MarkaWorld.com

İspanyol hükümetinin sunduğu önergeyle birlikte, Siesta geleneğine son verilmesi gündemde

Hotels.com son verilmesi İspanya’nın gündeminde olan siestayı kurtarmak için #SiesteSilla uyku kapsüllerini test ediyor

İspanyol hükümetinin sunduğu önergeyle birlikte, Siesta geleneğine son verilmesi gündemde
06 Nisan 2017 - 15:48 'de eklendi ve 1337 kez görüntülendi.

Önde gelen konaklama uzmanı Hotels.com; öğle uykusunun önemine dikkat çekmek üzere Madrid’in Atocha tren istasyonunda yenilikçi “SiesteSilla” uyku kapsüllerini test etti.

Şirket tarafından yapılan araştırmaya göre, İspanyolların %92’si siesta zamanında uyumak istemesine karşın, ev ve iş yeri arasındaki uzun mesafe sorunu ve yeni hükümet önergeleri siesta uygulamasına bütünüyle son verebilir.

siesta_2

Uluslararası Uyku Enstitüsü’nün öğle uykusunun iş yerinde yaratıcılığı ve üretkenliği arttırdığını gösteren yeni araştırmasına ek olarak, kendi yürüttüğü araştırmalar sonucunda İspanyolların %61’nin öğle uykusunu kamuya açık alanlarda gerçekleştirdiklerini ortaya koyan Hotes.com, “#SalvaLaSiesta” etkinliği ile siesta uygulamasına destek veriyor.

#SalvaLaSiesta ve SiesteSilla deneme uygulaması, İspanyolların büyük bir çoğunluğunun (%92) siestaların önemli oduğuna inandığını; bu çoğunluğun yaklaşık üçte birinin ise (%33) düzenli olarak siesta yapamadığını ortaya koyan araştırmalardan esin aldı. Siesta zamanında uyumayanların yaklaşık yarısı (%43), öğle vakti gözlerini yumacak zamanlarının olmadığını belirtirken; 10’da biri ise (%8) gün ortasında evlerine gidemeyecek kadar uzakta çalıştıklarını söyledi.

siesta_3

Uzmanların odaklanmayı ve yaratıcı kapasiteyi arttırdığına dikkat çektikleri Siesta uygulamasının azalması, işyerindeki yaratıcılığı tehdit edebilir. Kısa uykuların kavrama ve esnek muhakemeyi geliştirerek yaratıcılığı arttırabildiğini belirten Uluslararası Uyku Enstitüsü’nden (IIS) Dr. García-Borreguero; “Çok sayıda araştırma, gün içinde kısa zamanlı uykular, özellikle de bu sürenin 20-30 dakikadan kısa olduğu durumlarda yorgunluğun azalmasına ve konsantrasyon ile hafızayı, dolayısıyla da performansı arttırmaya katkıda bulunabiliyor. Bu şekilde üretkenliği geliştirecek ve yaratıcılığı canlandıracak araçların sayısı artıyor. Kısa bir uyku, anksiyete ve asabiyet seviyelerinin yanı sıra kas gerginliklerini azaltırken, karar alma kapasitesini de arttırıyor” dedi.

Hotels.com™ markası Kıdemli Pazarlama Müdürü Santiago Pérez Olano ise şunları söyledi: “İyi bir uyku çekmenin (özellikle de harika bir otel yatağında) ne kadar değerli olduğunu hepimiz biliyoruz. İspanyolların işe enerji dolu ve güzel fikirlerle dönebilmeleri için siesta deneyimine stil katan kamuya açık lüks alanlarda uyuma imkanına kavuşmalarını istiyoruz. Yaşasın Siesta!”

Madrid, ankete yanıt veren İspanyolların %39’u tarafından, kitlelerin stresle başa çıkabilmeleri için siestanın zorunlu kılınması gereken bölgeler arasında ilk sırada gösterildi. Madrid’i %28 ile Katalonya ve %12 ile Pais de Vasco izledi. 

siesta_4

Kamuya açık alanlarda kısa uyku için SiesteSilla uyku kapsülleri

SiesteSilla kapsüllerinin içerisinde “Memory foam” yataklar, son teknoloji ışık siperleri ve ruh halini iyileştiren kokular bulunuyor. Madrid’in Atocha tren istasyonunda deneme uygulaması gerçekleştiren Hotels.com, siestanın önemi vurgulayarak insanları üretkenlik arttıran öğle uykusu için teşvik ediyor.

Siesta kapsülleri, ilk denemenin ardından üç ay süreyle 4 yıldızlı Hotel Santa Domingo ziyaretçilerinin kullanımına açık olacak. Yerli ve yabancı ziyaretçiler, zindelik kazanmak üzere kısa bir uyku için otele uğrayarak çatı katında yer alan kapsüllerden yararlanabilecekler.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
hali
İLGİLİ HABERLER