MarkaWorld.com

Halılar ve evcil hayvanlar

Özellikle bir ev hayvanınız varsa, o artık evinizin bir bireyi olmuştur. Evin içinde kendine ait bir dünyası vardır. Öyle ki, ev hayvanınız evde sizinle yaşarken, kendisine ait koltuk, yatak vb. bölgeler oluşturur ve bu bölgeler onun dokunulmazlık alanlarıdır. Zaman içinde siz de onu evcil bir hayvan gibi görmek yerine, bir dost gibi görmeye başlar, onun rahat etmesi için elinizden geleni yaparsınız.

Elbette ki bir ev hayvanına sahip olmak, aynı zamanda evin içinde ekstra bakım ve temizlik demektir. Özellikle halıların temizliği ve bakımı gerçek bir görev haline gelir. Eğer ev hayvanınız ile halılarınız yüzünden aranız açılsın istemiyorsanız, aşağıda yazan basit önerilerle bu sıkıntınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak şunu söylemeliyiz ki, halılarınızın temizliği için en gerekli olan ilk madde, ev hayvanınızın iyi eğitimli olmasıdır.

evcil_hayvanlar_2

  • Ev hayvanlarının, halılarınız için oluşturabileceği en büyük sorunlardan biri, tüy dökmeleridir. Düşük ayarda çalışan, tercihen fırçalı ve güçlü filtreye sahip süpürgeler işinize yarayacaktır.
  • Ev hayvanlarının idrarları halılarınız için başka bir tehlike oluşturur; çünkü halılarınızı lekeler. İdrar lekelerini çıkartmak için sirkeli su veya ılık su ve biraz deterjan kullanabilirsiniz. Ancak lekeyi halıya yaymamaya özen gösterin ve lekeli kısma odaklanın.
  • Periyodik olarak profesyonel halı yıkama hizmeti alın.
  • Evcil hayvanınızın rahatsızlanıp, kusma durumu da diğer bir riskli konudur. Ev hayvanınız tarafından oluşan lekelerin derine işlemeden temizlenmesinde fayda vardır. Bu nedenle lekelere hemen müdahale edin ve ılık su, deterjanla lekeli bölgeyi temizleyin.
  • Ev hayvanınızın tırnaklarını düzenli olarak kontrol edin ve kesimini yapın. Bu hem halılarınız için, hem de diğer ev eşyalarınızın için önemli bir unsurdur.

Her zaman şunu hatırlamakta fayda vardır; bir şeyi önlemek, tedavi etmekten daha kolaydır. Dolayısıyla evinizde bir hayvan besliyorsanız, halılarınız konusunda dikkatli olmalısınız. Aksi halde uzun süre müdahale edilmeyen lekeler ya da halıda meydana gelen kopmalar, halınızı kaybetmenize yol açabilir.

 

halionline_yatay_banner

30 Kasım 2015 - 10:32 'de eklendi ve 1781 kez görüntülendi.
Artemis Halı’dan Rainbow Koleksiyonu Artemis Halı’dan Rainbow Koleksiyonu
Yaşam Alanlarına Zarif Dokunuş Yaşam Alanlarına Zarif Dokunuş
Atlantik Halı, Velvet ile yaşam alanlarını doğallıkla buluşturuyor… Atlantik Halı, Velvet ile yaşam alanlarını doğallıkla buluşturuyor…
Doğaya uyanış: Artemis Halı Dizayn koleksiyonu Doğaya uyanış: Artemis Halı Dizayn koleksiyonu
Empera ile evlere pastel tonların bahar coşkusu geliyor Empera ile evlere pastel tonların bahar coşkusu geliyor
Empera Halı: Bu bahar evler rengarenk Empera Halı: Bu bahar evler rengarenk
SON DAKİKA HABERLERİ