MarkaWorld.com

Kuşlar evlerinden memnun mu?

Son yılarda kuş evlerinin parlak renkli, gerçek bir ev, karavan ya da yel değirmeni gibi değişik şekillerde dekore edilmesi çok popüler oldu. Yapı marketlerin rafları, internet sitelerinin reyonları rengarenk, çeşit çeşit kuş evleriyle dolu. Kimilerinin bahçe süsü, kimilerinin gösteriş için, kimilerinin de gerçekten kuşlara yardım için yaptığı bu evler ne kadar konforlu? Kuşlar evlerinden memnun mu?

Kuşlar evlerinden memnun mu?
23 Mayıs 2016 - 10:41 'de eklendi ve 1248 kez görüntülendi.

Mimar Funda Varlık ve İç Mimar Oya Çavdar, kuşlara iyilik yapmaya çalışan birçok hayvan severin farkında olmadan onların ölümüne neden olabileceğini söylüyor. Kuş evlerinin de belli bir standardı olduğunu belirten Mimar Varlık ve İç Mimar Çavdar, kuşlara huzurlu bir hayat sürebilecekleri bir yuva yapmanın püf noktalarını anlattı.

Yırtıcı kuşlar, sincap ve kediler için dikkat çekici

“Sıradan görünmeyen, renkli dizaynlı kuş yuvaları daha tehlikeli olabiliyor. Avrupa’da yapılan araştırmalar, alışılmışın dışındaki bu yuva modellerinin parlak renklerinin yırtıcı kuşları davet edeceği için riskli olduğunu işaret ediyor. Parlak renkli kuş yuvaları sincap ve kediler için de çok belirgin oluyor. Daha göze çarpmayanları tercih edilmeli.

Soğuk, yağmur veya aşırı ısınma riskleri

Standartlara uygun yapılmayan yuvalarda soğuk, yağmur veya aşırı ısınma riskleri var. Seramik yuvalar kötü yalıtımlı olduğundan, metal çatılı yuvalar da sıcağı çok tuttuğundan her ikisi de güneşli günlerde yavru kuşlar için ölümcül sıcaklıklara ulaşabiliyor. Metal ve plastik yuvalar ayrıca yavru kuşların nemli kalmasına ve üşümesine neden olabiliyor. Ne yazık ki; metalden yapılan kuş yuvalarının içlerinin ölü kuşlarla dolu olduğunu görebilirsiniz.

Ahşabı tercih edin

Genellikle serçeler, kırlangıçlar ve sığırcıklar gibi azalan bahçe kuşlarına yardım için yapılan yuvalarda geleneksel yuva şekillerinin korunmasını tavsiye ediyoruz. Geleneksel olmayan model ve materyallerden yapılan yuvalar yerine, insanların geleneksel ahşap kuş yuvalarını tercih etmeleri en iyi çözüm yolu.

Toksik olmayan boya kullanılmalı

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yüzlerce kuş evi boyanıp kuşların hizmetine sunuluyor. Ancak kuş yuvaları boyanacaksa kesinlikle toksik olmayan boya kullanılmalı.

İnsanlar öncelikle yuvaların içindeki yardıma muhtaç, değerli yavru kuşları düşünmeli, gelenekselleşmiş malzeme ve şekillerin bu nedenle uzun yıllardır kullanıldığını gözden kaçırmamalı.”

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER