MarkaWorld.com

Türkiye’de kişi başı mobilya harcaması 65 dolar

Dünya’da mobilya harcaması şehirleşme ve gelir seviyesindeki artış ile birlikte yukarıya doğru bir ivme kazanıyor. Türkiye’de ise, şimdilik 65 dolar seviyelerinde olan yıllık harcamanın; kentsel dönüşüm projeleri ve artan evlilikler sayesinde yükselmesi bekleniyor.

Türkiye’de kişi başı mobilya harcaması 65 dolar
15 Haziran 2016 - 14:16 'de eklendi ve 1470 kez görüntülendi.

Türkiye’de kişi başına düşen mobilya harcamasının üretici fiyatlarıyla 65 dolar civarında olduğunu söyleyen Modoko Yönetim Kurulu Başkanı Özçelik, “2015 yılında Amerika’da kişi başına yıllık mobilya tüketimi 420, Fransa’da 295, İngiltere ve Avrupa’da ise 240 dolar civarında oldu. Bu rakamlara bakıldığında da ülkemizde kişi başına mobilya harcaması şehirleşme ve gelir seviyesindeki artışla birlikte yukarıya doğru bir ivme kazanıyor” dedi.

Özellikle konut ve ofis sektöründeki gelişmelerin, kentsel dönüşüm çalışmalarının mobilya ve perakende pazarının olumlu etkilediğini belirten Özçelik, “Mobilya pazarındaki büyümenin devam edeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

modoko_2

Tüketici Tercihleri

Mobilya sektörünü ve pazarın gelişimini dünya trendleri, teknoloji ve tüketici satın alma alışkanlıklarının belirlediğini ifade eden Özçelik, “Bugün artık internet sayesinde her şeye ulaşabiliyoruz. Web siteleri, sosyal paylaşım ağları ve e-ticaret ile yeni satış ve pazarlama anlayışı tüketici tercihlerini ciddi biçimde değiştiriyor. Dolayısıyla marka bilinci gelişiyor. Bu nedenle şirketlerin web siteleri giderek önem kazanıyor, Modoko’nun kurumsal web sitesini ayda ortalama 150 bin kişi ziyaret ediyor, Modoko üyesi işletmelerimizin internet üzerinden yeni müşteri ziyaretçisi ve satışları daha da artıyor” dedi.

Halen Türkiye’de ortalama mobilya yenileme alışkanlığının 7-8 yıl civarında olduğunu söyleyen Özçelik: “Göç alan metropollerde daha küçük yaşam alanlarına olan talepler ve modüler yapının tercih edilmesinden dolayı mobilya değiştirme alışkanlığı, ihtiyaçtan çok yenileme ve isteğe özel mobilyaya geçiş gibi nedenlere doğru kayıyor.”

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER