MarkaWorld.com

Workinton’dan girişimci kadınlara çiçek gibi fırsat…

Girişimciler ve yeni şirketlere ev sahipliği yaparak geniş bir eko sistem kuran Workinton, kadınların iş hayatında daha etkin rol almasını da destekliyor. Canlı çiçek tasarımı alanında kariyer yapmak ve işletme açmak isteyen kadınlara “inovatif çiçekçilik” anlayışını aşılayan Esra Şavkıner, Workinton Maçka/Nişantaşı şubesinde atölye çalışması gerçekleştirdi.

Workinton’dan girişimci kadınlara çiçek gibi fırsat…
28 Mart 2017 - 10:45 'de eklendi ve 1677 kez görüntülendi.

20 kadın girişimcinin katıldığı Kesme Çiçek Atölyesi’nde, kadın girişimcilerin yolunu açmak ve onlara vizyon kazandıracak teknikler öğretildi. Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra büyük bir finans kuruluşunda çalışan Esra Şavkıner, çiçeklerin renkli dünyasının çağrısına kulak verip, Türkiye’nin ilk çiçek okulu girişimi olan Florart’ı kurdu.

workinton_4

İngiltere’de eğitim aldı

Çiçek tasarımı alanının Türkiye’de yeni bir gelişen bir alan olduğunu söyleyen Esra Şavkıner, “Ülkemizde kesme çiçek alanında kalifiye işçilik ve bilinçli tüketim konusunda eksiklikler var. İngiltere Kraliyet Ailesinin çiçek tasarımcısı Judith Blacklock’ın kurucusu olduğu İngiltere’nin en prestijli çiçekçilik okulundan profesyonel çiçekçilik eğitimi aldım. Londra’nın köklü çiçek tasarımcıları ile çalışma fırsatım oldu. Şimdi de profesyonel olmak isteyen girişimci adaylara eğitim veriyorum” dedi.

Çiçeğin katma değerinin tasarım olduğunu aktaran Esra Şavkıner, atölye çalışmaları gerçekleştirerek hobilerin mesleğe dönüşmesine katkıda bulunduğunu ve kariyer değiştirmek isteyen profesyonellere yön gösterdiğini söylüyor.

workinton_2

150 kadın mezun oldu

Çiçek tasarımı konusundaki hobi ve profesyonel eğitimlere daha çok kadınların ilgi gösterdiğini söyleyen Florart Kurucusu Esra Şavkıner, “Yavaş yavaş kadın egemen bir çiçekçilik sektörüne doğru gidiyoruz diyebilirim. Eğitim alan kadınların yüzde 60’ı ilk yıl içinde profesyonel olarak çiçek tasarımı işine geçiyor. Bugüne kadar Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen 150 kadına kesme çiçek tasarımı konusunda belge verdik ve girişimlerinin önünü açtık” dedi.

workinton_5

Çiçeğinizin Ömrünü Uzatın

Evimizdeki ve iş yerimizdeki çiçeklerin daha uzun ömürlü saklayabilmek için yapmanız gerekenler:

  • Temiz bir vazo bulundurun
  • Dinlenmiş suyu vazoya ekleyin
  • Mevsiminde hasat edilmiş çiçekler olmasına özen gösterin
  • Gelen çiçeği ambalajından ve bağından ayrıştırın.
  • Suyla temas eden saplarda yaprak kalmamasına özen gösterin.
  • Saplarından 3 santimetre verev kesin. Üç günde bir 1-2 santimetre daha kesip, suyu yenileyin.
  • Çiçeği serin ve güneş ışığı almayan yerde saklayın.
  • Cereyandan uzak, sigara dumanına maruz bırakmayın.
  • Çiçeğin ömre doğru bakımla yüzde 60 oranında uzar.
Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER