MarkaWorld.com

Kayak yaparken cilt sağlığınızı ihmal etmeyin

Kayak mevsiminde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri de cilt yanıkları olarak karşımıza çıkıyor. Önemsenmeyen kar yanıkları ise lekelenmelere hatta daha ağır belirtilerle birlikte cilt kanserine neden olabiliyor. Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Makbule Dündar, kar yanıklarının neden olduğu rahatsızlıklar, korunma ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kayak yaparken cilt sağlığınızı ihmal etmeyin
20 Ocak 2016 - 13:13 'de eklendi ve 2509 kez görüntülendi.

Her 300 metrede cildimiz 4 kat zarar görüyor

Kar yanığı, kar üzerinden yansıyan güneş ışınlarının ciltte büyük bir tahribata yol açarak oluşturduğu bir çeşit cilt yanığıdır. Karlı ortamda güneş ışınlarının etkisi her 300 metrede 4 kat artmaktadır. Kardan yansıyan ışınlar cilt üzerinde önce kızarıklık oluşturarak soğuk havanın da etkisiyle ciltte kurumalara neden olmaktadır. Kuruyan cilt, güneş ışınlarından daha kolay etkilenir hale gelerek; kızarıklık, hafif şişlik, ileri vakalarda ise ödem, kaşıntı ve yanmalar oluşmaktadır. Bu rahatsızlıklar sonucu ciltte ciddi lekelenmeler meydana gelmektedir.

Güneş koruyucu almadan kış tatiline çıkmayın

Yazın plaj çantasından eksik edilmeyen güneş koruyucu kremlerin kış tatilinde de en önemli malzemelerden biri olması gerekir. Cildi kurutan soğuk hava ve kış güneşinden korunmanın en büyük yardımcılarından birisi nemlendirici güneş kremleridir. Kuru cilt, kar yanığına karşı daha hassas olur. Kar yanığına engel olmak için en az 30 faktörlü ürünler kullanılmalıdır. Güneş koruyucunun 2-3 saatte bir yenilenmesi gerekmektedir. Kış tatili öncesi dermatoloji uzmanının cilt tipine özel önerdiği güneş koruyucular kullanılmalıdır. Güneş koruyucunun hem UVA hem de UVB tipi güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisi olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü UVB ciltte lekelenmeye sebep olurken, UVA ise ciltte daha derin dokulara etki eder ve ciltte uzun vadede sarkmaya sebep olmaktadır.

Beyaz tenliyseniz cildinize 2 kat özen gösterin

Kar sporları ile uğraşırken önlem alınmadığı takdirde maruz kalınan güneş ışınları çok ciddi yanıklara sebep olabilmektedir. Kişide ciddi yanıkların oluşması, hayati riske neden olabilen cilt kanserine (malign melanom) davetiye çıkarmaktadır. Kişilerde güneş yanmalarının sadece bir kere olması bile kanser riskini oldukça artırmaktadır. Özellikle beyaz tenli, açık saç ve göz rengine sahip kişiler daha kolay etkilenebilmektedir. Bu nedenle açık tenli kişiler ciltlerine uygun nemlendiricileri daha yoğun olarak sürmelidir. Cilt yenileyici E ve D vitamini içeren kremler de bu dönemde uygulanmalıdır.

kayak_3

Cilt lekelerine “Q switch lazer” tedavisi

Kar tatili sonrası cilt lekeleri oluşması durumunda modern cilt uygulamalarından faydalanılmalıdır. Dermatoloji uzmanının önerdiği uygun renk açıcı kremler ve ilave olarak değişik kimyasal peelingler uygulanabilir. Ciltteki yanıkların derinliğine göre “Q switch lazer” 2 veya 3 seans uygulanmalıdır. Kimyasal peelingler. glikolik asit ve mandelik asit içeren özel karışımlar uygulanabilir. Bu daha çok kişiye özel hazırlanmaktadır. Cilt yapısına göre değişik asit oranlarında olmaktadır. Cilt tipine göre seanslar 2 ile 4 hafta arasında değişmektedir.

Sağlıklı beslenmeye ve vücudun nem dengesini korumaya özen gösterin

Cilt güneşten dolayı çok kuruduğu ve hasarlandığı için cildi çok fazla sıcak su ile yıkamamak, aşırı su temasına da engel olmak gerekmektedir. Çünkü aşırı su cildi kurutmaktadır. Aşırı yanma ve kuruluk durumlarında doktor önerisi ile özel termal sular uygulanabilir. Medikal nemlendirici de oldukça destek olacaktır. Kayak süresinde de tatilin rehavetine kapılmayarak sağlıklı beslenmek önemlidir. Bu dönemde uykunun alınması, dengeli beslenilmesi, bol su içilmesi, yüzün ve ellerin korunması gerekir. Göz etrafını iyi korumak, büyük gözlük kullanmak veya özel maske kullanmak çok önemlidir. Mümkün olduğu kadar yüzü kapalı tutmak da bireyi olası cilt hasarlarından kurtaracaktır..

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER