MarkaWorld.com

Tüm çalışanlar iş sağlığı ve güvenliği şemsiyesi altına giriyor

50’den az çalışanlı işyerleri 1 Temmuz itibariyle İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi çalıştırmak zorunda.

Tüm çalışanlar iş sağlığı ve güvenliği şemsiyesi altına giriyor
12 Temmuz 2016 - 9:43 'de eklendi ve 1543 kez görüntülendi.

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi çalıştırma zorunluluğu, 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle 50’den az çalışana sahip işyerleri için de zorunlu oldu. Yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverene, görevlendirmediği her bir kişi ve 2016 yılında aykırılığın devam ettiği her ay için 6.511 TL idari para cezası uygulanacak. 10’dan az çalışanı bulunan işyerlerinin işverenleri veya vekilleri ise iş sağlığı ve güvenliği eğitimden geçerek ve OSGB’lerden, kamu sağlık hizmet sunucularından ya da aile hekimlerinden İşyeri Hekimi hizmeti alarak yükümlülüklerini yerine getirebilecek.

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi çalıştırma zorunluluğu, kamu ve özel sektör ayrımı gözetilmeksizin tüm işyerleri için 1 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe giren yeni yasa ile 50’den az çalışana sahip işyerleri için de zorunlu oldu. Yeni düzenlemeyle birlikte Türkiye genelindeki 50’den az çalışana sahip “az tehlikeli“ işyerlerinin işverenleri, sağlıklı ve güvenli işyerlerinin oluşması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenebilmesi için işyerlerinde İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi görevlendirecek.

Önceden iş kanunları içerisinde yer alan madde hükümleri ile uygulanan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin, 20 Haziran 2012 tarihinden itibaren 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamında ele alındığını ifade eden İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanı Mahmut Arslantürk, yeni yasa ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“Yeni yasayla işin niteliğine göre işyerleri “çok tehlikeli“, “tehlikeli“ ve “az tehlikeli“ olmak üzere tehlike sınıflarına ayrıldı. Yeni durumlara uyum sağlanması amacıyla yasanın bazı hükümleri aynı yasanın 38. maddesi gereği aşamalı olarak hayata geçirildi. Son aşamada 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle “az tehlikeli“ ve 50’den az çalışana sahip işyerlerine de yasanın 6. ve 7. maddelerini uygulama zorunluluğu geldi. Yeni düzenlemeyle birlikte, 50’den az çalışanı olan “az tehlikeli“ işyerleri, 6331 sayılı yasa gereği 1 Temmuz 2016 tarihi itibariyle “tehlike sınıfına ve çalışan sayısına göre“ İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi görevlendirmek veya Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’nden (OSGB) hizmet almak suretiyle yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda oldu. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenlere ise 6331 sayılı yasanın 26. maddesi gereği görevlendirmediği her bir kişi ve 2016 yılı dahilinde aykırılığın devam ettiği her ay için 6.511 TL idari para cezası uygulanacak.“

10’dan az çalışana sahip işyerleri İSG hizmetini kendileri yürütecek

“Az tehlikeli“ işyeri kapsamında olup 10’dan az çalışana sahip işyerleri için özel durumun söz konusu olduğunu belirten Mahmut Arslantürk, “10’dan az çalışana sahip işyerleri, işverenleri ve işveren vekilleri bakanlık tarafından yetkilendirilen kuruluşlardan iş sağlığı ve güvenliği (İSG) eğitimi almak şartıyla, iş güvenliği hizmetlerini kendileri yürütebilecek. Ayrıca bu işyerleri, OSGB’lerden, kamu sağlık hizmet sunucularından ya da aile hekimlerinden İşyeri Hekimi hizmeti alarak yükümlülüklerini yerine getirebilecekler“ diye konuştu.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER