MarkaWorld.com

Op. Dr. Seval Taşdemir İngiliz Parlamentosunda Tıp Bayramı Etkinliği’ne katıldı

İngiltere Türkiyeli Sağlık Elemanları Birliği (ITSEB) 14 Mart Tıp Bayramı’nı İngiliz parlamentosunda düzenlediği etkinlikle kutladı. Türkiye’den tüp bebek alanındaki gelişmeleri konuşmak üzere Ferti-Jin Kadın Sağlığı Ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir de davetliydi. Taşdemir, ‘Tüp bebeğin dünü ve bugünü’ hakkında bir konuşma da yaptı.

Op. Dr. Seval Taşdemir İngiliz Parlamentosunda Tıp Bayramı Etkinliği’ne katıldı
21 Mart 2016 - 11:12 'de eklendi ve 2069 kez görüntülendi.

Southgate milletvekili David Burrowes’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen seminerin açılış konuşmasını Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar yaptı. ITSEB’in parlamentodaki Tıp Bayramı etkinliklerinin artık gelenekselleştiğini belirten Yorulmazlar, bu etkinliklerin tıbbın bilimsel yönleri kadar, tıp çalışanlarının sorunlarının da gündeme geldiği bir platform sağladığını söyledi. Yorulmazlar, kuruluşa, Türk ve İngiliz tıp kurumları arasında gelişen işbirliğine katkılarından dolayı da teşekkür etti. “Türkiye ve İngiltere ilişkileri daha önce görülmemiş bir işbirliği seviyesine çıktı” ifadesini kullanan Yorulmazlar, “İngiltere’de yaşayan Türklerin iki ülkeyi daha da yakınlaştırmada organik bir bağ olarak işlev gördüklerine inanıyorum” diye konuştu.

Seminer, İTSEB Başkanı Dr. Ali Demirbağ’ın konuklara ‘Hoşgeldiniz’ konuşmasıyla devam etti.

ferjitin_2

Ferti-Jin Kadın Sağlığı Ve Yardımcı Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Seval Taşdemir, konuşmasında tüp bebeğin tarihçesine ve bugün geldiği noktalara değindi.

Op. Dr. Seval Taşdemir, “30 yıllık hekimim, kadın doğum ve tüp bebek uzmanıyım. 20 yıldır IVF (tüp bebek) alanında hizmet veren Ferti-Jin Tüp Bebek Merkezinin klinik direktörlüğünü yapmaktayım. Bilindiği gibi dünyada ilk tüp bebek tedavisini tıp alanına kazandıran değerli İngiliz bilim adamları Robert G. Edwards ve Patrick Steptoe’nun Bourn Hall Clinic in Cambridgeshire’deki çalışmaları sonucunda 1978 yılında ilk tüp bebek Louise Brown’un İngiltere’de dünyaya gelmesiyle tüp bebekte günümüze kadar birçok bilimsel ilerleme sağlanmıştır.”

ÜREME İÇGÜDÜSÜNDEN KAYNAKLANIYOR

“Dünyada ve ülkemizde tüp bebek çok ileri tekniklerle uygulanmakta ve birçok kısırlık probleminin çözümü ve tedavisi sağlanmaktadır. Tüp bebek spesifik bir dal olmasına rağmen dünyada bu kadar çok yankı uyandırmasının sebebi biliyoruz ki tüm canlıların yemek, barınmak ve üremek gibi üç temel iç güdüsünden kaynaklanmakta ve üreme alanında oluşan ciddi problemlerinde en ileri tedavisi tüp bebek tedavisi ile yapılmaktadır.”

EVLİ ALTI ÇİFTTEN BİRİ KISIRLIK PROBLEMİ YAŞIYOR

“Dünyada infertilite oranı yüzde 10-15’dir. Yani her evli altı çiftten biri kısırlık problemi yaşamaktadır. Tüp bebek tedavi yöntemleriyle 2014 ESHRE verilerine göre beş milyonun üzerinde bebek dünyaya gelmiştir. Kliniğimizde de yaklaşık 20 yıldır 3 binden fazla tüp bebek yöntemiyle çocuk dünyaya gelmiştir.“

“Tüp bebek tedavisinde biliyoruz ki artık direkt üreme hücrelerine yani yumurta ve sperm hücrelerine müdahale ediyoruz. Son yıllarda kullanılan tekniklerle (ICSI, IMSI, Blastosist transferi, PGD, Bağışıklık aşısı- lenfosit aşısı gibi immün terapiler) bu alanda başarılar elde ettik.”

DÜNYADA İLKLERE İMZA ATIYORUZ

“Pregenetik tedavi ile netherton (istakoz bebek) yani doğuştan cildin olmadığı hastalıkta taşıyıcı çiftlerden yapılan tüp bebek tedavisi sonrası elde edilen embriyolara PGT yapılarak sağlıklı embriyolar seçilmiş, hastaya transfer yapılmış, bozuk gen taşımayan embriyolarla elde edilen gebelik sonrasında dünyada ilk defa sağlıklı bebekler dünyaya gelmiştir. Bu geni taşıyan 2 kız kardeş ile 2 erkek kardeş evliydi. Üçer kez bu hastalığı taşıyan gebelik kayıpları mevcuttu. Hasta Avusturya’dan bize gönderildi. Yapılan ilk tedavide birer kız çocukları ikinci tedavide de ikiz erkek çocukları dünyaya geldi.

ferjitin_3

KÖK HÜCRENİN BAŞARILI SONUÇLARI BEKLENİYOR

Yine bu tarz genetik hastalıklardan (Akdeniz anemisi, Myestania Gravis-kas erimesi, Kistik fibrosiz, Translokasyonlar gibi) tüp bebek tedavisi ile sağlıklı embriyo seçilerek tedavileri yapılmaktadır. Ümit ediyorum gelecek yıllar kök hücre çalışmalarının başarılı sonuçları görülecektir.

Konuşmama son verirken ırk, din, dil ve sınır tanımayan, temelinde amacı insana hizmet olan dünyanın en saygın mesleklerinden olan doktorluğu yapmaktan gurur duyuyorum. Herkesin tıp bayramını kutluyorum. Başta İngiltere olmak üzere dünyanın gelişmiş ve medeni ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de kadınlara eğitim hakkı ve doktorluk gibi önemli görevleri yapmamıza imkan sağlayan Büyük liderimiz Atatürk’ü saygıyla anıyorum.”

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER