MarkaWorld.com

“İstanbul’un Palet Arkası” sergisi Derinlikler Sanat Merkezi’nde

Ebülfez Ferecoğlu 7 – 30 Nisan 2016 tarihleri arasında “İstanbul’un Palet Arkası” ismini vermiş olduğu resim sergisi ile Derinlikler Sanat Merkezi’nde…

“İstanbul’un Palet Arkası” sergisi Derinlikler Sanat Merkezi’nde
01 Nisan 2016 - 10:29 'de eklendi ve 1949 kez görüntülendi.

Ressam Ebülfez Ferecoğlu, bu sergisinde sergiye verdiği esprili isim gibi, yaşadığı ve çok sevdiği şehir İstanbul’un, zaman zaman göremediğimiz ya da farkında olamadığımız adeta “perde arkası”nı ele almıştır. Bunu da İstanbul’un tarihi, mimari, sosyolojik, psikolojik, idari ve günlük hayatını kendi has avangard üslubunu kullanarak gerçekleştirmiştir.

Sanatçı eserlerindeki şehir görüntülerinde mimari net görüntüyü vermemektedir. Aksine eriyen bir şehir gibi yansıtıp, aradan da İstanbul’un sembolik tarihi yapılarının izleyiciye selam verir gibi muzipçe görünmesine izin vermiştir. Ressamın bunu yapma nedeni de, tarihi estetik yapıların birer birer yıkılıp, yerine beton, estetikten ve şehrin ruhundan uzak yeni binaların yapılmasına duyduğu üzüntüdür. Geçen zamanın getirdiği olumsuz değişimle beraber şehir insanlarının nasıl küçük alanlara sıkıştırıldığını ve bunun getirdiği mutsuzluğu da yansıtmaktadır. Bunun yanı sıra kendi yaşadığı, teknolojik çağın getirdiği modern ve çağdaş yaşantıyı da göz ardı etmeden işlemiştir. Belki de sanatseverler İstanbul’u daha önce hiç bu açıdan, hiç bu renklerle ve hiç bu fırçadan görmedi.

sergi_2

Zengin ve düşündüren kompozisyonları, renk ustalığı, çağdaş, modern, bir o kadar da mistik kavramsal eserleriyle sanatçı Ebülfez Ferecoğlu bir kez daha sanatseverleriyle buluşuyor.

Her zaman olduğu gibi eserlerinde yine kompozisyon ağırlığının ön planda olduğu sergide akrilik ağırlıkta olmak üzere yağlıboya ve grafit eserler de yer almaktadır.

SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER