Koleksiyonu
Yaşam Alanlarına Zarif Dokunuş Yaşam Alanlarına Zarif Dokunuş
Atlantik Halı, Velvet ile yaşam alanlarını doğallıkla buluşturuyor… Atlantik Halı, Velvet ile yaşam alanlarını doğallıkla buluşturuyor…
Doğaya uyanış: Artemis Halı Dizayn koleksiyonu Doğaya uyanış: Artemis Halı Dizayn koleksiyonu
Empera ile evlere pastel tonların bahar coşkusu geliyor Empera ile evlere pastel tonların bahar coşkusu geliyor
Empera Halı: Bu bahar evler rengarenk Empera Halı: Bu bahar evler rengarenk
SON DAKİKA HABERLERİ