S2OSB’nin ikonik yönetim binasında Daikin konforu

Sakarya 2. OSB Yönetim Binası ve Konferans Salonu Projesi’nin de iklimlendirme tercihi Daikin’den yana oldu. Tasarımı BİNAA tarafından yapılan ikonik yapı, aynı anda ısıtma ve soğutma yapabilen VRV IV Heat Recovery sistemi ile yaz kış kesintisiz konfora kavuştu.

S2OSB’nin ikonik yönetim binasında Daikin konforu
25 Kasım 2016 - 14:46 'de eklendi ve 1630 kez görüntülendi.

Daikin’in mucidi olduğu VRV sistemler, Türkiye’nin öne çıkan yapılarının iklimlendirme tercihi olmaya devam ediyor. İklimlendirme sektörünün Japon devi Daikin’in uzmanlığını tercih eden yapılar arasına Sakarya 2. OSB Yönetim Binası ve Konferans Salonu da katıldı. İncelikle işlenmiş metal cephesi ile bölgesinde ikonik bir yapı özelliği taşıyan binada, Daikin’in mucidi olduğu VRV IV Heat Recovery sistemi tercih edildi. Böylece Sakarya 2. OSB Yönetim Binası ve Konferans Salonu’nda yaz kış kesintisiz bir iklimlendirme ortamı sağlandı.

Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan ve toplam 3000 m2 kullanım alanına sahip olan yeni proje 2 kattan oluşuyor. Yönetim binası ve konferans salonu olarak 2 bölüm halinde tasarlanan bina içerisinde 10 adet ofis odası ve toplantı salonları yer alıyor. İnşaat işleri Avşaroğlu İnşaat, mekanik işleri Zirve Mühendislik, mekanik proje tasarımı Mekanik Proje, mimarisi Binaa tarafından yapılan projenin koordinatörlüğünü ise Yüksek Mimar Tuncay Can yürüttü.

daikin_2

VRV IV HEAT RECOVERY İLE 4 MEVSİM KESİNTİSİZ KONFOR

Cephesi binanın karakterini değil aynı zamanda işlevini yansıtan S2OSB’de güneşin konumuna göre gün içinde belli saatlerde ısıtma, belli saatlerde de soğutma ihtiyacı oluyor. Aynı anda ısıtma ve soğutma yapabilen Daikin VRV IV Heat Recovery sistem, tam da merkezin bu ihtiyacını karşılıyor. Yeni nesil VRV IV Heat Recovery dış üniteler, ara mevsimlerde doğacak ısı geri kazanımı ile 10’ları aşan ESEER sezonsal verimlilik değerlerine ulaşıyor. Geniş kapasite aralığında çoklu modül oluşturabilme ve 1.000 metre toplam borulama uzunluğu özelliği sayesinde esnek montaj çözümü sağlanıyor. REYQ-T model VRV IV ısı geri kazanımlı dış ünitelerde bulunan otomatik şarj ve soğutucu akışkan testi hem zamandan tasarruf hem de yüksek performans sağlıyor.

Yüksek ısı üretimi olan toplantı-konferans salonu gibi ortak ortamlarda de müstakil soğutma ihtiyacı olmasından dolayı bu mahaller için de Daikin VRV IV Heat Pump sistem tercih edildi. Böylece, Daikin’in tüm VRV IV dış ünitelerinde bulunan VRT (Değişken Soğutucu Sıcaklığı) teknolojisinin katkısı ile bu tür ara mevsimlerde çok yüksek verim değerlerine ulaşıldı.

Merkezde kullanılan iç ünitelerde ise konfor şartı yüksek tutularak, mahallerde ihtiyaç duyulan kanal basıncına göre sessiz çalışmasıyla tercih edilen orta statik basınçlı kanallı tip iç ünite kullanıldı. Özel olarak geliştirilmiş DC fan motoru ile düşük ses seviyesi ve düşük enerji tüketimi hedeflendi. Ayrıca standart olarak drenaj pompası ve filtresi bulunan FXSQ model iç ünite, 24,5 cm. cihaz yüksekliğiyle düşük asma tavan yüksekliğine sahip açık ofislerde oldukça kolay montaj imkanı sağladı. FXSQ modeli ile sağlanan 150 Pa’a kadar çıkan cihaz dışı statik basınç değeri, fuaye ve konferans salonunda ihtiyaç duyulan yüksek statik basınç ile farklı uzunluklardaki esnek kanallarla kolay bir şekilde karşılandı.

OFİSLER İÇİN EN TASARRUFLU SİSTEM

Sakarya 2. OSB Yönetim Binası ve Konferans Salonu Projesi’nin ofis ve konferans salonu için 14 kW soğutma kapasitesinde dahi düşük fan hızında maksimum 34 dBA değerlerine ulaşan son derece sessiz FXSQ modeli tercih edildi. Avantajlı özellikleri ile sektörün yeni trendi olarak kullanılan DX bataryalı klima santralinin VRV sistemine entegrasyonuyla da, projedeki tüm mahallerin taze hava ihtiyacı yüksek performanslı bir çözümle sağlandı. DX bataryalı klima santrali, akışkan borularındaki enerji kayıpları daha aza indirgenerek yüksek COP değerlerine ulaştırırken, bu sistem sayesinde su soğutma grubu ve kazan için ayrılması gereken geniş alanlardan tasarruf edildi. DX klima santrallerinin en büyük avantajlarından biri de, soğutucu akışkan sayesinde ısı transferinin DX bataryadan havaya doğrudan yapılması, enerji ve ısı kaybını minimum seviyeye indirmesidir.

Yönetim ve mühendislik ekiplerinin vizyonlarını birleştirdiği ikonik binada, Daikin’in mucidi olduğu VRV sistemin tercih edilmesinin en önemli nedeni; enerji verimi karşılaştırmasında ilk yatırım ve işletme maliyetinin düşüklüğü oldu. VRV sistem bu açıdan ısı yalıtım elemanlarının seçiminde ve işletme sırasında sağladığı enerji tasarrufu ile en uygun çözüm oldu. Isıtma ve soğutma işlemleri için sadece VRV dış ünitesinin kullanılması ile de ilave aksesuara gerek duyulmadığı için görüntü ve gürültü kirliliğine meydan verilmeyerek, binanın dokusu korundu.

Proje koordinatörü Yüksek Mimar Tuncay Can, özellikli bir yapı olan S2OSB’nin tasarımı ve inşaatı açısından Daikin VRV sistemlerin destekleyici bir çözüm olduğunu belirtirken, Daikin ekibi ile de uyumlu bir çalışma yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Can, S2OSB’de neden Daikin’i tercih ettiklerini şöyle anlattı: “Daikin’in güvenirliği, aldığımız referanslar ve cihazların yüksek kalitesi ile proje süresince verilen teknik destek Daikin’i seçmemizdeki en büyük etkenler oldu. Farklı yönlere bakan ve farklı cephelere göre ısı yükleri değişiklik gösteren projemizin her alanında aynı konforu sağlamak için ısı geri kazanımlı VRV sistemini tercih ettik. Daikin’in değişken soğutucu akışkan sıcaklığı teknolojisi ile yüksek sezonsal verimlilik sağlaması ilk yatırım ve işletme maliyetleri bakımından oldukça avantaj sunuyor.”

 

Etiketler :
İLGİLİ HABERLER