MarkaWorld.com

MASFED, 2. elin tek çatı kuruluşu oluyor…

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), Muğla Galericiler Derneği’ni de çatısı altına aldı. Böylece kendine üye derneklerin sayısı 24’e ulaşan MASFED, diğer illerdekileri de bünyesine katarak ülke çapında tek ve en büyük federasyon olma yolunda ilerliyor.

MASFED, 2. elin tek çatı kuruluşu oluyor…
23 Mayıs 2017 - 9:33 'de eklendi ve 1911 kez görüntülendi.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED), 81 ildeki galericiler ve araç satıcılarının üye olduğu dernekleri çatısı altında toplayarak, ikinci el sektörün en büyük çatı kuruluşu olma yolunda hızla ilerliyor.

MASFED, son olarak Muğla Galericiler Derneği’ni de bünyesine kattı. Böylece MASFED’e bağlanan il sayısı 22’ye, dernek sayısı ise 24’e ulaştı. Söz konusu 22 il içinde yer alan İstanbul ve Adana’da, MASFED’e üye 2’şer dernek bulunuyor. MASFED, diğer illerde var olan ya da kurulma sürecindeki dernekleri de bünyesine katarak ikinci el otomotiv sektöründe ülke genelindeki tek ve en büyük federasyon olacak.

masfed_2

Muğla’da üyelik sevinci

MASFED Başkanı Aydın Erkoç ve beraberindeki heyet Muğla’da düzenlenen etkinlikte Federasyona üye olan Muğla Galericiler Sitesi üyeleri ile bir araya geldi. Erkoç, burada yaptığı konuşmada Ankara ve İstanbul’un da aralarında olduğu 22 ildeki oto galericilerin bir araya gelmesi ile kurulan MASFED’in kısa sürede diğer illerdeki dernekleri de bünyesine katacağını söyledi. Muğlalı galericilerin de MASFED bünyesine katılımından memnuniyet duyduğunu ifade eden Erkoç, MASFED’in Türkiye ekonomisinin lokomotiflerinden biri olan otomotiv sektörünün iç pazardaki en önemli ayağı olan oto galericileri derneklerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla kurulduğunu anımsattı ve birlik-beraberliğin önemine vurgu yaptı.

Ülkedeki ikinci el otomobil alıp satan galericilerin daha önce herhangi bir meslek örgütü bulunmamasının eksikliğine de dikkat çeken Erkoç, şunları söyledi: “Meslek kuruluşlarının toplumumuzda ve ekonomik faaliyetlerimizde taşıdığı önemin bilinci ile MASFED olarak ülkemiz, ekonomimiz ve sektörümüz için çalışmalarımızı, değerli üyelerimizin de katılımları ile sürdürmekteyiz. Şimdiye kadar bu konuda bir birliktelik yoktu ve ikinci el motorlu araç satıcıları çalışmalarını yaparken, kimsenin kimseden haberi olmuyordu. Bizler, herkesin kendi derdi ile uğraştığını, bu mesleği münferit olarak yapanların yanlış uygulamaları nedeniyle müşterilerinin gözünde önemli bir saygınlık kaybına uğradığını, uzun yıllardan beri gözledik ve bu sorunun mutlaka bir çözüme kavuşturulmasının gereğine inandık. Bu nedenle ülkemiz genelindeki ikinci el motorlu araç satıcılarının, her ilimizde dernek kurarak örgütlenmesini önerdik. İllerde bulunan ikinci el motorlu araç satıcıları kardeşlerimiz de bu örgütlenmeyi kısa sürede gerçekleştirdiler. 2010 yılında MASFED’i kurduktan hemen sonra taşıt alım vergisini kaldırdık. Noter harçları çok ağırdı, tamamen kaldıramasak da rakamların daha aza inmesini sağladık. Hafta sonları noterlerin açık olması konusunda girişimlerimiz devam ediyor. Bugün 23 ilde faaliyet gösteren, sektörümüzü daha ileriye taşımak gayretinde olan büyük bir federasyon haline geldik. Muğla galericiler sitesi de ailemizin bir üyesi oldu. İnanıyorum ki kısa zaman içinde tüm galericiler siteleri MASFED çatısı altında toplanarak daha da güçlenecek.”

masfed_3

Meslekle ilgili bir düzenleme bulunmadığı için her önüne gelenin araç alım satımı yaptığını belirten Erkoç, uzun zamandır uğraş verdikleri 2. El’de otomobil ticaretinin düzenlenmesi ile ilgili kanun teklifinin verilmesine de vesile olduklarını, düzenlemenin yasalaşması halinde pek çok sorunun da çözümleneceğini ifade etti.

Muğla Galericiler Derneği’nin MASFED’e üye olması dolayısıyla düzenlenen gecede konuşan Muğla Galericiler Derneği Başkanı Ömer Kaya da “Muğla’da ilk defa böyle bir gece düzenliyoruz. Galericiler olarak hepimizin sıkıntıları vardı. Bununla ilgili Federasyon Başkanımız bizlere yardımcı olacak. Dernek olarak Federasyona üyeliğimiz yapılacak. Gecemize katıldıkları için kendilerine teşekkür ederim” dedi.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER