MarkaWorld.com

Mobilya sektörü ikinci çeyrekte ihracat odaklı büyüyecek

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan, mobilya sektörü ihracat rakamlarının ilk çeyrekte yaşadığı durgunluğun evlilik sezonuyla son bulduğunu ve bu durumun Mayıs ayı itibariyle satışları olumlu yönde etkilediğini söyledi.

Mobilya sektörü ikinci çeyrekte ihracat odaklı büyüyecek
27 Mayıs 2016 - 10:17 'de eklendi ve 1434 kez görüntülendi.

Türkiye mobilya sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan, sektörün ihracat odaklı büyümesini sürdüreceğini ve yaşanılan durgunluğun evlilik sezonu ile birlikte artış gösterdiğini belirtti.

mosder_02

Doğan: Mobilya sektörü olarak yeni rotalara yelken açmalıyız

2015 verilerine göre dünya mobilya sektörünün 550 milyar dolar, Türkiye mobilya sektörü ihracatının ise 2,4 milyar dolar seviyesinde olduğunu söyleyen Doğan, ”Sektörümüzde geçen yıla oranla mobilya ihracatında 0,07 oranında bir düşüş gözlemledik. Son 2 yıldır artışını devam ettiren mobilya ihracatının bu dönem düşüşe geçmesinin nedenlerinin başında komşu ülkeler ve dünya genelinde yaşanan sosyo-ekonomik sorunlar yer almakta. MOSDER olarak farklı coğrafyalara ulaşarak Türkiye mobilya sektörünü tanıtıyor ve sektörün geleceği için yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmaların neticesinde de, bu yılın ikinci çeyreğinde ihracat odaklı büyüyeceğimizi düşünüyoruz. Öte yandan kendimize her daim yeni rotalar çizerek büyümemizi sürdürülebilir kılmalıyız” dedi.

mosder_3

Her gün değişen dünya konjonktüründe sektörün dinamiklerinin de değiştiğinin altını çizen Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Doğan 2016’nın ihracat performansı açısından beklenilenden daha iyi bir yıl olacağını aktardı. Doğan, “Türk mobilya sanayisi olarak Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri doğrultusunda 10 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz. Hedefimiz, gelecek 5 yıl içinde Türkiye’yi dünyada ilk 10 ihracatçı ülke içinde görmek. Bunun için emin adımlarla ilerlemeliyiz. Çünkü sektörümüzün bunu başaracak gücü ve altyapısı var.”

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER