MarkaWorld.com

Kral İçin Hologram (A Hologram For The King)

Yaşanan onca sorunun içinde en belirleyici olarak öne turizm çıkıyor. Biz, bu bacasız sanayi diye adlandırılan ekonomik kaynağı değerlendirmeliyiz. Ancak yaşanan terör olayları, ülkeler arasındaki siyasetin belirlediği çerçeveler bu kaynağı yeterince değerlendiremediğimizi gösteriyor. “Kral İçin Hologram” filmi, bir kapı aralayabilir bizim için de…

Kral İçin Hologram (A Hologram For The King)
21 Nisan 2016 - 14:51 'de eklendi ve 2474 kez görüntülendi.

K.A.

İnsan ilişkileri…

Bir Amerikan firmasında satış elemanı olarak çalışan Alan Clay (Tom Hanks) Suudi Arabistan’a, Krala hologram satmak için gider. Biz, izleyici olarak Arabistan’ı tanırız… Yaşamı çok fazla göstermese de insan ilişkilerini ve çalışma hayatına bakışı sergileyen film, cidden hayrete düşürüyor insanı.

kral_icin_hologram_2

Arabistan, özellikle kapalı bir toplum oluşundan da kaynaklı, merak unsuru özellikle Batı toplumu için. Çünkü sadece medya üzerinden tanıyabiliyor insanlar. Tabii, medyanın -11 Eylül olaylarının ardından- öcü gibi göstermesi bağlamında tedirginlik yerini korkuya da bırakabiliyor.

Oysa Amerika’da ne yaşanıyorsa aynısı yaşanıyor Arabistan’da da… Orası burası yok patron olmanın, farkı yok elemanları kandırma yollarının. Birinde “toplantıda efendim”, diğerindeyse “Riyad’a, hatta New York’a gitti”… Arada fark olanlarsa Batıda içki açıktan, Arabistan’da gizli içiliyor. Herkes biliyor bunu. Bir de yerde yemek yeniyor, o kadar.

kral_icin_hologram_3

İyi bir propaganda

“Kral İçin Hologram” Suudi Arabistan için iyi bir propaganda filmi… Hem kendini tanıtıyor hem de korkulacak bir şey olmadığı mesajını veriyor. Kadın erkek ilişkileri sadece Amerika ve Arabistan’da değil, dünyanın dört bir köşesinde sorunlu… hele de yasal evlilikler kağıt üstünde de olsa sürüyorsa. Aşılmıyor mu? Kuşkusuz aşılıyor. Siz de biliyorsunuz, iş arkadaşınız, komşunuz, arkadaşınızın arkadaşı da aynı yöntemle sürdürmüyor mu ilişkisini? Korksalar da tutumlarını değiştirmiyorlar.

kral_icin_hologram_4

Sevimli, bir o kadar da konuşkan şoförün yaşadıkları, anlattıkları pek farklı değil aslında… Peki ya kadın doktor? Karısından ayrıldığı için evi ve arabası elinden alınan satış temsilcisi Alan Clay’a yeni mutlulukların kapısını aralıyor. Kimse de bu ilişkinin yasa dışı olduğunu düşünmüyor. “Aşkı memnu” hem tedirgin eder hem de heyecan verir, tıpkı “Kral İçin Hologram”da olduğu gibi…

kral_icin_hologram_6

Korkulacak ne var?

Her toplumun geleneksel yapısı içerisinde kendince belirlediği kurallar vardır. Her toplum kendince o kurallara uyar… gözükür ama alttan alta, içten içe çiğner geçer. Çünkü insanlar mutlu olmak, hayatı yaşamak için gelmişlerdir dünyaya. Önemli olan kurallara takmamaktır. Suudi Arabistan’da bile yaşanıyorsa, dünyanın her tarafında yaşanır aynı mutluluk.

kral_icin_hologram_5

Gelelim bizim ülkemize…

Türkiye’nin turizm gelirlerini arttırmasının en belirleyici yolu sanatı değerlendirmektir. Türk Hava Yolları Batman v Süperman filmine sponsor olarak önemli ama eksik bir adım atmıştı. Bir propaganda filmindense böylesi insanı etkileyen filmlerle yapılacak çağrı hem ilgi çekecektir hem de insanların kendi kararını vermesine yardımcı olacaktır.

kral_icin_hologram_7

“Kral İçin Hologram”, Yönetmen: Tom Tykwer, Oyuncular: Tom Hanks, Ben Whishaw, Sarita Choudhury, 22 Nisan’dan itibaren sinemalarda…

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER